1. Emilie Flöge
Gustav Klimt osztrák festő képei nemcsak az oly jellemző arany színről, a gyönyörű és érzéki nőkről, hanem a hölgyek által viselt különleges ruhákról is könnyen felismerhetők. A ruhaköltemények azonban nem a festő kitalációi, a portrékon szereplő hölgyek Emilie Flöge egyedi tervezésű darabjait viselik. A korának közízlését jócskán meghaladó tervező formabontó ruhái felkeltették Klimt érdeklődését. 1902-ben egy portrén még a saját maga tervezte ruhát viselő Emilie szépségét és különleges stílusát is megörökítette Klimt. A festő és az avantgárd divattervező elválaszthatatlan párost alkotott, bár azt, hogy szerelmi szálak is összefűzték volna őket, sokan cáfolják.
2. Gala Diakonova
Gala, eredeti néven Elena Diakonova vonzerejének több híres művész is áldozatul esett. Paul Éluard költő feleségeként többet között Max Ernsttel is viszonya volt. Később Salvador Dalí sem tudott ellenállni szexuális kisugárzásának, így Gala vált a festő múzsájává és szinte megszállottságának tárgyává is. Dalí számos festményén örökítette meg a számára tökéletes nőt, néhány képét még a Gala szignóval is ellátta. A rajongás nem volt egyoldalú, igazi és lángoló szerelem volt kettőjük között. Gala halála után mindenét a szürrealista festőre hagyta.
3. Dora Maar
Dora Maar 10 éven át volt Pablo Picasso szerelme és múzsája. A Teodora Markovic néven született Maar maga is művész volt, szürrealista festő és fotográfus, aki nagyban befolyásolta Picasso művészetét mind munkájával, mind szenvedélyes szerelmével. 28 évesen találkozott az akkor 54 éves festőzsenivel, múzsa és modell volt a világhírű Picassónak, aki Kalapos nő képein örökítette meg szerelmük állomásait. Kapcsolatukat az állandó birtoklási vágy, az intellektuális versengés jellemezte és vetett is véget neki.
4. Edie Sedgwick
Edith Minturn Sedgwick 1965-ben egy manhattani házibuliban ismerkedett meg Andy Warhollal. A pop art stílus megteremtőjét azonnal lenyűgözte a lány karizmatikus személyisége és különleges szépsége. Warhol kedvencévé vált, számos filmjének a főszereplője lett. A pimaszul fiatal Edie a közös munkának köszönhetően a bohém művészeti élet középpontjába csöppent, a Vouge magazin is felfigyelt rá, így ő lett korának ikonikus nőalakja, az úgynevezett It Girl. Warhol után Bob Dylannel került szenvedélyes kapcsolatba, aki a zenészt is sok dal születésére – többek között a Just Like a Woman című slágerre – ihlette. Edie igazi hullócsillag volt: alkohol, drog és pszichés problémái miatt 28 évesen elhunyt.
5. George Dyer
George Dyer nem épp olyan idilli körülmények között vált Francis Bacon megihletőjévé, mint ahogy a múzsák és művészek találkozására általában gondolunk. A láncdohányos, alkoholista és munkanélküli Dyerre 1964-ben úgy talált rá Bacon, hogy a férfi épp a festő otthonába tört be. A különös alak Bacon múzsájává vált, róla készült képeit sok szakértő a brit festő legjobbjainak tartja. Az ebben az időszakban készült George Dyer portréja beszéd közben című festmény rekordáron, 42 millió fontért (16 milliárd forint) kelt el egy londoni árverésen. Az aukciósház szerint ilyen magas árat még soha nem fizetett senki Európában festményért.
6. Ada Del Moro
Ada Del Moro tudományos ösztöndíjjal utazott Milánóban 1957-ben, itt egy galériában találkozott Alex Katz művésszel, egy év múlva össze is házasodtak. Katz korunk egyik legjelentősebb amerikai művésze, aki Ada személyében egyszerre találta meg a gondoskodó feleséget, a szenvedélyes szeretőt és az inspiráló múzsát. A festő a figurális művészet stílusában, jellegzetes portrékon örökíti meg a szépség és a fiatalság egy-egy pillanatát. A művész feleségét az európai-amerikai szépség megtestesítőjének tartja. 50 évi házasságuk alatt Katz több mint 250 portrét készített Adáról.
7. Charis Wilson
Charis Wilson 19 évesen találkozott a fotográfus Edward Westonnal, az első pillanattól megvolt köztük az a bizonyos plusz. A fiatal lány annak ellenére állt modellt a fotósnak, hogy sosem érezte magát igazi szépségnek. 1939-ben összeházasodtak, és az együtt töltött idő alatt Weston rengeteg képet készített a feleségéről, melyek közül jó néhány a fotóművész leghíresebb munkái közé tartozik. A legikonikusabb kép a Santa Monicai házuknál készült, a 20. század egyik legismertebb aktfelvétele. A pár 1946-ban békésen különvált, kapcsolatukról film is készült A meztelenség dicsérete címmel.
8. Staller Ilona
Az inkább Ciccolina néven ismert Staller Ilonát Jeff Koons amerikai művész vette feleségül 1991-ben. A híres-hírhedt Made In Heaven-sorozatnak nemcsak múzsája, de főszereplője is Staller Ilona. Koons fotókból, szobrokból és festményekből álló sorozatában saját magát és pornószínésznő feleségét örökítette meg különböző szexuális pózokban. Kapcsolatukból egy közös gyermekük is született, ám történetük közel sem mondható happy endnek: a mai napig tart pereskedésük.
9. Catherine Deneuve
Catherine Deneuve egy színész házaspár gyerekeként már 13 évesen feltűnt a filmvásznon, ám hírneves, körülrajongott nővére, Françoise Dorléac miatt a gátlásos lánynál nem volt egyértelmű a színészi pálya folytatása. A finom nőiességet, a lágy érzékenységet az akkor már két feleséget elfogyasztott Roger Vadim fedezte fel a 17 éves Catherine-ban. A harmincas szívtipró Vadim rendezőként sorra szerepeltette múzsáját filmjeiben, ám az igazi nagy áttörést a kapcsolatuk végén megjelent Cherbourgi esernyők hozta el Catherine számára. Az ekkor már édesanya Catherine előtt megnyílt a filmvilág összes kapuja, olyan rendezők keresték mint, Roman Polanski és François Truffaut.
10. Pogány Margit
Pogány Margit 1910-ben Párizsban tanult művészetet, ekkor találkozott Constantin Brancusival. A szobrász emlékezetből készítette el a magyar lány első szobrát, majd ezt követően hívta meg műtermébe, s kezdtek el együtt dolgozni. Brancusi Mademoiselle Pogany című mellszobrát 12 variációban – 3 márványváltozatban és 9 bronzöntvény – formálta meg. A magyar festő és a francia szobrász később is kapcsolatban maradtak, Brancusi a szobor bronz változatát Pogány Margitnak ajándékozta.