Vizuál

Május 25-ig adhatók le a jelölések a 2022-es Design Management Díjra

2022.05.10. 09:40
Ajánlom
A designtudatosság, a design alapú gondolkodás elengedhetetlen egy 21. századi vállalkozás működéséhez. A Design Management Díj 2009-es alapítása óta olyan szervezeteket díjaz, amelyek a designmenedzsment eszközével érnek el kimagasló eredményeket, és mutatnak fel sikeres működési modelleket.

A Magyar Formatervezési Tanács (MFT) több mint tíz éve díjazza a designmenedzsment-szemléletet kiválóan alkalmazó szervezeteket. A Design Management Díjra (DMD) 2022-ben is bárki jelölhet látókörébe eső kiváló szervezeteket, vállalkozásokat vagy intézményeket, a jelöléseket 2022. május 25-ig lehet e-mailen benyújtani. Amennyiben valaki saját szervezetét nevezné, a nevezés és a pályázati dokumentáció benyújtási határideje 2022. június 15.

A díjazott oklevélben és bruttó egymillió forintos pénzjutalomban részesül, amelyet a Budapest Design Week 2022 keretében megrendezett ünnepélyes gálán vehet át.

Az MFT által felkért szakmai bírálóbizottság a pályázatok zsűrizésekor idén is olyan szempontokra figyel, mint a felelős felhasználói magatartás ösztönzése, a fenntarthatóság és társadalmi érzékenység, illetve a design-thinking érvényesülése a vállalati kultúrában. Emellett alapvető szerepet játszik a kiválasztásban a designmenedzsment-szemlélet szervezeti integrációjának mértéke, illetve a pályázónak a designmenedzsment-stratégia alkalmazása terén elért eredményei is.

A szakmai zsűri tagjai: dr. Simon Attila, a bizottság elnöke (a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. vezérigazgatója, címzetes egyetemi docens, a Magyar Formatervezési Tanács tagja); dr. Antos László (a Magyar Innovációs Szövetség ügyvezető igazgatója); Bachmann Bálint DLA (építész, a Budapesti Metropolitan Egyetem rektora, MFT-tag); dr. Bendzsel Miklós (a Magyar Mérnökakadémia elnöke, az MFT elnökhelyettese); Kováts Adél (színművész, a 2021-ben DMD díjazott Radnóti Miklós Színház igazgatója,); dr. Németh Edit Eur. Erg. (ergonómus, a Neumann János Egyetem dékánhelyettese, MFT-tag). 

Az elmúlt évek igazolták, hogy a designmenedzsment a gazdaság minden területén fontos eszköz lehet:

a díjazottak között ugyanúgy akadtak kis- és középvállalatok, mint nonprofit intézmények, kifejezetten designnal foglalkozó vagy kereskedelmi profilú cégek.

DMD2022-145448.bmp

Design Management Díj 2022 (Fotó/Forrás: Magyar Formatervezési Tanács)

A nyertesek között találjuk a budapesti Radnóti Miklós Színházat, a Plydesign bútoripari céget vagy a Varga-Flexo nyomdaipari vállalkozást. Ugyan a fenti intézmények és cégek háttere, működési területe rendkívül különböző, közös bennük a design-thinking alapú perspektivikus, szisztematikus építkezés, a társadalmi felelősségvállalás és a fenntarthatóság szempontjainak szem előtt tartása, amely a kreativitás és a tervezői érzékenység révén egyesíti a felhasználói igényeket, a technikai lehetőségeket és az üzleti siker feltételeit.

 „A designmenedzsment eszköztára egymásra épülő elemek sorából válik komplex rendszerré, amelynek hatékonyságát, sikerét nemzetközi elemzések is alátámasztják.  

A designszemléletet képviselő vállalkozások egész Európában egyre komolyabb gazdasági jelentőséggel bírnak, sőt hozzájárulnak a társadalmi és kulturális fejlődéshez, hatásukat egyfajta innovációs katalizátorként, más iparágakban is kifejtik”

– fejtette ki Pomázi Gyula, a Magyar Formatervezési Tanács elnöke.

A Design Management Díjra való jelölés határideje 2022. május 25. éjfél, a nevezéseket és pályázati anyagokat pedig 2022. június 15. éjfélig kell benyújtani az [email protected] e-mail címre.

A részletes pályázati feltételek és az aktuális felhívás ezen a linken találhatók.

Fejléckép: 2021-es különdíjas, a Györgytea Kft. (fotó/forrás: Magyar Formatervezési Tanács)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

5+1 kiállítás, amit még láthatunk januárban

Gyűjtögető szerzők, kínai étkezéskultúra, pillanatképek a sarkvidékről – cikkünkben az e hónapban még megnézhető kiállításokból válogattunk. 5+1 utolsó esély januárra.
Színház

„Ezek a hibák a bizalmat rombolják” – a Magyar Színházi Társaság válaszokat vár a Kolibri Színház ügyében

A szervezet nyílt levelet fogalmazott meg Hankó Balázs miniszter felé, írásukban egyebek közt arra kérik a tárcavezetőt, adjon választ arra, miért Zalán Jánost nevezte ki a Kolibri Színház élére, miközben a társulat túlnyomó többsége nem az ő pályázatát támogatta.
Színház

Üdvözli az igazgatói kinevezéseket, és töretlen alkotókedvet kíván a Magyar Teátrumi Társaság

A hazai előadóművészeti szféra legnagyobb szakmai-érdekképviseleti szervezete reagált a Magyar Színházi Társaság közleményére.
Vizuál

Megérkezett Borbély Alexandra új filmjének előzetese

Az Európai Filmakadémia-díjat nyert Borbély Alexandra (Testről és lélekről) egy felemelő alkotás főszereplőjeként tér vissza a mozikba. Az Emma és a halálfejes lepke februártól lesz látható itthon.
Színház

Mundruczó Kornél rendezése Németország legjobb előadásai között

A Proton Színház Parallax című előadása Németországban versenyben van a 2024-es év legjobb előadása címért. A produkcióra január 15-ig lehet szavazni.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál kritika

Grandiózusan szabálytalan és szabálytalanul grandiózus – kritika A brutalistáról

Adrien Brody felejthetetlen módon formálja meg Brady Corbet új, nagyszabású filmjében a fiktív magyar építészt, Tóth Lászlót, akinek történetén keresztül nemcsak egy 20. századi életút jelenik meg, hanem az amerikai kapitalizmus kritikája is. A brutalista kritika.
Vizuál ajánló

Februárban művészet lepi el a Bálnát – jön az Art and Antique!

Február 6. és 9. között rendezik meg az Art and Antique-ot a budapesti Bálnában. Idén 40 galériával és több ezer műtárggyal várja a látogatókat Magyarország legnagyobb klasszikus és kortárs művészeti vására.
Vizuál ajánló

5+1 kiállítás, amit még láthatunk januárban

Gyűjtögető szerzők, kínai étkezéskultúra, pillanatképek a sarkvidékről – cikkünkben az e hónapban még megnézhető kiállításokból válogattunk. 5+1 utolsó esély januárra.
Vizuál ajánló

Megérkezett Borbély Alexandra új filmjének előzetese

Az Európai Filmakadémia-díjat nyert Borbély Alexandra (Testről és lélekről) egy felemelő alkotás főszereplőjeként tér vissza a mozikba. Az Emma és a halálfejes lepke februártól lesz látható itthon.
Vizuál hír

Ladányi Jancsó Jákob rövidfilmjét beválogatták a Berlinale versenyprogramjába

A magyar rendező Élő kövek című alkotását februárban mutatják be a rangos filmfesztivál rövidfilmes versenyprogramjában. Az alkotás főszerepében az Arany Medve-díjas Kizlinger Lilla és Schilling Árpád látható.