Az Egyesült Államokban az újév első napján a kilencvenöt évvel ezelőtt létrehozott alkotások szabadon, engedély és díj megfizetése nélkül felhasználhatók, azaz megszűnnek a csaknem száz évvel ezelőtt létrehozott műalkotások szellemi tulajdonjogai.
Így január 1-jétől az 1927-ben készült alkotások közkincsnek számítanak.
Idén olyan ikonikus remekművek használhatók fel szabadon, mint a belga szürrealista festőművész, René Magritte A fenyegetett gyilkos (L'Assassin menancé) című képe, Salvador Dalí Szerkentyű és kéz és Picasso A festő és a modell című alkotása.
Magritte másik két műve is engedély nélkül felhasználható mostantól, köztük az Éjszaka értelme és a Kettős titok című művei is.
Szintén 1927-ben festette Edward Hopper az Automata című emblematikus képét: az amerikai realista művész festménye egy kalapos nőt ábrázol, amint magányosan szürcsölgeti kávéját egy étteremben. A képhez a művész felesége, Jo ült modellt.
From Hopper to Magritte, here are some of the most notable artworks from 1927, newly landed in the public domain: https://t.co/bB48lb5tGg pic.twitter.com/xmio9RBh9j
— Artnet (@artnet) January 5, 2023
A világhírű festőművész Georgia O’Keeffe Fekete absztrakciója is immáron közkincs: a 30 x 40 cm-es képen olyan, mintha egy nő lábát látnánk oldalnézetből, melynek térdhajlatában igazgyöngyként világít a telihold.
A fenti művek mellett Yves Tanguy, Joan Miró és Vasilij Kandinszkij egy-egy 1927-ben festett alkotása is a közkincs mostantól.
Míg ezek és más műalkotások idén először esnek bele a public domain kategóriába az Egyesült Államokban, a legtöbbjük már engedély és díj nélkül használható a világ más pontjain:
Európa nagy részén például minden olyan alkotás, amelyet egy több mint hetven éve elhunyt művész készített, közkincs.
Afrikában és Ázsiában még ennél is kevesebbet kell várni, mindössze ötven évet, hogy egy műalkotás szerzői tulajdonjoga megszűnjön.
(via artnet)
Fejléckép: René Magritte A fenyegetett gyilkos (L'Assassin menancé) 150 x 195 cm, 1927 (részlet) (Fotó/Forrás: Wikipedia)