Vizuál

Makulátlan pálya - a színész, akinek minden filmjét Oscarra jelölték

John Cazale kivételes filmográfiája
2018.06.18. 09:20
Ajánlom
Marlon Brando? Daniel Day-Lewis? Esetleg Jack Nicholson? Valószínűleg ők ugranak be először, ha minden idők legjobb színészére gondolunk. Pedig a legtökéletesebb filmográfiája valószínűleg John Cazale-nak volt - ehhez azonban sajnos korai halála is hozzájárult.

Ikonikus karakterének neve valószínűleg sokaknak többet mond, mint születési neve: ő volt Fredo Corleone, Francis Ford Coppola A keresztapájának középső testvére. A filmbeli fivéreit nem kisebb nevek alakították, mint Al Pacino és James Caan - de rövid karrierje alatt Cazale hozzászokhatott a sztárparádéhoz.

Mindig a legnagyobb rendezők alatt, a legzseniálisabb színészek társaságában játszott, így alakulhatott, hogy kivétel nélkül mind az öt játékfilmjét jelölték a Legjobb film Oscarjára.

Cazale pedig ilyen kivételes társaságban is képes volt maradandót alkotni: figuráiban mindig ott lapult valami tragikum, valamiféle elfojtott szomorúság.

A színész Massachusetts-ben született, és itt is nőtt fel, ereiben ír és olasz vér is csörgedezett. Drámatagozaton szerzett diplomát, majd New York-ba költözött, ahol megismerkedett és összebarátkozott a szintén pályakezdő Al Pacino-val.

Mikor először megláttam John-t, egyből az jutott eszembe, milyen érdekes ember! Mindig körülötte legyeskedtek az emberek, mert annyira rokonszeves volt.

- emlékezett vissza Pacino barátjára. Mindketten szerepet kaptak Israel Horowitz egy darabjában, ami egy castingos figyelmét is felkeltette, aki beajánlotta őket Francis Ford Coppolának. Coppolát nem zavarta hogy Cazale-nak Pacino-val ellentétben még nem volt előtte filmszerepe, csak színházakban játszott - rá osztotta Fredo szerepét. 

47669cc4920595b15c33824aa8c6de25-152408.jpg

John Cazale és Al Pacino A keresztapa című filmben (Fotó/Forrás: IMDb)

A keresztapa minden idők egyik legsikeresebb, a nézők és kritikusok egyetértése alapján pedig az egyik legjobb filmje is egyben. Nem jelentett tehát rossz karrierkezdetet Cazale-nek, aki a rendezőt is lenyűgözte. Coppola a második részre ki is bővítette Fredo figuráját, és írt a színésznek egy szerepet a Magánbeszélgetés című filmjében is. Fredo karaktere egyébként manapság ismét reneszánszát éli, bár nem épp a leghízelgőbb kontextusban: az amerikai sajtó Donald Trump fia, Donald Trump, Jr.-t és Fredo között szokott párhuzamot vonni.

A két Keresztapa közötti Coppola-filmet, a Magánbeszélgetést szintén Oscarra jelölték - csak úgy, mint A keresztapa II-t, ami az első részhez hasonlóan el is nyerte A legjobb film díját. 

Cazale elképesztően nyers átalakulása tovább erősíti a dráma érzelmi csúcspontját"

- írta alakításáról az Entertainment Weekly kritikusa. Nemcsak megtöltötte élettel karakterét, de olyan intenzitást és drámaiságot kölcsönzött neki, ami nélkül maga a film is sokkal kevésbé volna hatásos.

Úgy játssza a szerepeit, hogy nem kéne, de mégis kedveled őket. Tényleg törődsz velük. Elárulta a testvérét, mégis jobban utálod Michaelt A keresztapa II-ben, mint Fredo-t.

- mondta Sam Rockwell a Cazale-ról szóló 2009-es dokumentumfilmben.

Következő filmjében ismét Al Pacino mellett játszott - ez volt a Kánikulai délután, amiért végre őt is elismerték: Golden Globe-ra jelölték. Ez volt karrierje egyetlen nominációja.

Elképesztő szomorúság volt benne. Nem tudom, hogy ez honnan jött, nem hiszek abban, hogy meg kellene sértenem a színészeim privát szféráját, vagy bele kellene másznom a fejükbe. De Istenem, ott volt, minden egyes felvételen! És nem csak ebben a filmben, már A keresztapa II-ben is!

- nyilatkozta a rendező, Sidney Lumet. Cazale a feszült krimi-dráma klasszikus talán legemlékezetesebb pontja - mégsem kapott Oscar-jelölést, ellentétben a filmmel és színésztársaival, Pacino-val és Chris Sarandon-nal. Pacino egyébként maga mondta barátáról, hogy ha lehetne, élete hátralévő részében vele dolgozna, mert senki mástól nem tanult annyit, mint tőle. 

MV5BMzI3YTQzOWEtYWE4NC00M2UwLWIwOGMtOGE5MzJiZDE5NGVmXkEyXkFqcGdeQXVyNjUwNzk3NDc_V1_-152809.jpg

John Cazale A szarvasvadász című filmben (Fotó/Forrás: IMDb)

Utolsó filmje az 1978-as A szarvasvadász volt. Egy évvel a bemutató előtt Cazale-nál tüdőrákot diagnosztizáltak, a bemutatót már nem is élte meg. A stúdió az állapota miatt szerette volna lecserélni őt, de Michael Cimino rendező, és a film női főszereplője, Meryl Streep - aki a színész barátnője is volt -  azzal fenyegetőztek, hogy ők maguk is otthagyják a projektet, ha Cazale-t lecserélik.

A stúdió erre azt találta ki, hogy Cazale túl drága nekik - mire Robert De Niro saját biztosítási pénzéhez nyúlva mentette meg színésztársát.

Egyre rosszabbodó állapota miatt Cimino először szerette volna az ő jeleneteit felvenni - ebbe pedig a stáb minden tagja beleegyezett, így az összes jelenetét rögzíteni tudták. A szarvasvadász végül 5 Oscart nyert, köztük A legjobb film díját is. Cazale 42 évesen 1978-ban hunyt el. Mind az öt filmjét Oscarra jelölték, és mindegyik a filmtörténelem részévé vált.

(Via FilmSchoolRejects; Good Times)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Még háromszor látható A vágy villamosa Budaörsön

Blanche DuBois még három alkalommal kér bebocsátást a húga, Stella otthonába és életébe a Budaörsi Latinovits Színházban. Tennessee Williams klasszikusa, az Ördög Tamás által rendezett A vágy villamosa – amit a 2024. februári bemutató óta közel háromezren láttak – május 30-án búcsúzik Budaörstől.
Plusz

Elhunyt Ferenc pápa

A római katolikus egyház első latin-amerikai vezetőjét 88 éves korában, húsvéthétfőn, április 21-én reggel 7 óra 35 perckor érte a halál.
Könyv

„A humor és a mosoly a létezés kovásza” – olvasson bele Ferenc pápa közelmúltban megjelent memoárjába!

Februárban jelent meg magyarul Remény című önéletrajza, az első memoár, amelyet hivatalban lévő pápa adott közre. A közelmúltban elhunyt egyházfő exkluzív fényképekkel színesített könyvében elmeséli családja és saját életútját, valamint reflektál korunk legégetőbb társadalmi kérdéseire is.
Vizuál

David Lynch, Stanley Kubrick és Mijazaki Hajao filmjei is szerepelnek az Artmozik éjszakáján

Mindössze két mozijegy áráért hetven film közül válogathatunk az egész éjszakán át tartó Artmozik éjszakáján, amely során az elmúlt év legkiválóbb darabjait láthatja a közönség a fővárosi művészmozikban. A programban klasszikus alkotások is szerepelnek. 
Vizuál

15 sor film: Csongor és Tünde

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a Csongor és Tünde animációs filmről szól. 15 sor film.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál hír

Koltai Lajos és Rudolf Péter veheti át a Savaria Filmszemle életműdíját

A 12. Savaria Filmszemlére minden korábbinál több nevezés érkezett, a vetítések mellett könyvbemutatóval, szakmai beszélgetésekkel, valamint Törőcsik Mari hagyatékából összeállított kiállítással is várják az érdeklődőket. 
Vizuál ajánló

Mátyássy Áron filmjével folytatódik a Filmrendezők klubja

Április 28-án 19 órától a Művész Mozi Bunuel termében láthatja a közönség a 2009-es Utolsó idők című filmet a Magyar Játékfilmrendezők Egyesülete eseményén. A vetítést követően a rendező mesterkurzust tart a résztvevőknek.
Vizuál kritika

15 sor film: Csongor és Tünde

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a Csongor és Tünde animációs filmről szól. 15 sor film.
Vizuál ajánló

David Lynch, Stanley Kubrick és Mijazaki Hajao filmjei is szerepelnek az Artmozik éjszakáján

Mindössze két mozijegy áráért hetven film közül válogathatunk az egész éjszakán át tartó Artmozik éjszakáján, amely során az elmúlt év legkiválóbb darabjait láthatja a közönség a fővárosi művészmozikban. A programban klasszikus alkotások is szerepelnek. 
Vizuál magazin

KÉP-regény: A teremtés bukása

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal azt a kérdést teszi fel, emlékszik-e még valaki Ray Wilsonra? Egyúttal azt is megválaszolja, miért érthető, ha a kérdésre a válasz: nem.