Vizuál

Lefotózható egy koncert hangulata?

2019.09.17. 16:35
Ajánlom
"Az ars poeticám a fotózásban az, amikor láthatóvá válik a hang és hallhatóvá válik a fény." S. Varga Ilona fotóiból nyílik kiállítás pénteken. Galériánkban egy kis ízelítőt kínálunk a tárlatból.

S.Varga Ilona (ALion fotó) sport- és természetfotósként valamint rövidfilmrendezőként kezdte a „vizuális szakmát”.

Évtizedek óta készít koncertfotókat, vagyis élő, vaku nélküli portrékat.

Emellett foglalkozott tánc- és balett fotózással, gyermekportré – szintén élő, nem műtermi körülmények között – készítésével, szociofotózással, streetfotókkal, de nem áll tőle távol a természetfotózás, illetve a tibeti kultúra bemutatása. Számos más területen is kipróbálta magát: volt reklámfilmes, könyvkiadó, szerkesztő, sajtós, tánc-, mozgás- és pszichoterapeuta. Ott volt a Sziget és a VOLT fesztiválok indulásánál is, de dolgozott a Gödör Klub házifotósa is.

További fotókért kattintson a képre

A recorder.blognak mesélt arról, hogy három dolog vitte a fotós pályára: "Megőrültem az akciófotóért. Kapcsolatba kerültem a Spartacus asztalitenisz szakosztályával, és a Jónyer-Gergely-Klampár-féle aranycsapatot fotózhattam egy darabig a hetvenes években. Volt is ebből egy kiállításom. Itt indult a fotózás akciórésze. Aztán

nagyon fiatalon magával ragadott a zene is, a Szabad Európa Rádió, meg minden, ami ehhez a világhoz tartozott.

1971-ben volt egy Syrius-koncert egy hajón és egy osztálytársammal ellógtunk rá, hogy majd mi ott koncertképeket fogunk készíteni. Otthon nem mondtam el, hogy hova megyek, marhára későn értem haza, és persze pofon várt az ajtóban. De ezzel együtt is azt mondtam, hogy nekem ez a világ kell."

A koncertfotózás iránti rajongást pedig saját bevallása szerint A dal ugyanaz marad című Led Zeppelin-koncertfilmnek köszönheti:

"Amikor azt bemutatták a budapesti mozikban, hetvennégyszer néztem meg zsinórban. Iskolába se jártam, eljátszottam, hogy beteg vagyok, és minden előadást megnéztem, ki se jöttem a teremből. Talán ez az alapja annak, hogy vaku nélküli, élő koncertportrékat szeretek a legjobban készíteni."

S. Varga Ilona a színpadon is megfordult: balettozott, majd jazzbalettozott, később az dél-indiai templomi táncok és az afro felé fordult. Mára a tánc és a fotó fúzióját gyakorolja.

Sokáig a táncfotózás volt igazából a középpontban, azt a mai napig aktívan csinálom és fontos.

Van is egy Fotoakadémiai Nagydíjam táncfotósként. Igazából, akció szempontjából egyenrangú lenne nekem a két terület, a tánc és koncert, ott élem ki a mozgást, hogy mindkét területen szorosan követni kell a történéseket. A fejemben van, hogy mi várható a következő pillanatban. Igazából soha nem éltem döntően a koncertfotózásból. Sokáig csak szerelem volt, aztán mellette könyveket szerkesztettem, huszonhét évet húztam le a könyvszakmában" - emlékszik vissza.

A koncerten készült felvételek pedig néha önálló életre kelnek:

A nagy kedvencek közül Robert Plant is fotóztam később, olyannyira, hogy az egyik szigetes fotómat választotta egy nemzetközi turné koncertplakátjának.

Sokáig dolgoztam a fiammal, aki szintén fotós lett – meg geológus –, és ezen a szigetes koncerten ő is fotózhatott, én a rendezői jobbon, ő a balon. Aztán két és fél szám után kiküldtek minket én meg bementem a közönség közé középre, hogy onnan is meglegyen egy jó kép. Nagy teleobjektívvel mentem be a tömegbe, elég félelmetes volt, de sikerült lőni onnan egy képet, amin Plant az egy szám erejéig használt sámándobbal látható. Azt választotta a következő turné utcai plakátjának."

Évekig volt a Gödör hivatalos fotósainak egyike: "A 2002-es indulás után nem sokkal, 2003-tól már én voltam a három házifotós egyike. Nagyon sok energiámat elvitte, egy héten több estét is ott töltöttem. Ám ez szerelem volt. De sokat dolgoztam az A38-on, a PeCsában meg a ZP-ben is.

Ezeken a helyeken még voltak valódi fények, mára már meg kell elégednünk a ledvilágítással, ami hát köszönőviszonyban sincs az igazán jól fotózható lámpás-refis fényekkel."

Született: 1956. augusztus 13-án Budapesten.
Foglalkozása: fotós, pszicho-, tánc- és mozgásterapeuta. 1961-ben kapta az első fényképezőgépét. Tanulmányait többek között A Tan Kapuja Buddhista Főiskolán végezte. Természet- és sportfotósként kezdte, majd a tánc és a koncertek felé fordult. Street- és szociofotóval is foglalkozott. Később reklám- és referenciafilmet, illetve videoklipeket készített. Huszonhét évig dolgozott a könyvkiadásban. Jelenleg szabadúszó. Szakrális helyeket mutat be. Számos kiállítása volt.

S. Varga Ilona koncertfotóiból rendezett kiállítást szeptember 20-tól október 13-ig tekinthető meg a Klauzál Gábor Művelődési Központban. További fotók pedig ide kattintva elérhetőek.

flyervegleges_1200copy-153437.jpg

Kiállítás (Fotó/Forrás: S. Varga Ilona)

(a cikk a recorder.blogon megjelent interjúk alapján készült.)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Elhunyt Rolla János

A Kossuth-díjas hegedűművész, a Zeneakadémia Kamarazene Tanszékének oktatója és korábbi tanszékvezetője hetvenkilenc éves volt – tudatta a szomorú hírt a Zeneakadémia.
Színház

Otthonából üzent Szász Júlia

„Jobban vagyok már, lassan, de biztosan gyógyulgatok” – írta Instagram-bejegyzésében a Nemzeti Színház balesetet szenvedett művésze, aki egyúttal megköszönte az elmúlt hetekben kapott rengeteg támogatást.
Klasszikus

„Micsoda tűz gyúlt benne a színpadon” – Vass Lajos emlékezik Rolla Jánosra

A hetvenkilenc éves korában elhunyt Kossuth-díjas hegedűművész, a Liszt Ferenc Kamarazenekar egykori koncertmestere több szállal kötődött az Óbudai Társaskörhöz, ahol legutolsó koncertjét is adta. Emlékét az intézmény igazgatója, Vass Lajos idézte fel.
Zenés színház

Presser Gábor és Sztevanovity Dusán dalaival érkezik a Pinokkió a Vígszínházba

A padlás óta először dolgozott együtt zenés előadáson a két alkotó. A Keresztes Tamás rendezésében készült produkciót december 9-én és 10-én mutatják be. Az alkotók az eredeti Collodi-regényre támaszkodtak.
Plusz

Visszakerült a kereszt a Notre-Dame csúcsára

A 2019-es tűzben súlyosan megrongálódott párizsi Notre-Dame székesegyház újjáépített huszártornyára december 6-án került vissza a kereszt.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

KÉP-regény: Sztalker Óbudán

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal azt eleveníti fel, amikor 1992-ben úgy döntött, besurran az Óbudai hajógyár területére, és megörökíti a csendben rothadozó épületeket. 
Vizuál ajánló

Varázslatos bábanimáció érkezik a mozikba karácsonykor

A cseh-szlovák-magyar koprodukcióban készült Tomi, Polli és a varázsfény című bábanimáció olyan örökzöldekhez hasonlítható, mint a Mirr-Murr, a kandúr vagy a Misi Mókus kalandjai. Cikkünkben elérhető a film első hivatalos előzetese. 
Vizuál hír

Rekordértékű Zsolnay-vázát árvereznek el a Virág Judit Galéria aukcióján

A galéria december 16-i aukcióján 15 millió forintos kikiáltási árról indul egy Zsolnay óriásváza. Az árverésen Boromisza, Czigány, Czóbel, Mednyánszky és Vaszary remekművei is kalapács alá kerül.
Vizuál ajánló

Filmek a valóságról, a művészet erejével – januárban jön a 10. Budapest Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál

A jubileumi szemlén a közönség több mint kétszáz vetítésen vehet részt Budapesten, illetve tíz másik nagyvárosban. A legizgalmasabb hazai és nemzetközi dokumentumfilmek mellett az alkotókkal és szakértőkkel is találkozhatunk a fesztivál során. 
Vizuál ajánló

A művészet és az etnográfia termékeny találkozása a Néprajzi Múzeumban

November 30-án megnyílt A kétely felfüggesztése című új, kortárs képzőművészeti kiállítás a Néprajzi Múzeumban. A kiállítótérben a néprajz és a kortárs művészet kérdései, válaszai, képviselői keresztezik egymást.