Az it’s fine művészeti csoport és mozgalom első kiállítása statementként mutatja be a nyolc művész és a kurátor ironikus világnézetét. A keserű derű mögött az a környezetükben tapasztalt, általánossá vált hozzáállás lapul, amely a túlélést jelenti a rosszabbnál rosszabb hírek, a világbizonytalanság, a kilátástalanság és a fásultság korában. Amikor már a kiút is csak egy fárasztó plusz problémának tűnik, akkor eluralkodik egy abszurd túlélési stratégia, ahol a halomban álló rossz hír, negatív benyomás és egyéni problémáink tetején mosolyogva ülve azt mondjuk:
Hát ha ez van, akkor ez van, legalább még itt vagyunk.
Azt its’s fine művészeti csoport és mozgalom célja, hogy közösséget teremtsen a szemétdomb tetején kapirgálók között, megértesse velük, hogy nincsenek egyedül az apátiájukkal. A hosszú ideje tartó közös gondolkodás eredményeként megvalósuló installációs kiállítás tárgyai mind kimondottan erre a tematikára és kiállításra készültek. A helyszínül szolgáló Bunker Galéria a nevéhez hűen a megszokott sterilitástól eltérő, kiterjedt, földalatti tereiben ad lehetőséget az elveszésre. Magyarország legnagyobb független magángalériája, a Godot Kortárs Művészeti Intézet szervezésében megvalósuló tárlat célja, hogy a szókimondóan kritikus gondolkodás és párbeszéd az itthoni képzőművészeti életben is újra teret kapjon.
A képre kattintva galéria nyílik meg.
A tárlat művészei között szerepel a Fidelio képzőművészeti rovatának vezetője, Barcza Réka is,
aki a nőművészet elhivatott kutatója és képviselője, lapunk olvasóinak bizonyára ismerősek lehetnek egyebek közt az elfeledett női alkotókról szóló cikkei is. A kiállításon látható Összeégve című objektje, egy összeégetett menyasszonyi ruha, amely az összes bántalmazott nő metaforájaként hívja fel a figyelmet a párkapcsolaton- és családon belüli erőszak problémájára, annak globális megoldatlanságára.
Ehhez kapcsolódik a Szivárgás című videóperformansz is, amelyben Réka – Gáspár Annamáriával és Gulyás Andrea Katalinnal közösen – egy újra és újra felhúzott tiszta lepedő analógiáján keresztül azt az univerzális női tapasztalatot dolgozza fel, miszerint
a nők saját fizikai és lelki egészségük rovására próbálják meg elviselni a rájuk nehezedő, egyenlőtlenül eloszló terheket.
Rítusok névre keresztelt installációjában a kollektív gyászfeldolgozás témáját járja körül. Munkájában abból indul ki, hogy az ehhez kapcsolódó rítusok mára kikoptak a társadalomból, holott a közelmúlt közös traumái – mint például a világjárvány, a megszorító intézkedések és az ukrán-orosz háború – miatt ma különösen fontos volna szembenézni a veszteségeinkkel, fájdalmainkkal.
„it's fine”
Helyszín: Bunker Galéria
Időpont: 2023. március 23. – 2023. április 23.
Kiállító művészek: Balogh Kristóf József, Barcza Réka, Éles Lóránt, Gáspár Annamária, Gulyás Andrea Katalin, Gwizdala Dáriusz, KristofLab, w.Horváth Tibor
Kurátor: Cserhalmi Luca
Fejléckép: Balogh Kristóf József grafikája (Fotó/Forrás: It's fine mozgalom Facebook-oldala)