Vizuál

Magritte-képért ennyit még soha nem kértek

2022.01.13. 11:10
Ajánlom
Rekordáron, az előzetes becslések szerint akár 45 millió fontért (19 milliárd forintért) is elkelhet René Magritte egyik mesterműve a londoni Sotheby's árverésén - írja a The Telegraph.

A belga szürrealista alkotó (1898-1967) L'empire des lumieres (A fények birodalma) című festményét a jelenleg magánkézben lévő egyik legkeresettebb alkotásként tartják számon. Helena Newman, a Sotheby's Europe elnöke szerint a lélegzetelállító festmény lehet a március 2-i londoni árverés sztárja.

A kép, amelyen az esti kék égbolt alatt egy utcarészlet látható, 1961-ben készült Anne-Marie Gillion Crowet, Magritte múzsája és közeli barátja számára, akit apja, Pierre Crowet szürrealista műgyűjtő mutatott be a művésznek. A család a 114,5 centiméterszer 146 centiméteres alkotást a 2009 és 2020 közötti időszakra kölcsönadta a brüsszeli Magritte Múzeumnak.

Amennyiben a várakozásoknak megfelelő összegért kel el, ez lesz a legmagasabb ár, amelyet valaha Magritte-képért fizettek.

Az eddigi legdrágább alkotása a Le Principe du Plaisir (Az öröm elve) című képe, amely a Sotheby's árverésén 2018 novemberében 26,8 millió dollárért (8,3 milliárd forintért) kelt el.
Magritte 1948-ban kezdett el dolgozni az utcarészletet ábrázoló első képén, majd újra és újra visszatért a témához, hogy tökéletesítse. Így összesen 17 alkotás született, ez az egyetlen "sorozat" Magritte életművében.

Az árverésre kerülő kép a legnagyobb horizontális verzió. A rajta látható utcarészlet a brüsszeli Parc Josaphat közelében lehet, ahova Magritte 1954-ben költözött. Úgy tartják, hogy a kép inspirálta Az ördögűző című 1973-as film egyik jelenetét. Ő maga így írt erről a festményéről: 

A táj az éjszakát, az égbolt nappalt sugallja. Úgy tűnik számomra, hogy az éjszaka és a nappal megidézése egyszerre meglepő és elragadó. Ezt az erőt nevezem költészetnek."

LempiredeslumieresAfenyekbirodalma-100620.jpg

Rene Magritte: L'empire des lumieres (A fények birodalma) (Fotó/Forrás: Sotheby)

A festmény első verzióját Nelson Rockefeller vásárolta meg, ez és a kép más változatai a velencei Peggy Guggenheim Gyűjteményben, a New York-i Modern Művészetek Múzeumában (MoMA), a houstoni Menil Gyűjteményben és a Belga Királyi Szépművészeti Múzeumban láthatóak. A március 2-i árverés előtt a L'empire des lumieres-t a Sotheby's Los Angeles-i, hongkongi, New York-i és londoni galériáiban láthatja majd a közönség.

 

 

Fejléckép: Rene Magritte: L'empire des lumieres (A fények birodalma) (részlet) / fotó: Sotheby's

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Újabb Mijazaki-klasszikus jön a mozikba

Folytatódik az ADS Service Ghibli-sorozata, amely során Mijazaki Hajao újabb remekműve kerül nagyvászonra: az 1989-es A Kiki – A boszorkányfutár április 3-tól lesz látható a magyar mozikban.
Vizuál

Peter Lindbergh képeivel érkezik a Budapest Fotófesztivál

Országos premierrel indítja programsorozatát a Budapest Fotófesztivál – Magyarországon először a Műcsarnokban láthatók a legendás német divatfotográfus, Peter Lindbergh ikonikus alkotásai.
Klasszikus

Minden, amit a Máté-passióról tudni kell

A zenetörténet két talán legismertebb passiója – a János- és a Máté-passió – Johann Sebastian Bach nevéhez fűződik, utóbbit az idei Bartók Tavaszon is hallhatja a közönség. Most elárulunk néhány érdekességet róla!
Zenés színház

Horváth István a Magyar Állami Operaház kamaraénekese lett

A népszerű tenort a március 23-i Bánk bán-előadás tapsrendje alatt érte a meglepetésszerű bejelentés: a következő szezonban a Magyar Állami Operaház legnagyobb címét viselheti.
Klasszikus

5+1 érdekesség Bartók Mikrokozmoszáról

Bartók Béla Mikrokozmosz című zongorasorozatának tételei, valamint a zeneszerzőt inspiráló mezőségi dallamok állnak a Mezőség-Mikrokozmosz című összművészeti előadás fókuszában. Előbbiről árulunk el most néhány érdekességet.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál hír

Peter Lindbergh képeivel érkezik a Budapest Fotófesztivál

Országos premierrel indítja programsorozatát a Budapest Fotófesztivál – Magyarországon először a Műcsarnokban láthatók a legendás német divatfotográfus, Peter Lindbergh ikonikus alkotásai.
Vizuál ajánló

Újabb Mijazaki-klasszikus jön a mozikba

Folytatódik az ADS Service Ghibli-sorozata, amely során Mijazaki Hajao újabb remekműve kerül nagyvászonra: az 1989-es A Kiki – A boszorkányfutár április 3-tól lesz látható a magyar mozikban.
Vizuál kritika

Mindenki bűnhődik, de nem a saját bűnei miatt

Sós Bálint Dániel első nagyjátékfilmje megdöbbentően érett rendezői debütálás, amely bonyolult morális kérdéseket vet fel, célja mégsem az, hogy moralizáljon. A rendkívül feszült és jól megírt történetet a bravúros technikai megoldások teszik igazán teljessé.
Vizuál magazin

KÉP-regény: A Filmszemle félrelép

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal az újból megrendezett Magyar Filmszemle kapcsán mondja el a véleményét a filmfesztiválokról és a magyar filmgyártásról.
Vizuál ajánló

Színház, képzőművészeti nézőpontból – megnyílt Katkó Tamás kiállítása

Egyszer volt, színház volt… címmel nyílik Katkó Tamás fotóművész kiállítása a Műcsarnokban. A tárlat az alkotó eddigi életművéből válogat: színházi kötődésű, autonóm fotográfiai munkásságát foglalja össze az 1980-as évektől a 2010-es évekig.