Vizuál

Magyar macskanő - újra mozikban a Szaffi

2018.04.26. 15:25
Ajánlom
Digitálisan restaurálva, de az eredeti szinkronnal vetítik a mozikban országszerte május 3-tól Dargay Attila egész estés rajzfilmklasszikusát.

Elásott kincs, családjuktól elszakított fiatalok, szerelem, intrika, izgalmas történelmi háttér – a Szaffi, a cigány-török macskalány kalandos és romantikus története a Dargayra jellemző emberi állatfigurákkal, vicces párbeszédekkel generációk számára jelentett alapvető filmélményt. Dargay Attila klasszikus rajzfilmje több mint három évtized elteltével is bizton számíthat a legifjabb generációk tetszésére.

A film digitális felújítása a Magyar Nemzeti Filmalap Filmarchívum szakmai irányításával a Magyar Filmlaborban készült, a Filmalap Nemzeti Digitalizálási és Filmfelújítási Programjának keretében. Mintegy 30 ember dolgozott a filmszalag digitális restaurálásán. A filmfelújítások kulcsfontosságú munkafázisa, 

az eredeti színek felújítása Dargay Attila felesége és állandó alkotótársa, Henrik Irén operatőr irányításával készült.

„Dargay elvtárs, remek! Csak...”

Kapcsolódó

„Dargay elvtárs, remek! Csak...”

Dargay Attila a hazai animációs filmgyártás egyik legnagyobb hatású alakja, olyan, mindannyiunk által ismert és szeretett rajzfilmfigurák megteremtője, mint Szaffi, Vuk vagy Lúdas Matyi. A rajzfilmrendező emlékét özvegye, Henrik Irén ápolja fáradhatatlanul. A rajzfilmklasszikusok egykori operatőre otthonában fogadta stábunkat, ahol az ismert figurák eredetije mellett sosem látott Dargay-rajzokat is elénk tárt, és mesélt idei terveiről is.

 A digitális felújításnak köszönhetően a május 3-tól újra mozikba kerülő film nézői 

NEMCSAK DARGAY ATTILA UTÁNOZHATATLAN HUMORÚ RAJZAIT ÉLVEZHETIK TÖKÉLETES MINŐSÉGBEN, DE A MA MÁR KULTIKUS SZINKRONALAKÍTÁSOKAT IS.

A Szaffi szereplőinek olyan legendás színészek kölcsönözték hangjukat, mint a címszereplő Pogány Judit, valamint Kern AndrásBárdy GyörgyCsákányi LászlóGálvölgyi JánosGobbi HildaHernádi JuditMaros Gábor vagy Zenthe Ferenc.

A FILMET GYÁRTÓ LEGENDÁS PANNÓNIA FILMSTÚDIÓ - AMELYET A MAGYAR ANIMÁCIÓ ARANYKORÁBAN A VILÁG ÖT LEGJOBB RAJZFILM STÚDIÓJA KÖZÖTT TARTOTTAK SZÁMON

Eddig ismeretlen, régi magyar rajzfilmek a Pannónia Stúdióban

Kapcsolódó

Eddig ismeretlen, régi magyar rajzfilmek a Pannónia Stúdióban

Idén negyven esztendős minden idők legnézettebb magyar rajzfilmje, a Dargay Attila által rendezett Lúdas Matyi. Ez alkalomból szombattól látható kiállítás a rajzfilmrendező és képregényrajzoló alkotásaiból Budapesten, a Pannónia Stúdióban.

 - küldetésének tekintette, hogy az ifjúságnak szóló magyar irodalom remekműveit animálja. Az első egész estés magyar rajzfilm Jankovics Marcell János vitéze volt 1973-ban, amit olyan alkotások követtek, mint Dargay Attila Lúdas Matyija nagysikerű vagy Gémes József Toldi-adaptációja, a festői ihletettségű Daliás idők.

Ebbe a sorba tartozik a Jókai Mór A cigánybáró című kisregényéből készült, 1984-ben bemutatott 

Szaffi is, amely máig az egyetlen Jókai- animációs film.

Rendezője a magyar rajzfilm művészet legendás alakja, Dargay Attila, akinek a Lúdas Matyi, a Vuk és a Szaffi mellett olyan szintén felejthetetlen alkotások fűződnek a nevéhez, mint Az erdő kapitánya, a Gusztáv-sorozat, a Pom Pom meséi vagy A nagy ho-ho- horgász.

A Szaffi a #magyarfilmnapja alkalmából április 30-án premier előtt országszerte több moziban is látható lesz. Az Uránia Nemzeti Filmszínházban, ahol délelőtt 10 órakor lesz látható első alkalommal a felújított verziót, a gyerekeket filmrajzoló, képregény készítő és egyéb izgalmas foglalkozások várják.

Screenshot 2018-04-26 14.40.45.png

Screenshot 2018-04-26 14.40.45.png (Fotó/Forrás: Pannónia Filmstúdió)

A török hódoltság végnapjaiban járunk. A magyar várúr Botsinkay Gáspár és Ahmed Pasa jó barátok. Gyermekeik, Jónás és Sophie kiskoruk óta szeretik egymást, és jegyesek. Amikor Ahmednek kislányával menekülnie kell, barátja birtokán ássa el kincsét. A menekülés közben Sophie vízbe esik, és eltűnik, Ahmed meghal. A háború során Jónás is árvaságra jut. A fiút vándorcigányok nevelik fel, Sophie-t pedig egy furcsa öregasszony, aki fekete macskájáról Szaffinak nevezi el a kislányt.

Felnőve Jónás visszatér apja birtokára, és elhatározza, hogy megkeresi a kincset.

Az elásott ládikóra azonban másoknak is fáj a foga... Vajon sikerül-e a csalás és ármánykodás ellenére rátalálni a kincsre? Beteljesedik-e a két apa álma, s egybekel-e a két fiatal? Rátalálnak-e a boldogságra?

DARGAY ATTILA (1927-2009) Balázs Béla-díjas magyar rajzfilmrendező, képregény rajzoló, illusztrátor. Az első felnőtteknek szóló magyar rajzfilmsorozat, a Gusztáv (1964–1968) társalkotója Jankovics Marcellel és Nepp Józseffel közösen. A Pannónia Filmstúdió több egész estés rajzfilmjének - Lúdas Matyi (1976), Vuk (1981), Szaffi (1984), Az erdő kapitánya (1988) - rendezője. A Vili, a veréb (1989) dramaturgja. Számos képes- és mesekönyv szerzője, illusztrátora. Rajzai, képregényei ifjúsági és gyermeklapokban - Pajtás, Kajla kutya, Dörmögő Dömötör – és a Fülesben jelentek meg.

Elhunyt Nepp József, a Mézga-család megalkotója

Kapcsolódó

Elhunyt Nepp József, a Mézga-család megalkotója

A magyar mozgókép mestere címmel is kitüntetett Kossuth- és Balázs Béla-díjas rajzfilmrendezőt, forgatókönyvírót életének 84. évében, október 6-án érte a halál. Temetéséről később intézkednek.

Stáblista

Rendező: Dargay Attila

Író: Jókai Mór

Forgatókönyvíró: Dargay Attila, Nepp József, Romhányi József

Operatőr: Henrik Irén, Losonczy Árpád

Zene: ifj. Johann Strauss, Daróczi Bárdos Tamás

Hangmérnök: Bársony Péter

Látványtervező: Buda László

Vágó: Hap Magda, Czipauer János

Szinkronszereplők: Kern András (Jónás), Pogány Judit (Szaffi), Gobbi Hilda (Cafrinka), Bárdy György (Feuerstein), Maros Gábor (Puzzola), Zenthe Ferenc (Botsinkay ), Képessy József (Ahmed), HernádiJudit (Arzéna), Csákányi László (Loncsár), Gálvölgyi János (Menyus),

Gyártó: Pannónia Filmstúdió

Forgalmazó: KEDD Stúdió

Korhatár nélkül megtekinthető

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Egy darab, ami mindent tud a szerelemről – Mohácsi János rendezésében mutatja be Az üvegcipőt a Vígszínház

Molnár Ferenc Az üvegcipő című vígjátéka, amelynek ősbemutatója 1924-ben volt a Vígszínházban, szombaton a Mohácsi testvérek átiratában tér vissza a teátrumba.
Vizuál

A fotózás Oscarjához kapcsolódó rangos elismerésben részesült a Fidelio állandó vendégszerzője

Hegedűs Ákos (morpho) Chicks (Csajok) című képét ismerték el az IPA döntnökei a professzionális kategóriában.
Színház

„Amire visszanézek, az az életem” – Csomós Mari 80 éves

Ma ünnepli 80. születésnapját Csomós Mari színművész, Kossuth- és Prima Primissima díjas érdemes művész, a Nemzet Színésze, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja, aki nem szívesen ad interjút. Egyik ilyen ritka alkalomból megjelent beszélgetéséből szemezgettünk.
Plusz

Újabb nyolc lábnyomot helyeztek el a Halhatatlanok sétányán

Az idei évben újabb nyolc taggal bővült a Halhatatlanok Társulata. Az új Örökös Tagok lábnyomát szeptember 23-án helyezték el a Nagymező utca Operettszínház előtti részén, a Halhatatlanok sétányán.
Klasszikus

Tíz Kurtág György-mű, amit mindenképp ismerned kell

A Samuel Beckett drámája nyomán született Fin de partie várva várt magyarországi premierje mellé most ajánlunk tíz másik Kurtág-művet is, melyek némi betekintést nyújtanak a kortárs magyar zene legendájának munkásságába.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál hír

A legjobb film díját nyerte A játszma a pármai filmfesztiválon

Fazakas Tamás rendező személyesen vette át a Violetta d’Argento díjat. A zsűri indoklásában a rendezés és a színészi alakítások mellett a zenei megoldásokat is kiemelte. 
Vizuál hír

A fotózás Oscarjához kapcsolódó rangos elismerésben részesült a Fidelio állandó vendégszerzője

Hegedűs Ákos (morpho) Chicks (Csajok) című képét ismerték el az IPA döntnökei a professzionális kategóriában.
Vizuál magazin

KÉP-regény: Bye bye, Szása!

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal egy régi szovjet laktanyában szerzett élményeit eleveníti fel.
Vizuál hír

Vasárnap estig ingyenesen látható három magyar filmklasszikus a Filmión

A frissen felújított Egy szoknya, egy nadrág (1943), a Pesti mese (1937), valamint Gazdag Gyula 1971-es megjelenésekor betiltott szatírája, A sípoló macskakő ingyenesen tekinthető meg a magyar filmek streamingplatformján szeptember 21-24. között.
Vizuál hír

Mads Mikkelsen kapja a Zürichi Filmfesztivál Arany Ikon-díját

Az ötvenhét éves dán színész személyesen veheti át majd a kitüntetést október 6-án. A zürichi közönségnek is bemutatják legújabb filmjét, A fattyú című történelmi drámát, amelyben a főszerepet alakítja.