Vizuál

Magyar múzeum először nyerte el a rangos iF Design Awardot

2025.03.19. 14:55
Ajánlom
A Néprajzi Múzeum új állandó gyűjteményi kiállítása a legjobb kiállítási design és megvalósítás kategóriában diadalmaskodott: az egyik legrangosabb designelismerést, az iF Design Awardot nyerte el. A magyar intézmény több mint tizenegyezer pályázó közül került a nyertesek közé.

Az évente meghirdetett díjra a világ leginnovatívabb cégei és intézményei neveznek, így a magyar siker különösen nagy jelentőségű – ráadásul ez az első alkalom, hogy egy magyar múzeum ilyen magas szintű nemzetközi design elismerésben részesül. A kiállítás tervezése és megvalósítása az Art1st design stúdió nevéhez fűződik, amely az Exhibition Design and Implementation kategóriában érdemelte ki a rangos díjat.

A német iF Design Award, amelyet 1954 óta osztanak ki, a világ egyik legfontosabb designelismerése. Az évente meghirdetett versenyen a legkiemelkedőbb designmegoldásokat díjazzák, a termék-, csomagolás-, kommunikációs-, építészeti- és szolgáltatásdesign kategóriákban.

A díjazott projektek egyetemes szinten határozzák meg a design minőségi sztenderdjeit.

A design számos területét átfogó díjra idén 66 országból több mint 11.000 pályázat érkezett, melyeket 131 főből álló, nemzetközi szaktekintélyeket tömörítő zsűri rangsorol. Az elismerésért hagyományosan világ leginnovatívabb cégei mérettetik meg magukat, mint az Apple Inc., a Philips, a Siemens, a Lenovo, a Huawei, vagy a Samsung.

MEB_07_Exhibition_Section_1-140843.jpg

A Néprajzi Múzeum állandó gyűjteményi kiállítása (Fotó/Forrás: Bujnovszky Tamás / Néprajzi Múzeum)

A Néprajzi Múzeum új, állandó gyűjteményi kiállítását az Art1st csapata egyedülálló koncepció mentén alakította ki, amely nyolc fő tematikus egységre tagolva mutatja be a magyar és nemzetközi néprajzi tárgyakat. A kiállítás interaktív elemekkel, multimédiás megoldásokkal és egyedi térrendezési stratégiával teremti meg a kortárs múzeumlátogatás új dimenzióit.

A látogatók bejárhatják a világ különböző kultúráit, miközben interaktív installációk segítik az elmerülést a tárgyak történetében.

„Egy ilyen elismerés hatalmas visszajelzés számunkra, hogy a magyar múzeumi kiállítástervezés világszinten is képes maradandó élményeket teremteni. A Néprajzi Múzeum új gyűjteményi kiállítása igazi kreatív kihívás volt, amelyben egyedülálló módon ötvözhettük a hagyományokat a legmodernebb technológiákkal” – mondta el Taraczky Dániel, az Art1st vezető tervezője, ügyvezetője.

MEB_08_Exhibition_Secition_2-140844.jpg

A Néprajzi Múzeum állandó gyűjteményi kiállítása (Fotó/Forrás: Bujnovszky Tamás / Néprajzi Múzeum)

Az Art1st kreatív stúdió Magyarország egyik vezető kiállítástervező cége, amely innovatív és látványos médiadesign-megoldásairól ismert. A csapat hosszú évek óta dolgozik hazai és nemzetközi projektekben, munkájukban az interaktivitás, a közönségbevonás és a látványos vizuális megoldások közötti egyensúly megteremtése kap kulcsszerepet. A rangos díj elnyerése nem csupán a cég nemzetközi elismerésének fontos mérföldköve, hanem a magyar design és múzeumi innováció sikere is.

Fejléckép: A Néprajzi Múzeum épülete (fotó / forrás: Palkó György / Néprajzi Múzeum)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Alföldi Róbert: „Ezt ma Magyarországon eléggé pontosan lehet érteni”

Az idei évadban a negyedik előadását rendezi: Varsányi Anna A szent című darabját állítja színpadra a Szegedi Nemzeti Színházban. Az ősbemutatót május 2-án tartják. Alföldi Róberttel az abszurd helyzetekről, az inspiráló műhelymunkáról és a jó szerepekről is beszélgettünk.
Klasszikus

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Színház

15 sor színház: Hegedűs a háztetőn

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a székesfehérvári Vörösmarty Színház nagyszínpadi előadásáról, a Hegedűs a háztetőnről szól. 15 sor színház.
Jazz/World

Esztergályos Máté: „Megmutattuk, hogy lehet békésen működni egymás mellett a jazz-zenei térben”

Április 30-án a Dohnányi Ernő Zenei Központban ünnepli egyéves születésnapját a Szakcsi Rádió. Az évforduló alkalmából Esztergályos Mátéval, a csatorna főszerkesztőjével beszélgettünk az eddig elért eredményekről, visszajelzésekről és arról, hogyan fogadta őket a szakma.
Színház

Nagy Viktor: „Nem érdemes mindig a fősodorral menni”

Nagyszínpadi Sherlock Holmes-előadással, Molnár Ferenc-darabbal, ír feketekomédiával érkezik a Rejtélyek évada a Thália Színházba. Nagy Viktor művészeti vezető a változó nézői igényekről, médiazajról és a nagy teherbírású társulatról is beszélt a Fideliónak. Interjú.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

Fliegauf Bence új filmjében egy démon áll bosszút a törvény felett állókon

Fliegauf Bence minden filmtámogatási rendszertől teljesen függetlenül, évek óta dolgozik legújabb filmjén, a jelenleg utómunkálatoknál tartó Jimmy Jaguáron. Az alkotótól merőben szokatlan misztikus bűnügyi történet ősztől látható a mozikban.
Vizuál hír

Az építészi tudásra alapozó tehetség – 13 magyar sikertörténetet Velencei Építészeti Biennálén

A május 10-től látogatható a 19. Velencei Építészeti Biennále, amelynek idei főtémája az intelligencia. A Magyar Pavilon olyan építészként végzett alkotók munkásságát mutatja be, akik az építészeti tudásukat szakmán kívül kamatoztatják és sikereket értek el.
Vizuál hír

Cannes-ban, Európa legígéretesebb producerei közt mutatkozhat be Sümeghy Claudia

A Magasságok és mélységek, illetve a Véletlenül írtam egy könyvet című filmet is jegyző Sümeghy Claudiát mutatja be a European Film Promotion (EFP) a Producers on the Move elnevezésű programján.
Vizuál hír

Világsztár japán építészek mutatták be az Új Nemzeti Galériát az Oszakai Világkiállításon

A Városligetben felépítendő Új Nemzeti Galéria épületének tervezői, a Pritzker-díjas japán építésziroda, a SANAA alapítói mutatták be az új múzeumi épület terveit április 28-án a 2025-ös Oszakai Világkiállítás magyar pavilonjában.
Vizuál ajánló

Szabadság, sebesség, átalakulás – az autózás és a fotográfia összefonódását mutatja be a Mai Manó új kiállítása

Az autók világát állítja középpontba az Americana – Válogatás Pálfi György fotógyűjteményéből című fotókiállítás. Az április 23-án a Magyar Fotográfusok Ház – Mai Manó Házban megnyílt tárlaton számos világhírű művész képe szerepel.