Vizuál

Magyar illusztrátor rajzaival jelenik meg az ausztrál írónő gyerekkönyve az egész világon

Agócs Írisz mackói már nemzetköziek
2019.07.09. 08:55
Ajánlom
Berg Judit és Varró Dani könyveinek illusztrációi mellett Agócs Íriszt talán Tandori Dezső kötetének medvéiről ismerik a legtöbben. A hazai közönség mellett a nemzetközit is meghódította: az egész világon a magyar illusztrátor rajzaival jelennek meg Shona Innes ausztrál pszichológus gyerekkönyvei.

Hogyan találtátok meg egymást Shona Innesszel?

Elég hihetetlen történet, az illusztrációs munkáim Facebook-oldalára érkezett ugyanis egy üzenet az ausztrál kiadó munkatársától, miszerint, úgy tűnik, hogy az illusztrációkat én már elkészítettem, ők adnának hozzá szöveget – de legalábbis

úgy érzik, hogy pont olyat rajzolok, amit ők megálmodtak Shona Innes könyvéhez.

És valóban tartották is ehhez magukat, mert a tíz elkészült kötet során szinte egyetlenegy javítást sem kértek.

Itthon Berg Judit és Varró Dani köteteinek rendszeres illusztrátora vagy, de a te mackóid népesítik be az idén elhunyt Tandori Dezső medvés verseit is. Hogyan dolgozik együtt a szerző és a könyvét illusztráló művész?

Nagyon szerencsésnek tartom magam, mert fantasztikus szerzőkkel hozott össze a sors, és az együttműködés tényleg szinte minden esetben jóleső együttgondolkodást jelent. Berg Judittal a végletekig tudjuk egymást túllicitálni, hogy minél extrémebbé csavarjunk egy történetet. Persze a rengeteg nevetgélés után aztán visszatérünk a realitások talajára, és a csapongó fantáziát megzabolázva jön létre a végleges verzió. Nagyjából az a megszokott menetrend, hogy van egy ötletelés, hogy mi legyen a következő közös munka, vagy mi történjen a következő részében egy-egy sorozatnak, aztán megkapom a szöveget, aminek nagyon szoktam örülni.

Mindig teljesen lázba hoz az illusztrálandó szöveg, rögtön elkezd foglalkoztatni, vajon hogy is néznek ki majd az illusztrációk.

Végigrajzolom vagy -skiccelem a teljes szöveget, azt küldöm el jóváhagyásra, és utána készülnek el a végleges képek.

Vannak esetleg egyéni kérések, egyedi sajátosságok vagy vicces igények a közös munka közben?

Előfordul, igen, és nagyon szeretem ezeket. Legutóbb nekem volt Judit felé egy kérésem, hogy a Maszat-sorozat legújabb kötetében a barátnőm kislánya, Kamilla legyen Maszat londoni unokatestvére. Hihetetlen izgalmas volt így végigrajzolni a könyvet, nem is gondoltam volna, hogy ennyire benne vagyok a történetben, amikor készül. De

egyszerűen nem tudtam szabadulni a gondolattól, hogy milyen fura Maszatot a barátnőmék lakásában „látni”.

A következő közös könyvünkben pedig Judit egyik barátnőjének kislánya kap szerepet, ehhez mindenféle segédanyagot kértem, hogy tényleg legyen hasonlóság. Ezek abszolút belső történetek, az olvasók számára vélhetően nincs különbség abban, hogy egy szőke vagy barna hajú kislány a szereplő, de én rettenetesen élvezem, ha van valami háttérsztori. Ugyanígy Varró Dani könyveinél is megvan ez, ahol a kisfiai a szereplők ihletői. Szerencsére őket ismerem, így abszolút a fejemben vannak, ahogy rajzolom a könyveket.

Több interjúban is említetted, hogy milyen jó hasznát veszed a végzettségednek a munkádban, pedig nem képzőművészetire jártál. Hogy kapcsolódik az illusztrátor munkájához a néprajz szak és a kulturális antropológia?

A néprajz szakon egy szemléletet kaptam, amit az élet minden területén hasznosítok azóta is, és meggyőződésem,

abban, hogy ilyen fantasztikus utat járhatok be illusztrátorként, nem kis szerepe van ennek a kutatói mentalitásnak.

Megtanultam, hogyan jussak el minél gyorsabban egy-egy számomra szükséges információhoz, annak forrásához. Azt gondolná az ember, hogy a néprajztudomány valami beporosodott, mókás elfoglaltság, de pont a mai világban elképesztő hasznos ez a tudás.

A másik, hogy egy idő után beláttam, tulajdonképpen a témám és az érdeklődési köröm nem változott, csak a megközelítés. Néprajzosként is a vélt valóság, a hiedelmek, az álomkultúra izgatott a legjobban, illusztrátorként is tulajdonképpen ezzel foglalkozom, csak nem kutatom és elemzem, hanem rajzolom a fikciót.

De az biztos, hogy

Varró Dani Csütörtök, a kisördög könyvének létrejöttében nagyon erős mozgatórugó volt a magyar hiedelemvilág lényei iránti lelkesedésem, amit elég könnyen sikerült ráragasztanom Danira is,

és fantasztikus, ahogy megírta belőle a szöveget.

 

Személyre szabott kecskét karácsonyra, esetleg egyedi medvét?

Kapcsolódó

Személyre szabott kecskét karácsonyra, esetleg egyedi medvét?

Kevés menőbb dolog létezik annál, ha valakinek személyre szóló rajzot készít a kedvenc illusztrátora. Vasárnap a Pagony Gellért téri üzletében bárki rajzos kívánság megvalósítják a kiadó gyerekkönyv-illusztrátorai. A képekért kapott összegből pedig kis, vidéki könyvtáraknak segítenek kortárs gyerekkönyveket vásárolni.

Medvék minden mennyiségben

Medvék minden mennyiségben

Tandori Dezső medvés verseskötetét kicsiknek és a kicsit nagyobbaknak is ajánlják az ESZME Fesztivál szervezői.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Prima Primissima Díjat kapott Tarr Béla, Gőz László és Sapszon Ferenc

Tíz kategóriában vehették át a Prima Primissima Díjakat a magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport jeles képviselői a Müpában tartott gálaesten. 
Könyv

Megvannak a 2023-as Déry-díj nyertesei

Ladik Katalin, Mohácsi István, Mohácsi János, Nagy Gabriella és Ilma Rakusa vehetik át a magyar irodalom egyik legnagyobb hagyományokkal rendelkező elismerését.
Klasszikus

„Nagyon boldoggá tesz, ha én vezethetek el valakit a dalokhoz” – interjú Helmut Deutschcsal

Helmut Deutsch zongorakísérőként nem csupán kevesekhez fogható népszerűségre tett szert szakmájában, de tanárként is rendkívüli énekesnagyságokat vezetett el a dalműfajhoz. A művész nemrég Piotr Beczałával adott szláv estet az Operaházban.
Klasszikus

Karácsonyi ráadáskoncertet is ad a Concerto Budapest a hagyományos adventi ajándékkoncertek mellett

Koncertekkel ajándékozza meg a zeneszeretőket az adventi időszakban a Concerto Budapest. A kórházi kezelés idején családjukat nélkülözni kényszerülő betegekhez, idősekhez idén is kamaraprodukciókkal látogatnak el a zenekar tagjai.
Klasszikus

Dél-Afrikában rendezett kortárs fesztiválon szerepel az UMZE

Az új és legújabb zenére specializálódott együttes a Nemzetközi Kortárszenei Társaság éves fesztiválján működik közre, Johannesburgban és Fokvárosban.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

KÉP-regény: Harcosok klubja

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal két hattyú indította el a gondolatait.
Vizuál hír

Demeter Szilárd marad a Petőfi Irodalmi Múzeum élén

Az intézmény jelenlegi főigazgatója egyedüliként jelentkezett a pozícióra, amelyet újabb öt éven át tölthet be. A múzeum honlapján elérhetővé tette pályázatát.
Vizuál ajánló

Online folytatódik a Verzió Filmfesztivál

November 29-én ért véget a jubileumi, 20. Verzió Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál. Ötvenhárom alkotás, köztük a nyertes filmekkel, december 10-ig online is elérhetővé válik a szemle oldalán.
Vizuál hír

Önerejű képek – Keserü Ilona grafikai életművéből nyílt kiállítás az MNG-ben

A Magyar Nemzeti Galéria grafikai kabinetjében nyílt időszaki kiállítással tisztelegnek a kortárs magyar képzőművészet egyik legnevesebb alakja előtt. A tárlat 2024. január 28-ig látogatható.
Vizuál kritika

Ridley Scott filmjében Napóleon csak egy díszlet a saját életében

Hiába lett rendkívül látványos Ridley Scott Napóleonja, az európai történelem egyik legnagyobb hatású alakjáról végső soron csak egy sekélyes, koncepciótlan filmet sikerült rendeznie, amely ráadásul hemzseg a tárgyi tévedésektől.