S.Varga Ilona (ALion fotó) sport- és természetfotósként valamint rövidfilmrendezőként kezdte a „vizuális szakmát”.
Évtizedek óta készít koncertfotókat, vagyis élő, vaku nélküli portrékat.
Emellett foglalkozott tánc- és balett fotózással, gyermekportré – szintén élő, nem műtermi körülmények között – készítésével, szociofotózással, streetfotókkal, de nem áll tőle távol a természetfotózás, illetve a tibeti kultúra bemutatása. Számos más területen is kipróbálta magát: volt reklámfilmes, könyvkiadó, szerkesztő, sajtós, tánc-, mozgás- és pszichoterapeuta. Ott volt a Sziget és a VOLT fesztiválok indulásánál is, de dolgozott a Gödör Klub házifotósa is.
További fotókért kattintson a képre
A recorder.blognak mesélt arról, hogy három dolog vitte a fotós pályára: "Megőrültem az akciófotóért. Kapcsolatba kerültem a Spartacus asztalitenisz szakosztályával, és a Jónyer-Gergely-Klampár-féle aranycsapatot fotózhattam egy darabig a hetvenes években. Volt is ebből egy kiállításom. Itt indult a fotózás akciórésze. Aztán
nagyon fiatalon magával ragadott a zene is, a Szabad Európa Rádió, meg minden, ami ehhez a világhoz tartozott.
1971-ben volt egy Syrius-koncert egy hajón és egy osztálytársammal ellógtunk rá, hogy majd mi ott koncertképeket fogunk készíteni. Otthon nem mondtam el, hogy hova megyek, marhára későn értem haza, és persze pofon várt az ajtóban. De ezzel együtt is azt mondtam, hogy nekem ez a világ kell."
A koncertfotózás iránti rajongást pedig saját bevallása szerint A dal ugyanaz marad című Led Zeppelin-koncertfilmnek köszönheti:
"Amikor azt bemutatták a budapesti mozikban, hetvennégyszer néztem meg zsinórban. Iskolába se jártam, eljátszottam, hogy beteg vagyok, és minden előadást megnéztem, ki se jöttem a teremből. Talán ez az alapja annak, hogy vaku nélküli, élő koncertportrékat szeretek a legjobban készíteni."
S. Varga Ilona a színpadon is megfordult: balettozott, majd jazzbalettozott, később az dél-indiai templomi táncok és az afro felé fordult. Mára a tánc és a fotó fúzióját gyakorolja.
Sokáig a táncfotózás volt igazából a középpontban, azt a mai napig aktívan csinálom és fontos.
Van is egy Fotoakadémiai Nagydíjam táncfotósként. Igazából, akció szempontjából egyenrangú lenne nekem a két terület, a tánc és koncert, ott élem ki a mozgást, hogy mindkét területen szorosan követni kell a történéseket. A fejemben van, hogy mi várható a következő pillanatban. Igazából soha nem éltem döntően a koncertfotózásból. Sokáig csak szerelem volt, aztán mellette könyveket szerkesztettem, huszonhét évet húztam le a könyvszakmában" - emlékszik vissza.
A koncerten készült felvételek pedig néha önálló életre kelnek:
A nagy kedvencek közül Robert Plant is fotóztam később, olyannyira, hogy az egyik szigetes fotómat választotta egy nemzetközi turné koncertplakátjának.
Sokáig dolgoztam a fiammal, aki szintén fotós lett – meg geológus –, és ezen a szigetes koncerten ő is fotózhatott, én a rendezői jobbon, ő a balon. Aztán két és fél szám után kiküldtek minket én meg bementem a közönség közé középre, hogy onnan is meglegyen egy jó kép. Nagy teleobjektívvel mentem be a tömegbe, elég félelmetes volt, de sikerült lőni onnan egy képet, amin Plant az egy szám erejéig használt sámándobbal látható. Azt választotta a következő turné utcai plakátjának."
Évekig volt a Gödör hivatalos fotósainak egyike: "A 2002-es indulás után nem sokkal, 2003-tól már én voltam a három házifotós egyike. Nagyon sok energiámat elvitte, egy héten több estét is ott töltöttem. Ám ez szerelem volt. De sokat dolgoztam az A38-on, a PeCsában meg a ZP-ben is.
Ezeken a helyeken még voltak valódi fények, mára már meg kell elégednünk a ledvilágítással, ami hát köszönőviszonyban sincs az igazán jól fotózható lámpás-refis fényekkel."
Született: 1956. augusztus 13-án Budapesten.
Foglalkozása: fotós, pszicho-, tánc- és mozgásterapeuta. 1961-ben kapta az első fényképezőgépét. Tanulmányait többek között A Tan Kapuja Buddhista Főiskolán végezte. Természet- és sportfotósként kezdte, majd a tánc és a koncertek felé fordult. Street- és szociofotóval is foglalkozott. Később reklám- és referenciafilmet, illetve videoklipeket készített. Huszonhét évig dolgozott a könyvkiadásban. Jelenleg szabadúszó. Szakrális helyeket mutat be. Számos kiállítása volt.
S. Varga Ilona koncertfotóiból rendezett kiállítást szeptember 20-tól október 13-ig tekinthető meg a Klauzál Gábor Művelődési Központban. További fotók pedig ide kattintva elérhetőek.
(a cikk a recorder.blogon megjelent interjúk alapján készült.)