Vizuál

Made in Wunderland

2012.04.14. 14:15
Ajánlom
Négy Berlinben és négy Budapesten élő képzőművészt mutat be a Virág Judit Galériában rendezett kiállítás - a művészeket Sárvári Zita, a VJG kurátora és Pintér Rita, berlini független kurátor hívta össze. A Made in Wunderland a Németország és Magyarország között húsz évvel ezelőtt aláírásra került partnerségi kapcsolatról szóló megállapodást ünnepli.

A kiállító művészek:

Radák Eszter (1971)
Edward Hooperes nihilt árasztó festményeiben erős szarkazmus bujkál, ami a felborzolt rajzi és tárgyi struktúrában, az absztrakt két dimenzióba átcsapó elvi perspektíva "trükkjében" válik világossá. A képek éleslátással mutatnak rá a patetikus mű-világ merevségére. A kiindulópont mindenkor a valóság, saját környezete, otthona, otthonának tárgyai, a ház kertje, a környező táj. Ezek figuralitását azonban a maga konceptuális absztrahálásával, furcsa perspektívaváltásokkal bontja meg. A vastagon felkent festéket ecsettel borzolja, ezzel visszavezetve a síkkompozícióról a szemet a vászon felületére. Számtalan köz- és magángyűjteményben szerepelnek festményei.  

Csató József (1980)
Portrékat, torzókat fest. Olaj-vászon munkáit erőteljes kolorit és vad ecsetvonások jellemzik. A 2006-ban diplomázott festőművész hagyományos olaj vászon technikával készülő képeinek fő témája az informel háttér előtt hétköznapi cselekvések (telefonálás, főzés, viráglocsolás) közben ábrázolt ember. Zsánerei, portréi humoros, vidám hangulatú pillanatfelvételek, amelyeken nem ritkák a furcsa képzettársítások sem. Képein egyesíti az avantgarde stílusos primitivizmusát saját kortárs kulturális szótárával.

Király Gábor (1979)
Festészete a neoprimitív vagy neo-folknak is nevezhető irányzathoz kapcsolható. Képein egy személyes, intim életforma mindennapjainak egyszerű cselekvéseit mutatja be furcsa, a társadalomtól távol élő, magányos figurák szerepeltetésével. A 19. század vége óta nem volt ilyen bátor odafordulás a gyermekek, a pszichiátriák lakóinak kívülálló művészete, a primitív társadalmak ábrázolásmódjainak irányába. Az elvágyódás metanarratív képi kitárulkozásának legszembetűnőbb példája Király festészete, a túlszabályozott társadalomban az egyszerűséget keresi. Nagyméretű képei inkább képtárgyak, amennyiben merített papírra, durva vászonra, talált tárgyakra, asztal- és bútorlapokra készülnek.

Korodi Luca (1975)
A főként formalista szempontból megragadható festmények egyik fő jellemzője a buja, dús, csapongó, vad ecsetvonás és a meleg, intenzív színek használata. Ezek a képek a kor kihívásaira adott reakciók. Korodi klasszikus festészeti témákat dolgoz fel képein, de festményei nem csak tájak és architektúrák portréi, nem csak kísérletezések a textúrákkal és nem csak az anyag bravúros használatáról szólnak. Absztrakció és figuralitás egyszerre jellemzi a sorozatokban gondolkodó festő képi szekvenciáit, aki fotón dokumentált környezetét festői eszközökkel manipulálva mediál művészete és közönsége között.

Francziska Klotz
1979-ben született Drezdában. Festészete tárgyai a mindennapok képei, amiket emlékezetében és fotókon archivál. Ez az archívum vizuális ingerekből, futó benyomásokból, hangulatokból és helyzetekből áll. Kompozíció kialakítása mellett a színhasználat adja meg képei tipikus dinamikáját. Gyakran hordja fel spaklival durván a festéket, helyenként viszont üresen hagyja a vásznat, amely alól a ceruzával vagy tollal való előrajzolás sejlik fel. Képei szereplői gyakran magányosnak és elveszettnek tűnnek. A vastag, sűrű festékréteg és a vázlatszerű elemek együttese izgató, feszültséggel teli szüzsét eredményez, amelytől a néző nehezen szabadul. Élettel teli tájképei és jelenetei vágyakozást idéznek elő a nézőben.

Erik Andersen
1977-ben született Freiburgban, Berlinben él és dolgozik. Nála a mindennapi tárgyak metaforákká válnak, melyek eredeti kontextusukból kiszakítva szabad asszociációkat keltenek. Képei tartalma fizikai törvényszerűségeken át egzisztenciális gondolatokig terjed. A nagyítás és kicsinyítés játékával, a kint és bent megfordításával, vagy az oldalak megfordításával új jelentéssíkok keletkeznek.

Moritz Schleime
A popkultúra elkorcsosulását vetítik elénk Moritz Schleime festményei - képein a popkultúra szörnyeivel, képregény karakterekkel, hippikkel, zavarodott hősökkel telített világ keveredik. Bár munkáit olyan amerikai pillérek mentén lehetne kontextualizálni, mint a Slash, Michael Jackson, Oscar the Grouch, mégis karakterisztikusan német az a nyelv, amelyen elmondja történeteit. Neo Rauch szürreális, bizonytalan és meghatározhatatlan narratívái, Daniel Richter lucskos, piszkos festményei és még számtalan német festő, aki a Lipcsei Iskolát karakterizálja - most Schleime generációja is, aki gyerekként tapasztalta meg az NDK-t, és ez a világ átszűrődik a képeiken.

Gudny Gudmundsottir
Izlandi származású művész, aki a rajz önkényes természetét kutatja egy automatikus alkotói módszeren keresztül. Motívumaiban ugyanúgy felfedezhetők az észak-európai motívumok, mint a német nagyvárosok architekturális formarendjei.

Kurátorok: Pintér Rita, Sárvári Zita
Együttműködő Partner: Budapesti Német Nagykövetség
Támogató: Waberer's

A Virág Judit Galéria előző kiállításáról, Nyári István hiperrealista képeiről írt kritikánkat (galériával) itt lehet elolvasni.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Tánc

Egy nagy kisember, aki egy könyvben szerepel Barisnyikovval – Kováts Tibor balettművésszel beszélgettünk

Kováts Tibor a nyolcvanas években a legrangosabb balettversenyeken „verte végig” a világ balett-táncosait, majd tizenhárom évnyi szünet után ismét színpadra állt Duda Éva Frida, az élet múzsája című táncdarabjában. Táncról, infantilizmusról, a balett nimbuszáról, tanításról, szégyenlősségről és öniróniáról is beszélgettünk vele.
Plusz

Úgy búcsúztatják Lang Györgyit, ahogy azt ő is szerette volna

Június 13-án 19 órakor a Fővárosi Állat- és Növénykertben, a Főkapu téren búcsúznak a Pa-Dö-Dő együttes május 20-án elhunyt tagjától.
Plusz

Megválasztották a Halhatatlanok Társulatának új Örökös Tagjait

Idén is a szakmai kuratórium által kijelölt előadóművészek közül a közönség döntötte el, kik legyenek a Halhatatlanok Társulatának új tagjai. Az új Örökös Tagok lábnyomát elhelyezik a Halhatatlanok sétányán is.
Plusz

Kurtág György egyetlen operáját mutatják be a Liszt Ünnepen

A játszma vége várva várt magyarországi bemutatója, Ligeti György darabjait felvonultató zongoramaraton, élvonalbeli jazz- és világzenei előadók és a Magyar Nemzeti Táncegyüttes Végvárak, vitézek című táncjátéka várható az idei Liszt Ünnepen.
Klasszikus

Új helyszínen kezdi 2023/24-es évadát a MÁV Szimfonikus Zenekar

A 2023/24-es évadban elfoglalhatja új székházát a MÁV Szimfonikus Zenekar. A szezonra öt bérleti sorozatot és gyerekkoncerteket is hirdetnek, az évad egyik központi témája a szerelem lesz.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

KÉP-regény: A punk mókamester

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal a Green Day együttes kissé őrült énekeséről nosztalgiázott, egy friss sztori kapcsán. 
Vizuál ajánló

Év végén érkezik a magyar mozikba Justine Triet Arany Pálma-díjas filmje

A Mozinet a közeljövőben négy, a cannes-i filmfesztiválon bemutatott alkotást is elhoz Magyarországra, köztük a szemle idei fődíjas krimijét is. Mutatjuk, mikor láthatja a filmeket a hazai közönség.
Vizuál gyász

Elhunyt Kiss Imre régész, muzeológus

A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum egykori igazgatója életének 68. évében hunyt el május 28-án. A Kulturális és Innovációs Minisztérium saját halottjának tekinti.
Vizuál ajánló

Keleti Ágnes portréfilmjével kezdődik a XV. kerület vetítéssorozata

A Kertmozi15 vetítései során a közönség az elmúlt évek magyar filmterméseiből láthat néhány remek alkotást a Csokonai Művelődési és Rendezvényház kertjében.
Vizuál ajánló

Premierekkel és ötszázforintos jegyárakkal várja látogatóit a Magyar Mozgókép Fesztivál

Június 7-én kezdődik a Magyar Mozgókép Fesztivál, amelyen mintegy száz magyar filmet, köztük több premiert is láthat a közönség Veszprémben, Balatonfüreden és Balatonalmádiban.