A Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója (FFS) az Átlátással egy igazán hiánypótló sorozatot hozott létre - kilenc fiatal fotóművész és hat kurátor közös munkájának eredményét tavaly november óta lehetett megnézni hat galériában. A sorozatról részletesebben itt, a projekt egyik kitalálójával, Oltai Katával készült interjúnkat pedig itt lehet elolvasni.
Ember Sári a fotóiról (a kiállítás kurátora Benkő Zsuzsanna, a kArton Galéria vezetője):
A tárgyakon, arcvonásokon, mozdulatokon kívül van egy megfoghatatlan örökség: déd-, ük- és nagyszülők öröme, bánata, szokásai, sorsa lenyomatot hagynak bennünk. Ez a hagyaték előtűnik a körülöttem lévő emberekben, találkozásaimban: a családfa másolata, mint egy gyökérzet, megismétlődik. A környezetemben a velem körülbelül egykorúak egy-egy karaktert, családi viszonyt képviselnek. Apa, anya-, nagymama-, nagypapa-, nagybácsi-, nagynéni-, öccs-, nővérek-, menyasszony-, vőlegényesdit játszanak el. A szituációk és karakterek részben az én családi történeteim alapján születtek, részben a modell saját viszonyait, szerepeit tükrözik, így a kettő metszete a nézőt saját családi szerepeire engedi asszociálni.
Horányi Attila a megnyitón először a családi történetek mélyére ásása közben felfedezhető mintákról beszélt - ezeket a pár pillanatig tartó gesztusokban és az éveken átívelő sorsokban is meg lehet találni. A téma kitágításának lehetőségeire is felhívta a figyelmet: a képek nem csak egy családról, de egy adott társadalmi csoportról, egy korszak szeletéről is mesélnek. Ma kisebb területen belül is nagyon különböző életformák szerint élünk - a legjobb, amit tehetünk, hogy megismerjünk a másféléket. Horányi azt mondta, ez a kiállítás egyik erénye: valójában megismerhetővé tesz valamit. Szerinte a fotó az elmúlt időszakban egy különös utat járt be és a médiumot felfedezték a használói. A képek sokszor a világról akarnak tudósítani - és így tesznek Ember Sári fotói is.