Vizuál

Leonardótól Miróig - rajzok, grafikák a Szépművészeti Múzeum gyöngyszemei közül

2021.06.08. 13:20
Ajánlom
A Grafikai Gyűjtemény százötven éves jubileumára nyílt kiállítás és reprezentatív album nem csupán a művekről nyújt széles körű áttekintést, hanem a múzeumi kulisszák mögé is betekintést enged. Egyszerre ünnepli az európai rangú, egyedülálló gyűjtemény jeles évfordulóját és a múzeum újranyitását.

1871-ben került megvásárlás útján a magyar állam tulajdonába a későbbi Szépművészeti Múzeum Grafikai Gyűjteményének törzsanyaga, az Esterházy-gyűjtemény. Ezt az elmúlt százötven évben számtalan nagylelkű hazai és nemzetközi adomány, valamint múzeumi vásárlás gazdagította. A grafikai gyűjtemény gyarapodásának íve az alapításkor a régi nagymesterek papírmunkáinak megvásárlásával indult, amely fokozatosan egészült ki a 20. század elejének modern rajzaival és grafikáival, s bővült tovább a 20. század második felétől napjainkig a kortárs alkotások szerzeményezésével.

delacroix-114551.jpg

Eugène Delacroix: Villámlástól megriadt ló, 1825–1829, Akvarell, fedőfehér, gumiarábikum, akvarellpapír (Fotó/Forrás: Szépművészeti Múzeum-Magyar Nemzeti Galéria)

Legutóbb huszonkét évvel ezelőtt, 1999-ben jelent meg a Szépművészeti Múzeum Grafikai Gyűjteményének legszebb rajzaiból válogató reprezentatív album, amelyet 2000-ben Dürertől Dalíig. A Szépművészeti Múzeum rajzgyűjteményének története a mesterrajzok tükrében címmel gyűjteményi kiállítás kísért.

miro2-122642.jpg

Joan Miró: Vándormadár, 1941 (Fotó/Forrás: Szépművészeti Múzeum-Magyar Nemzeti Galéria)

A mostani százötven éves jubileum jó alkalmat adott a Grafikai Gyűjtemény történetének új szempontok szerint történő feldolgozására és így egy új gyűjteményi kötet összeállítására, amely immár a 2012-ben újraegyesített két intézmény, a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria grafikai gyűjteményeinek legjelesebb lapjait mutatja be. A korábbi hagyományokhoz kapcsolódva az idén megjelent Papír/forma. Nyolc évszázad legszebb rajzai és sokszorosított grafikái a Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria gyűjteményeiben című, gazdagon illusztrált, 540 fő művet felvonultató katalógus megjelenését most is kamarakiállítás kíséri Leonardótól Miróig. Százötven éve rajzok és grafikák bűvöletében címmel. 

A tárlaton a múzeum több mint félszáz papíralapú remekművét tekinthetik meg a rajzművészet rajongói. Az itt bemutatott művek a gyűjtemény legértékesebb és legérzékenyebb rajzai és grafikái, amelyek csak ritkán láthatók kiállításokon. Így a szélesebb közönség hosszabb idő után nemcsak újra találkozhat a már jól ismert művészek, Leonardo, Raffaello, Rembrandt, Picasso, Schiele vagy Miró, Munkácsy Mihály, Rippl-Rónai József, Zichy Jenő, Barabás Miklós egy-egy kivételes alkotásával, de néhány kiemelkedő új szerzeménnyel és korábban kevésbé ismert művel is megismerkedhet.

A Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria különböző gyűjteményegységeiben összességében több tízezer rajz és közel kétszázezres nagyságrendet számláló sokszorosított grafikai anyag található a 14. századtól a 21. századig.

Ennek köszönhetően széles körű betekintést nyújt Albrecht Dürer, Leonardo da Vinci, Raffaello, Rembrandt, Francisco Goya, Barabás Miklós, Zichy Mihály, Henri de Toulouse-Lautrec, Pablo Picasso, Rippl-Rónai József, Kondor Béla, Maurer Dóra vagy éppen Georg Baselitz papíralapú művészetébe. 

abanovak-114551.jpg

Aba-Novák Vilmos: New York (Kilátás Munkácsi Márton műterme ablakából), 1935, Akvarell, tempera, papír (Fotó/Forrás: Szépművészeti Múzeum-Magyar Nemzeti Galéria)

leonardo-114602.jpg

Leonardo Da Vinci: Fejtanulmányok, 1504–1505 körül, Puha kréta vagy szén, vöröskréta-nyomok, papír (Fotó/Forrás: Szépművészeti Múzeum-Magyar Nemzeti Galéria)

A kötet és a tárlat a magyar és nemzetközi papírmunkákat, rajzokat és sokszorosított grafikákat egymással szerves egységben kezelve tárja az olvasó és a látogató elé. Az új katalógus átfogó képet ad a papíralapú művészet egészéről. A kötet szerzői rámutatnak az évszázadokon átívelő párhuzamokra, a visszatérő és az egyedi grafikai kérdésekre (például chiaroscuro, kreatív másolatok, autonóm tájrajzolás, a sokszorosított grafika autonóm műfajjá válása, a grafikai technikák határainak kitágulása) és a papírból kiinduló igen sajátos művészi szemléletmódra. Az egyes fejezetek meghatározásánál elsődleges szempont volt a gyűjteményi hangsúlyra való rávilágítás és a gyűjteményi egységeken túlmutató összgrafikai szemlélet. A kötetben kiemelt szerepet kaptak a részletes gyűjteménytörténeti áttekintések, amelyekben a szerzők sorra vették a Szépművészeti Múzeum Grafikai Gyűjtemény, valamint az 1957-ben megalapított Magyar Nemzeti Galéria Grafikai Osztályának és Jelenkori Gyűjteményének legfontosabb grafikai kiállításait, szerzeményezéseit, tudományos eredményeit, a főbb eseményeket kronológiával és archív fotókkal kiegészítve. 

A kiadvány és a kiállítás a múzeumi kulisszák mögé is elkalauzolja az olvasót és a látogatót. A kötetben megszólalnak a gyűjteményi munkatársak, így az érdeklődő képet alkothat a múzeumi kutatómunkáról, a gyűjtemények működéséről. Ezenfelül alkotóművészek is mesélnek a rajzolás különlegességéről: az olvasó sokkal közelebb kerülhet az alkotófolyamathoz, és jobban megértheti a művészeknek a „papírhoz” fűződő különleges viszonyát.

A jubileum alkalmából két nemzetközileg is kiemelkedő jelentőségű képzőművész nagyvonalú ajándékának köszönhetően a Grafikai Gyűjtemény 2020–2021-ben kivételes művekkel gazdagodott. Georg Baselitz harminc, 2000 és 2019 között készített grafikai lapját, Maurer Dóra pedig 13 Nyom című, 2016-ban készített tizenhárom részes archív pigmentlenyomatát adományozta a múzeumnak.

A kiállítás kurátorai és a kötet szerkesztői: Bódi Kinga és Bodor Kata művészettörténészek

A gyűjteményi kötet szerzői: Bódi Kinga, Bodnár Szilvia, Bodor Kata, Földi Eszter, Gonda Zsuzsa, Hessky Orsolya, Kárpáti Zoltán, Kumin Mónika, Madár Mária, Petrányi Zsolt, Százados László, Tóth Bernadett, Vargyas Júlia, Zsákovics Ferenc művészettörténészek, valamint Georg Baselitz és Maurer Dóra képzőművészek

Leonardótól Miróig 
Százötven éve rajzok és grafikák bűvöletében

Szépművészeti Múzeum, Michelangelo-terem
2021. június 4. – augusztus 15.

 

 

Fejléckép: Egon Schiele: Ölelkező nők, 1915 (részlet) / Fotó: Szépművészeti Múzeum-Magyar Nemzeti Galéria

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Zenés színház

Kortárs opera molnári receptre

Mit tesz egy vezető színész, ha revolverrel üldözik, ráadásul jogosan? A kulisszák mögé visz Molnár Ferenc egyfelvonásosa, az Előjáték Lear királyhoz, amely kortárs operaként éledt újjá Kecskeméten.
Plusz

10 kiváló programot ajánlunk a magyar kultúra napjára

Ingyenes múzeumlátogatás, koncert, néptánc, felolvasás, cirkusz és cimbalomest is lesz a magyar kultúra napján. Tíz eseményt választottunk ki, amire érdemes odafigyelni január 22-én.
Színház

„Semmilyen feljelentésről nincs tudomásom” – Zalán János megszólalt az Index cikke kapcsán

Nyilatkozatot és nyílt levelet küldött Zalán János az Index szerkesztőségének, amelyben a portál január 10-án megjelent cikkére reagál. Ebben arról írtak, hogy a korábban Zalán által vezetett Pesti Magyar Színház ellen büntetőfeljelentést tettek.
Vizuál

Átadták a Magyar Filmakadémia Aranyérmeit

A filmszakmai egyesület a magyar kultúra napján adta át a Filmakadémia Aranyérmeket közössége azon tagjainak, akik kiemelkedő tevékenységükkel vagy akár életművükkel szolgálták a hazai mozgóképkultúrát. Márta Istvánt, Mikulás Ferencet és Novák Jánost is kitüntették.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál hír

Magyar siker: Jancsó Dávid Oscar-esélyes A brutalista vágásáért

Bejelentették az idei, 97. Oscar-díj jelöltjeit. Idén ismét van magyar jelölt: A brutalista című film vágója, Jancsó Dávid is esélyes az aranyszoborra. A legtöbb jelölést Jacques Audiard Emilia Pérez című, spanyol nyelvű musicalje kapta.
Vizuál hír

Fókuszban a nyílt gyakorlatok – bemutatta éves programtervét a Ludwig Múzeum

A kortárs művészet megértéséhez fontos, hogy láthatóvá váljanak az alkotásokat létrehozó helyzetek és kapcsolatok. A Ludwig Múzeum 2025-ös kiállításain bemutatott gyakorlatok túllépnek a hagyományos kereteken, összekapcsolják a művészetet a társadalommal, és új kifejezési formákat, közösségi élményeket teremtenek.
Vizuál kritika

Ön mit tenne, ha hűtlenségen kapná a házastársát?

Szembenézne a problémáival, vagy inkább hívna egy szakembert, aki vállalja, hogy elsimítja a dolgokat? A Volt szerető, nincs szerető című dokumentumfilmben egy hivatásos „szerető-elválasztót” láthatunk munka közben.
Vizuál hír

Átadták a Magyar Filmakadémia Aranyérmeit

A filmszakmai egyesület a magyar kultúra napján adta át a Filmakadémia Aranyérmeket közössége azon tagjainak, akik kiemelkedő tevékenységükkel vagy akár életművükkel szolgálták a hazai mozgóképkultúrát. Márta Istvánt, Mikulás Ferencet és Novák Jánost is kitüntették.
Vizuál hír

Pataki Éva: „Mészáros Márta filmjei univerzálisak”

Mészáros Márta állandó alkotótársa Pataki Éva Balázs Béla-díjas író, forgatókönyvíró. A Fidelio őt kérte meg, hogy reagáljon arra a kivételes hírre, miszerint a francia Coproduction Office Mészáros Márta 14 filmjét, köztük az Örökbefogadást, a Kilenc hónapot és a Napló-trilógiát megvásárolta világforgalmazásra.