A szóbanforgó, 17. században készült képen ábrázolt nő testét a korabeli cenzúra miatt kellett fátylakba és drapériákba burkolni. Firenzei restaurátorok most egy hathónapos projekt keretében digitálisan meztelenítik le ismét a nőt, azaz a művet visszaállítják eredeti állapotba – olvasható a Guardian oldalán.
A szakemberek képalkotó eljárásokkal, röntgensugarakkal és UV fénnyel vizsgálják meg a Casa Buonarroti múzeumban található művet,
hogy el tudják különíteni Gentileschi eredeti ecsetvonásait a későbbi festőétől.
un progetto toglierà i veli al nudo di Artemisia a Casa Buonarroti
— Bo Summer's (@bosummerSonline) November 12, 2022
rimossa dal soffitto, «L’Allegoria dell’Inclinazione» di una giovane Artemisia sarà restaurata di fronte agli occhi del pubblicohttps://t.co/pxeSlDIMOT pic.twitter.com/dSNgt18Rvz
A mű restaurálásával foglalkozó projekt koordinátora Linda Falcone elmondta, Gentileschi alkotásának helyreállításával egyfelől rámutatnak, milyen fontos a műalkotások rendbehozása, másfelől pedig azt is hangsúlyozzák,
milyen lényeges, hogy az előtérbe állítsák a nők történeteit.
Mivel a fátylakat már nem lehet eltávolítani a képről – túl kevés idő telt el az akt megfestése és átfestése között – ezért az eredeti mű egy digitális változatát készítik el. A képet 2023 szeptemberében mutatják be egy kiállításon.
Artemisia Gentileschi az egyik leghíresebb olasz női festőművész, aki már korában is kivívta a szakma elismerését és hatalmas karriert futott be. Első nőként lett a firenzei művészeti akadémia tagja. Aktmodell híján gyakran használta saját testét referenciaként.
Mint ismeretes, Gentileschit festőmestere fiatalon megerőszakolta. Ez a trauma az egész életét meghatározta és erősen hatott művészetére is.
A tragédia hatása tükröződik bibilai témájú műalkotásain is, amelyeken a női szereplőket drámai módon és naturálisan ábrázolta.
Fejléckép: Artemisia Gentileschi: Judit lefejezi Holofernészt, második változat (részlet) (1620) (Forrás: Wikipedia)