Vizuál

Láthatatlan rajzok

2012.06.06. 08:26
Ajánlom
Magyarósi Éva animációs filmjét, valamint a fotó, a kézirajz és a festmény jellemzőit egyesítő állóképeit meghosszabbítva július 1-ig lehet látni a Mélycsarnokban.

Magyarósi egyéni és társadalmi problémákra érzékeny fiatal képzőművész, aki Hanne (2005) és Léna (2010) című filmjeivel jelentős nemzetközi sikereket ért el. Munkáiban médiaművészeti, klasszikus grafikai és festészeti eljárásokat köt ösze. A Műcsarnok projektgalériájában bemutatott filmje a korábbiaknál is jobban elrugaszkodik a történetmesélés talaján álló animációs film hagyományától, amihez most egy önállóan is értelmezhető képsorozat (rajzok és üvegnyomatok) társul.

A Film Apámnak alcímet viselő első részében friss gyászát jeleníti meg a művész, kiterjesztve ezt a félelem és a sérülékenység általánosabb élményeire. Témája a legközelebbi szeretteink elmúlását kísérő emlékezet működésének megértése: a beégett, akaratlanul is megőrzött hétköznapi pillanatok megragadása, a gyászolt személy virtuális feltámasztására tett gondolatkísérletek.

Az elmúlás kiszolgáltatottságának racionális és irracionális vetületeit régi családi fotók filmes és állóképi átdolgozása révén teszi láthatóvá a film. Nemcsak a művész családi fotói bukkannak fel, hanem az általa meginterjúvolt Holokauszt túlélőktől elkért vészkorszak előtt készült fotográfiák is. Az animációk szinte életet lehelnek a régi családi fotókba, miközben egy szimbolikus flóra és fauna szövi koherens egységbe a képsorokat.

Vígh Mihály filmzenéje közben Pilinszky A mélypont ünnepélye című verse és több haikuja mellett a művész saját szövegei is elhangzanak. A Láthatatlan rajzok című huszonhat perces film második részében Siegfried Lenz Németóra című könyvéből vett idézetek dominálnak, ami így Emil Nolde, a könyv főszereplőjének művészetével is párbeszédbe elegyedik. A kiállítás kurátora Iványi-Bitter Brigitta.

A kiállítás még látogatható kísérőprogramjai

2012. június 7., csütörtök, 18 óra
Csillagtúra
Beszélgetés és tárlatvezetés Winkler Nóra Csillagtúra című könyve alapján, amelyet Magyarósi Éva illusztrált
Akik beszélgetnek: Winkler Nóra és Magyarósi Éva

2011. június 9., szombat 16 óra
Ingyenes tárlatvezetlés  Magyarósi Évával és Iványi-Bitter Brigittával

2012. június 16., szombat
Múzeumok éjszakája
19 óra: Tárlatvezetés Iványi-Bitter Brigittával
20 óra: Tárlatvezetés Magyarósi Évával
23 óra: A Balaton zenekar koncertje

2012. június 21, csütörtök, 18 óra
Filmvetítés II.
Magyarósi Éva: Hanne (színes, magyar kísérleti film, 7 perc, 2005)
Magyarósi Éva: Léna (színes, magyar kísérleti film, 12 perc, 2009)
Mariane Satrapi, Vincent Paronnaud: Perszepolisz (színes, fekete-fehér, feliratos, francia-amerikai animációs film, 96 perc, 2007)
Bevezeti: Iványi-Bitter Brigitta
Belépő: 800 Ft

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Művészeit díjazta a Magyar Állami Operaház az évadzáró gálán

308 operaházi, 63 Eiffel műhelyházas és 9 Erkel színházi nagytermi előadásán mintegy 300 ezer nézőt fogadott 141. évadában a Magyar Állami Operaház. Az intézmény a Csillagóra gálán díjátadóval összegezte az évadot, ami azonban még augusztus közepéig tart.
Klasszikus

Hat magyar zongorista vehet részt a Bartók Világverseny élő fordulóiban

A több mint 51 ezer euró (20 millió forint) összdíjazású, zongoristáknak rendezendő szeptemberi megmérettetés rangos nemzetközi zsűrijének elnöke a New York-i Juilliard School tanszékvezetője, Yoheved Kamplinsy lesz.
Klasszikus

„Ha nagy művészek mellett állsz a színpadon, az megváltoztatja a perspektívádat” – beszélgetés Abouzahra Amira hegedűművésszel

Kisgyerekkora óta ismeri a hazai közönség a fiatal hegedűművészt, Abouzahra Amirát, aki idén az MVM Zrt. által támogatott Junior Prima díjban részesült magyar zeneművészet kategóriában.
Vizuál

Magyar Mozgókép Fesztivál: a Hogyan tudnék élni nélküled? kapta a legjobb játékfilm díját

Orosz Dénes zenés vígjátékát több kategóriában is elismerték. A szemle gáláján díjat érdemelt ki többek között a Véletlenül írtam egy könyvet, a KIX, a Holnap meghalok, a Cipők és Paták, valamint az Ők tudják, mi a szerelem című alkotás is.
Zenés színház

15 sor zenés színház: Együtt! – Szentivánéji álom

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő írás a Magyar Állami Operaház és négy művészeti egyetem Együtt! című produkciójáról szól. 15 sor zenés színház.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál gyász

Elhunyt Bertalan Tivadar

Életének 95. évében, június 21-én Budapesten elhunyt Bertalan Tivadar Kossuth-díjas festőművész, grafikus, látványtervező, író. Bertalan Tivadar Újpest és Budapest díszpolgára volt, az MMA saját halottjának tekinti.
Vizuál hír

Magyar Mozgókép Fesztivál: a Hogyan tudnék élni nélküled? kapta a legjobb játékfilm díját

Orosz Dénes zenés vígjátékát több kategóriában is elismerték. A szemle gáláján díjat érdemelt ki többek között a Véletlenül írtam egy könyvet, a KIX, a Holnap meghalok, a Cipők és Paták, valamint az Ők tudják, mi a szerelem című alkotás is.
Vizuál magazin

KÉP-regény: A vaskapu

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal egy festőivé rozsdásodott vaskapu történetéről, illetve a hozzá fűződő személyes emlékeiről ír. 
Vizuál hír

Meghirdették az ARC közérzeti pályázatot

A 25. ARC közérzeti pályázat idén is felelősségteljes, igazságkereső és felszabadító képkészítésre hívja a pályázókat, ismét Újbuda Önkormányzatával együttműködve, a Bikás parkban mutatják be a kiállítást szeptember elejétől. A pályázatok leadási határideje: július 25. 12 óra.
Vizuál hír

Dokumentumfilm készül a száz éve született Makk Károlyról

Tíz dokumentumfilm, egy rövidfilm és három animációs alkotás gyártását támogatja a Nemzeti Filmintézet. Az Aranycsapatról, a száz éve született Makk Károlyról, a II. világháború utáni hollandiai gyermekmentő akcióról, valamint Fazekas Mihály és Brunszvik Teréz életéről is készül dokumentumfilm.