Az orosz realista festő 1885-ben alkotta azt a festményt, amelyen Rettegett Iván cár látható, aki haldokló fiát öleli magához, akit ő maga ölt meg jogarával. (Ez egyébként egy olyan eseménye az orosz történelemnek, amellyel kapcsolatban máig megoszlanak a vélemények. Épp ezért fontos az alkotás a nemzeti emlékezet számára.)
Az orosz belügyminisztérium által közzétett videó szerint egy meg nem nevezett elkövető, aki négyszázhatvan kilométert utazott Vorozsnyevből Moszkvába, a múzeumi látogatás előtt legurított pár vodkát, és amikor meglátta a festményt a Tretyakov képtárban, „elöntötte valami”. Felkapott egy fémrudat, szétverte a festményt védő üveget, és nekiesett Repin alkotásának is. A vászon három darabba szakadt, a keretnek is baja esett. A festmény legfontosabb részei, a figurák arca azonban megúszták az incidenst.
A támadót elfogták, és komoly büntetésre számíthat. Sokan úgy vélekednek, a ikonoklaszta megnyilvánulás oka az, hogy a nacionalisták szerint Repin képe pontatlanul ábrázolja az orosz történelemnek ezt a fontos momentumát. A festményt már 1913-ban is érte támadás, akkor egy mentálisan sérült férfi támadt rá késsel, ami után az akkor még élő Repin személyesen végezte el a restaurációt. (Guardian)