
Férfiak szerelik le a vörös csillagot a Ménesi út 27. szám alatti Vincés Rendház/Katonai Kollégium tornyáról. Budapest, 1956. október vége. KL felvétele (Fotó/Forrás: Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtár)
Az 1956-os forradalom képi emlékeinek egyik legfontosabb témája a kommunista uralom szimbólumainak elpusztítása. A budapesti Felvonulási téren álló hatalmas Sztálin szobor ledöntéséről a Magyar Távirati Iroda fotósai, a szobor feldarabolásáról számos hivatásos fényképész és magánszemély készített felvételeket. Sok képen láthatunk olyan zászlót, amelyből a forradalom támogatói kivágták a „Rákosi-címert”, és tanulmányozhatjuk például a Kálvin téri tűzfal vörös csillagának leszerelési folyamatát, a Szabadság téri, Szent Gellért téri szovjet emlékművek vörös csillagainak eltávolítását.
2019-ben a Nemzeti Kulturális Alap támogatásának köszönhetően egy olyan fényképhagyatékkal gyarapodott a Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtára, amely 181 darab 1956-os felvételt is tartalmaz. A fényképek egy részét Muzsnay Géza (1931-2017), a Beloiannisz Híradástechnikai Gyár telefontechnikai egységének tervezőmérnöke készítette, de hagyatékában ma már nem azonosítható személyek által készített felvételek is vannak.
Az ő személyüket egy gondos és titoktartó kéz (Muzsnay?) csak egy monogrammal jelölte a papírképek hátoldalán.
Az itt bemutatott négy felvételt „KL” készítette, és az 1956-os jelképrombolások dokumentációjában azért különlegesek, mert a vörös csillagot egy katolikus intézmény, a Páli Szent Vince Szeretet Leányainak Társulata központi házának tornyáról távolították el.

Teherautó húzza maga után a Ménesi út 27. szám alatti Vincés Rendház/Katonai Kollégium tornyáról leszedett vörös csillagot. Budapest, 1956. október vége. KL felvétele (Fotó/Forrás: Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtár)
Az épület Hofhauser Antal tervei alapján 1909-ben készült el a Ménesi (akkor még Nagyboldogasszony) út 27. szám alatt, a rendház toronycsúcsdísze egy kereszt volt. A Vincés nővérek a második világháború alatt lengyel menekülteket és zsidó gyerekeket bújtattak – ezt a történetet mutatja be az Őrangyalház című dokumentumfilm, és a 2015-ben Kismama sárga csillaggal címmel kiadott napló írója, Dévényi Sándorné is itt húzódott meg rövid időre az üldözés elől néhány hónapos csecsemőjével. 1950-ben a kommunista állam megvonta a szerzetesrendek működési engedélyét, a Vincés nővérek rendházát a Honvéd Kollégium és a Műszaki Egyetem Hadmérnöki Karának egyetemista hallgatói kapták meg. Ekkor kerülhetett a torony csúcsára a vörös csillag. 1956. október 1-én az épületet a Városparancsnokságnak adták át, a hallgatókat máshol helyezték el.
A torony tetején zajló jelképharcban a kereszt és a vörös csillag után 1956. október végén megjelent a nemzeti színű zászló. Sorsa megegyezett a Szabadság téri szovjet emlékműre felhelyezett zászlóéval: a forradalom leverése után újra a kommunista uralom szimbóluma került a csúcsra. 1957-ben a Karikás Frigyes Katonai Kollégiumot helyezték el a Ménesi úti épületben. A rendszerváltoztatás után a Vincések visszakapták az épületet, három évig itt működött a Pázmány Péter Katolikus Egyetem, ma idősotthont igazgatnak a nővérek. Napjainkban újra kereszt áll a rendház tornyán.
További fotókért kattintson a képre
A Magyar Nemzeti Múzeum online adatbázisában nagyjából 1500 darab, az 1956-os forradalomhoz kapcsolódó felvétel tanulmányozható, és a Muzsnay hagyatékban fennmaradt felvételek is egyre gyarapodó számban érhetőek el a honlapon.