A World Press Photo egy 1955-ben Amszterdamban alapított, független nonprofit szervezet, amely azóta is világszerte elismert platformja az újságírásnak, csaknem hét évtizede. Az általuk évente megrendezett World Press Photo pályázat az elmúlt év legjobb fotóriporteri és dokumentarista fotóit ismeri el és díjazza. A World Press Photo Alapítvány tavaly regionális stratégiát vezetett be, és az éves verseny és a zsűrizés felépítését megváltoztatva globálisabb és földrajzilag kiegyensúlyozottabb bepillantás nyújt világ eseményeiről. Külön-külön régiók szerint értékelik az afrikai, az ázsiai, az európai, az észak- és közép-amerikai, a dél-amerikai, a dél-kelet-ázsiai és az óceániai régióból küldött pályaműveket.
A World Press Photo kiállítás Magyarországon és a világban is az egyik leghíresebb és legnagyobb fotókiállítás, melyet a világban mindenütt óriási érdeklődés kísér. A Magyar Nemzeti Múzeum kiállításának szervezője már három évtizede a Herald Európa, felelős koordinátora Révész Tamás, aki korábban többszörös zsűritagja és díjazottja is volt a pályázatnak.
A kiállításon látható 94 díjazott felvételt több mint 60 448 fotóból választotta ki egy független zsűri.
A tárlaton hiteles képekkel, hiteles történeteket láthatunk, olyanokat, amelyek bizonyosan gondolkodásra késztetik a nézőt. A World Press Photo célja megmutatni mindazt, ami noha nem nálunk zajlik és nem a mindennapjaink része, mégis létezik. Olyan kérdésekkel és témákkal találkozhatunk, amelyek a világban zajlanak, és amikről mi nemcsak keveset tudunk, de sok esetben felfogni is alig bírjuk.
Az év fotója Jevhen Maloletka Légitámadás a mariupoli kórház szülészete ellen című képe lett. A képen egy sebesült kismamát mentenek ki az orosz légicsapás során megsérült kórházból 2022. március 9-én. A kismama, Irina Kalinyina gyermeke halva született, és fél órával később Irina is meghalt.
A zsűri szerint az Ukrajna jövője elleni támadást ábrázolja a fotó.
Míg pár évvel ezelőtt az Európából érkező tudósítások tüntetésekről, felvonulásokról, a klímaváltozás elleni küzdelemről szóltak, ma egyetlen téma jelenik meg, a szomszédban zajló háború – mondta a kiállítás szeptember 21-i megnyitóján Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója. Beszédében kiemelte: a sajtófotó feladata az, hogy figyelmeztessen, szembesítsen és cselekvésre sarkalljon. Aggasztó tendenciának nevezte, hogy a világ egyre több táján van szükség a cselekvésre.
Désirée Bonis, a Holland Királyság budapesti nagykövete az idei World Press Photo fődíjas fotója kapcsán arról beszélt, az első díjas kép erős emlékeztető, hogy nem messze Budapesttől most is háború zajlik, miközben jól mutatja a kiállítás anyaga, hogy a gazdasági nehézségek mellett a klímaválsággal is meg kell küzdenie a világnak.
A National Geographic magazin kísérőkiállítása a World Press Photo 2023 kiállítás megnyitóján a Magyar Nemzeti Múzeumban (Fotó/Forrás: Szigetváry Zsolt / MTI)
L. Simon László, az Nemzeti Múzeum főigazgatója kitért arra, hogy több kísérőrendezvény is csatlakozik a kiállításhoz. A National Geographic Magyarország idén lett 20 éves. Az évforduló alkalmából a World Press Photo kísérőkiállításán, a Nemzeti Múzeumban vonultatja föl a magazin két évtizedének legizgalmasabb és legszebb magyar anyagait.
A World Press Photo kiállítás november 5-ig látogatható.
Fejléckép: Jonathan Fontaine A nomád utolsó útja című, a zsűri különdíjával elismert képe a World Press Photo 2023 kiállítás megnyitóján a Magyar Nemzeti Múzeumban (fotó/forrás: Szigetváry Zsolt / MTI)