Vizuál

Ma is szolgaságban élünk, csak nem tudjuk, ki az úr

A szent és a farkas – kritika
2018.11.01. 13:00
Ajánlom
Alice Rohrwacher Cannes-i nagydíjas rendező mágikus, napfényes balladája a modern Olaszország újra megszületéséről fenséges, gyönyörű – és úgy szomorú, hogy lehetetlen elszomorodni rajta.

A szent és a farkas alaphelyzetét sokszor láttuk már – egy nincstelen falu túlélni próbál a feudális viszonyok között. A márkinő (Nicoletta Braschi), a dohányültetvények tulajdonosa, a „Cigaretták Királynője”, a gazdaság önkényes úrnője az utolsó véka búzájukat is elveszi, az elpusztult kappanokért adósságba veri őket. A márkinő kihasználja a jobbágysorba taszított parasztokat, a parasztok pedig a munka jó részét Lazzaróra, a falu együgyű, ártatlan fiújára (Adriano Tardiolo) sózzák. Vajon ez a fiú kihasznál valakit? – hangzik a kérdés a film egy pontján.

HappyAsLazzaro-Still3-actressNicolettaBraschi_actorLuca-Chikovani-cSimona-Pampallona_b-2000-2000-1125-1125-crop-fill-124537.jpg

A szent és a farkas: a márkinő és fia, Tancredi.

Ahogy a cselekmény kibontakozik, úgy haladunk egyre előrébb az időben. Először az ötvenes-hatvanas évekbe tippeli a néző a cselekményt, majd előkerülnek árulkodó jelek, hogy nem is vagyunk olyan messze: a márkinő fia, a dandy Tancredi (Luca Chikovani) kihajthatós mobiltelefont vesz elő, és úgy öltözködik, mint egy tipikus nyugati tinédzser a kétezres évekből. Aztán kiderül az igazság: „a nagy átverés”, Il Grande Inganno, ahogy az újságok írnak róla. A márkinő a jobbágyi viszonyok megszűnése után évtizedekkel, kihasználva egy, a külvilágtól leszakító földrengést, jogtalan függésben tartotta a parasztokat.

lazzaro_-124425.jpg

A szent és a farkas: Antonia a városba kerülve újra találkozik Lazzaróval

De mi váltja fel ennek a függésnek a helyét?

Az együgyű, ártatlan, megronthatatlan Lazzaro vándorútra indul, és bandukolása során megváltozik minden, elé tárul a modern világ. Ami a fenéket, nem jobb, éppolyan nehéz, küzdelmes, mint a márkinő keze alatt élni, csak itt még a gazda kiléte is megfejthetetlen. Ebben a világban nem számíthatunk a carabinieri intervenciójára, a vasúti sínek mellett gyomnövényeket zabáló nincstelenek nem jogtalanság áldozatai. Itt az van, ami van. Ha valaki szent, kísértet vagy szellem, az is csak azért jobb, mert akkor nem falja fel mások elől az ételt. Nem véletlen, hogy a városba kényszerült parasztok nem haragudnak sem a márkinéra, sem a váratlanul felbukkanó Tancredire (Tommaso Ragno). És az sem, hogy a megronthatatlan Lazzaro és Tancredi, akinél mindenképpen bűzlik valami, féltestvéreknek nevezik magukat.

Alice Rohrwacher filmjében csak a szent az, aki nem öregszik, a szelídről derül ki, hogy farkas. 16 milliméteres keskenyfilmen mindez időtlen, szomorú, s egyben felemelő. Vigasztaló, hogy ez a farkas céltalanul, hontalanul bár, de köztünk – városba tömörült holt lelkek között – futkározik.

lazzaro-124424.jpg

A szent és a farkas

Trivia

  • A film alapjául szolgáló történet – ti. hogy egy dohányiparos függésben tartott embereket – valóban megtörtént Közép-Olaszországban.
  • Adriano Tardiolo úgy kapta meg a boldog Lazzaro szerepét, hogy soha nem színészkedett előtte. Miután találkozott Alice Rohrwacherrel, mégis örömmel vállalta a feladatot.
  • Luca Chikovani (Tancredit) egy olasz youtuber, aki tinisztárok dalaira készült coverekkel hívta fel magára a figyelmet a legnagyobb videómegosztón.
  • A szent és a farkas a cannes-i filmfesztiválon a legjobb forgatókönyv díját nyerte.
  • A film hazai forgalmazója a Cirko Film. A vetítésekről bővebben a port.hu oldalán tájékozódhatsz.

Előzetes

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Elhunyt Tresz Zsuzsanna Jászai Mari-díjas díszlet- és jelmeztervező

„Egyedi látásmódja, kreativitása, kitartó, mindig a tökéletes megoldásra törekvése és szakmai alázata példaértékű volt” – írja a vasárnap eltávozott alkotóról a Pécsi Nemzeti Színház.
Vizuál

Lakos Nóra: „Nekem rengeteget segített az írás kamaszként”

„Még egy szerető családban is érezheted magad egyedül, amikor kamasz vagy” – fogalmazott lapunknak Lakos Nóra, akivel legújabb filmje, a Véletlenül írtam egy könyvet kapcsán ültünk le beszélgetni.
Színház

Index: Májusban feljelentést tettek a Pesti Magyar Színház ügyében

A hírportál cikkéből kiderül: számos szabálytalanságot tárt fel egy vizsgálat, amely nyomán feljelentést tettek a Pesti Magyar Színház belső működésével kapcsolatban. A kérdéses időszakban Zalán János vezette a teátrumot.
Vizuál

Közzétették a 44. Magyar Filmszemle zsűrijének névsorát

A Magyar Filmművészek Szövetsége és a Budapest Film együttműködésében február 3–9. között a budapesti Corvin moziban rendezik meg a 44. Magyar Filmszemlét.
Klasszikus

Jubileumi évaddal érkezik a Virtuózok

Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál hír

Átadták a Magyar Filmakadémia Aranyérmeit

A filmszakmai egyesület a magyar kultúra napján adta át a Filmakadémia Aranyérmeket közössége azon tagjainak, akik kiemelkedő tevékenységükkel vagy akár életművükkel szolgálták a hazai mozgóképkultúrát. Márta Istvánt, Mikulás Ferencet és Novák Jánost is kitüntették.
Vizuál hír

Pataki Éva: „Mészáros Márta filmjei univerzálisak”

Mészáros Márta állandó alkotótársa Pataki Éva Balázs Béla-díjas író, forgatókönyvíró. A Fidelio őt kérte meg, hogy reagáljon arra a kivételes hírre, miszerint a francia Coproduction Office Mészáros Márta 14 filmjét, köztük az Örökbefogadást, a Kilenc hónapot és a Napló-trilógiát megvásárolta világforgalmazásra.
Vizuál hír

Új előzetest kapott a Dargay-féle Csongor és Tünde

A nyolcvankét perces animáció premierje április 17-én lesz. Vörösmarty Mihály klasszikusának alakjait többek között Czető Roland, Eke Angéla, Szabó Győző, Lamboni Anna és Menszátor Magdolna szólaltatják meg.
Vizuál hír

A Berlinalén mutatják be a Minden rendben című filmet

Sós Bálint Dániel alkotását beválogatta elsőfilmes versenyprogramjába a február 13-án kezdődő 75. Berlini Nemzetközi Filmfesztivál. A Minden rendben a Nemzeti Filmintézet Inkubátor Programjában készült Hajdu Szabolcs főszereplésével.
Vizuál hír

Közzétették a 44. Magyar Filmszemle zsűrijének névsorát

A Magyar Filmművészek Szövetsége és a Budapest Film együttműködésében február 3–9. között a budapesti Corvin moziban rendezik meg a 44. Magyar Filmszemlét.