Vizuál

Magritte-tól Piccasón át Miróig – Január 1-jétől már az USA-ban is szabadon felhasználhatóvá váltak ezek a művek

2023.01.09. 09:00
Ajánlom
Magritte, Dalí és Georgia O’Keeffe egy-egy ikonikus képe is ingyenesen, engedély nélkül használhatóvá vált 2023-tól az USA-ban, ahol kilencvenöt évnek kell eltelnie, hogy egy műalkotás közkinccsé váljon. Ez a határ Európában hetven, Afrikában és Ázsiában ötven év. 

Az Egyesült Államokban az újév első napján a kilencvenöt évvel ezelőtt létrehozott alkotások szabadon, engedély és díj megfizetése nélkül felhasználhatók, azaz megszűnnek a csaknem száz évvel ezelőtt létrehozott műalkotások szellemi tulajdonjogai.

Így január 1-jétől az 1927-ben készült alkotások közkincsnek számítanak.

Idén olyan ikonikus remekművek használhatók fel szabadon, mint a belga szürrealista festőművész, René Magritte A fenyegetett gyilkos (L'Assassin menancé) című képe, Salvador Dalí Szerkentyű és kéz és Picasso A festő és a modell című alkotása. 

Magritte másik két műve is engedély nélkül felhasználható mostantól, köztük az Éjszaka értelme és a Kettős titok című művei is.

Szintén 1927-ben festette Edward Hopper az Automata című emblematikus képét: az amerikai realista művész festménye egy kalapos nőt ábrázol, amint magányosan szürcsölgeti kávéját egy étteremben. A képhez a művész felesége, Jo ült modellt. 

 

A világhírű festőművész Georgia O’Keeffe Fekete absztrakciója is immáron közkincs: a 30 x 40 cm-es képen olyan, mintha egy nő lábát látnánk oldalnézetből, melynek térdhajlatában igazgyöngyként világít a telihold. 

A fenti művek mellett Yves Tanguy, Joan Miró és Vasilij Kandinszkij egy-egy 1927-ben festett alkotása is a közkincs mostantól. 

Míg ezek és más műalkotások idén először esnek bele a public domain kategóriába az Egyesült Államokban, a legtöbbjük már engedély és díj nélkül használható a világ más pontjain:

Európa nagy részén például minden olyan alkotás, amelyet egy több mint hetven éve elhunyt művész készített, közkincs.

Afrikában és Ázsiában még ennél is kevesebbet kell várni, mindössze ötven évet, hogy egy műalkotás szerzői tulajdonjoga megszűnjön. 

(via artnet)

Fejléckép: René Magritte A fenyegetett gyilkos (L'Assassin menancé) 150 x 195 cm, 1927 (részlet) (Fotó/Forrás: Wikipedia) 

 

Magritte-képért ennyit még soha nem kértek

Kapcsolódó

Magritte-képért ennyit még soha nem kértek

Rekordáron, az előzetes becslések szerint akár 45 millió fontért (19 milliárd forintért) is elkelhet René Magritte egyik mesterműve a londoni Sotheby's árverésén - írja a The Telegraph.

A 10 legdrágábban eladott festmény 2022-ben

A 10 legdrágábban eladott festmény 2022-ben

Úgy tűnik, hogy 2022-ben a művészeti világ visszarázódott a járványidőszak előtti állapotába, már ami az eladásokat illeti. 2020-ban ugyanis alacsonyabb áron keltek el a művek az aukciósházak árverésein, nem nagyon akadtak olyan képek, amelyek átlépték a 100 millió dolláros határt.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Alföldi Róbert: „Ezt ma Magyarországon eléggé pontosan lehet érteni”

Az idei évadban a negyedik előadását rendezi: Varsányi Anna A szent című darabját állítja színpadra a Szegedi Nemzeti Színházban. Az ősbemutatót május 2-án tartják. Alföldi Róberttel az abszurd helyzetekről, az inspiráló műhelymunkáról és a jó szerepekről is beszélgettünk.
Klasszikus

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Jazz/World

Esztergályos Máté: „Megmutattuk, hogy lehet békésen működni egymás mellett a jazz-zenei térben”

Április 30-án a Dohnányi Ernő Zenei Központban ünnepli egyéves születésnapját a Szakcsi Rádió. Az évforduló alkalmából Esztergályos Mátéval, a csatorna főszerkesztőjével beszélgettünk az eddig elért eredményekről, visszajelzésekről és arról, hogyan fogadta őket a szakma.
Színház

15 sor színház: Hegedűs a háztetőn

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a székesfehérvári Vörösmarty Színház nagyszínpadi előadásáról, a Hegedűs a háztetőnről szól. 15 sor színház.
Színház

Nagy Viktor: „Nem érdemes mindig a fősodorral menni”

Nagyszínpadi Sherlock Holmes-előadással, Molnár Ferenc-darabbal, ír feketekomédiával érkezik a Rejtélyek évada a Thália Színházba. Nagy Viktor művészeti vezető a változó nézői igényekről, médiazajról és a nagy teherbírású társulatról is beszélt a Fideliónak. Interjú.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

Fliegauf Bence új filmjében egy démon áll bosszút a törvény felett állókon

Fliegauf Bence minden filmtámogatási rendszertől teljesen függetlenül, évek óta dolgozik legújabb filmjén, a jelenleg utómunkálatoknál tartó Jimmy Jaguáron. Az alkotótól merőben szokatlan misztikus bűnügyi történet ősztől látható a mozikban.
Vizuál hír

Az építészi tudásra alapozó tehetség – 13 magyar sikertörténetet Velencei Építészeti Biennálén

A május 10-től látogatható a 19. Velencei Építészeti Biennále, amelynek idei főtémája az intelligencia. A Magyar Pavilon olyan építészként végzett alkotók munkásságát mutatja be, akik az építészeti tudásukat szakmán kívül kamatoztatják és sikereket értek el.
Vizuál hír

Cannes-ban, Európa legígéretesebb producerei közt mutatkozhat be Sümeghy Claudia

A Magasságok és mélységek, illetve a Véletlenül írtam egy könyvet című filmet is jegyző Sümeghy Claudiát mutatja be a European Film Promotion (EFP) a Producers on the Move elnevezésű programján.
Vizuál hír

Világsztár japán építészek mutatták be az Új Nemzeti Galériát az Oszakai Világkiállításon

A Városligetben felépítendő Új Nemzeti Galéria épületének tervezői, a Pritzker-díjas japán építésziroda, a SANAA alapítói mutatták be az új múzeumi épület terveit április 28-án a 2025-ös Oszakai Világkiállítás magyar pavilonjában.
Vizuál ajánló

Szabadság, sebesség, átalakulás – az autózás és a fotográfia összefonódását mutatja be a Mai Manó új kiállítása

Az autók világát állítja középpontba az Americana – Válogatás Pálfi György fotógyűjteményéből című fotókiállítás. Az április 23-án a Magyar Fotográfusok Ház – Mai Manó Házban megnyílt tárlaton számos világhírű művész képe szerepel.