Vizuál

Mámor a művészetben – az alkoholfogyasztás története tárul fel a HAB új kiállításán

2024.09.27. 15:15
Ajánlom
November 24-ig várja a látogatókat a Hungarian Art & Business legújabb tárlata, amely példátlan koncepcióval, tematikus egységekben, kortárs és klasszikus műveken keresztül mutatja be a mámor különböző formáit, a mulatság örömeitől a függőségig. 

Az MBH Bank Művészeti Alapítvány támogatásával működő Hungarian Art & Business (HAB) újabb különleges kiállítással várja a látogatókat: a Mámor a művészetben című tárlat az alkoholfogyasztás képi megjelenítésének históriáját mutatja be a művészettörténet különböző korszakain átívelve, Magyarországon elsőként feldolgozva a témát. Az alkohol és a hedonista mulatozás kulturális ábrázolásait, illetve az alkohol okozta problémákat széles spektrumon felvonultató időszaki kiállítás Révész Emese kurátori munkájával született meg.

A HAB tárlata példátlan koncepcióval, különböző tematikus egységeken keresztül mutatja be a mámor különböző formáit, a mulatság örömeitől a túlzott alkoholfogyasztás, a függőség árnyoldaláig. A válogatás reneszánsz mesterektől a kortárs alkotókig számos izgalmas művet vonultat fel – hazai neveket említve mások mellett Kondor Béla, Szinyei Merse Pál, Lotz Károly, Rékassy Csaba, valamint több kortárs magyar művész, például Balogh Kristóf, Bukta Imre és Gaál József alkotásai is láthatók.

SzinyeiMerseP-lBacchan-lia_1879-res-151004.jpg

Szinyei Merse Pál: Bacchanália (1869) (Fotó/Forrás: Hungarian Art & Business)

Révész Emese négy fő tematikus egység köré építette a kiállítást, amelyeken keresztül az alkoholfogyasztás különböző aspektusait tárja fel.

Az első egység a görög-római Dionüszosz-Bakkhosz, a bor és mulatság istenének megjelenítésével indít, Picasso és magyar kortárs alkotók műveivel kiegészítve.

A második rész az alkoholfogyasztás helyszíneit és formáit mutatja be, a kocsmaképektől egészen a pálinkafőzdék látomásos világáig. A harmadik egységben a hedonista mulatozás mint a magyar nemzeti karakter része jelenik meg, míg az utolsó szekció agitatív plakátokkal és művekkel szemlélteti a túlzott alkoholfogyasztás veszélyeit. Ide kapcsolódik Willam Hogarth két rézmetszete, továbbá azon plakátok legjobbjai is, amelyeket a HAB alkotói ösztöndíjának támogatásával „Száraz november” témában a Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) növendékei készítettek. Emellett a látogatók Borsos Róbert sörösdobozokból készült szobrait, valamint Szolnoki József helyspecifikus installációját is megtekinthetik.

HAB_Mamormegnyito-150957.jpg

Vékony Délia és Révész Emese a Mámor a művészetben című kiállítás megnyitóján (Fotó/Forrás: Hungarian Art & Business)

Az intézmény közleménye idézi Vékony Déliát, a HAB művészeti igazgatóját is, aki szerint a mámor témája évszázadok óta foglalkoztatja a művészeket és a társadalmat egyaránt. „Ezzel az itthon elsőként bemutatott tárlattal nem csupán az alkoholfogyasztás történetét adjuk át a látogatóknak, hanem a művészet erejét is, amely képes a mámor mind pozitív, mind negatív hatásait érzékletesen közvetíteni. Egyik kiemelt célunk, hogy a saját eszközeinkkel igyekezzünk ösztönözni a művészeti közösség párbeszédét, és a látogatók ne csak esztétikai élményt nyerjenek, hanem az egyes témák mélyére is tudjanak ásni.

A jelenlegi kiállítás sarkalatos társadalmi kérdéseket vet fel a művészet határain túlmutatva, és reményeink szerint ezzel fontos beszélgetéseket indíthat el

– fogalmazott.

A Mámor a művészetben szeptember 27-től november 24-ig látogatható a HAB Andrássy úti kiállítótereiben. A tárlathoz kapcsolódóan a központ számos további kiegészítő programot is szervez a következő hetekben: sétáló borkóstoló kiváló hazai pincészetekkel, borvacsora, prevenciós és tájékoztató jellegű szakmai előadások, valamint tematikus tárlatvezetések egyaránt várják az érdeklődőket.

További részletek a HAB oldalán.

Fejléckép: Látogató a Mámor a művészetben című kiállítás megnyitóján (Fotó/Forrás: Hungarian Art & Business)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Ezt a viccet bizony mi értettük félre – kritika a Joker második részéről

Látszólag az egész világ gyűlöli Todd Philips kultikus filmjének folytatását. De vajon mi lehet az oka annak, hogy a rendező elképzelései és a rajongók várakozásai ennyire elmentek egymás mellett?
Vizuál

Japán lampiontól a fonott vécéülőkéig – megnyílt a Néprajzi Múzeum gyűjteményi állandó kiállítása

Több évnyi előkészítő munka után október 10-én megnyílt a Néprajzi Múzeum 3600 műtárgyat felvonultató, új gyűjteményi állandó kiállítása az Ötvenhatosok terén. Ennek létrejöttéről kérdeztük Szarvas Zsuzsanna főkurátort.
Színház

Duplapremierre készül a Katona József Színház

Október 11-én este debütál a Kamrában az Itt élet című előadás Máté Gábor rendezésében, míg október 12-én Tarnóczi Jakab Radical Relax című produkcióját mutatják be a nagyszínpadon.
Klasszikus

Várjon Dénes albumát az év kamarazenei lemezének választották a Német Zenekritikusok

Miután a neves elismerés negyedéves fordulóin a kiváló zongoraművész és Antje Weithaas hegedűművész Beethoven-szonátákat felvonultató lemezsorozatának két albumát is díjazták, a sorozat egésze a kategória nagydíját is elnyerte.
Könyv

Kemény Lili nyerte a Margó-díjat

Nem című regényével Kemény Lili nyerte el 2024-ben a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjat, amelyet a Margó Fesztivál megnyitóján adtak át október 10-én, immáron tizedik alkalommal. A különdíjat Kovács Dominik és Kovács Viktor vehette át a Lesz majd minden című kötetéért.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

KÉP-regény: Kiégés

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal két lesújtó tanulmány hatására egy fényképpel illusztrálja az emberiség élelmezési helyzetének aktuális állapotát. 
Vizuál kritika

Ezt a viccet bizony mi értettük félre – kritika a Joker második részéről

Látszólag az egész világ gyűlöli Todd Philips kultikus filmjének folytatását. De vajon mi lehet az oka annak, hogy a rendező elképzelései és a rajongók várakozásai ennyire elmentek egymás mellett?
Vizuál interjú

Japán lampiontól a fonott vécéülőkéig – megnyílt a Néprajzi Múzeum gyűjteményi állandó kiállítása

Több évnyi előkészítő munka után október 10-én megnyílt a Néprajzi Múzeum 3600 műtárgyat felvonultató, új gyűjteményi állandó kiállítása az Ötvenhatosok terén. Ennek létrejöttéről kérdeztük Szarvas Zsuzsanna főkurátort.
Vizuál hír

Oscar-díjra kvalifikáló fesztivál lett a Friss Hús

A 2025-ös fesztiválon a legjobb magyar animációs rövidfilm és a legjobb magyar élőszereplős rövidfilm kategória díjazottjai már jogosulttá válnak a 98. Oscar-díjra való nevezésre, ezzel jelentősen lerövidítve az egyébként bonyolult és szigorú jelentkezési procedúrát.
Vizuál ajánló

A bronzkor csodája – bárki megcsodálhatja a 3000 éves Somló-hegyi nyakéket a Nemzeti Múzeumban

A Nyakék a késő bronzkorból címmel megnyitott kamaratárlat a Nemzeti Múzeum Széchényi-termében látogatható. A bronzkor csodájára a Somló-hegyen bukkantak rá a múzeum régészei idén nyáron, a kincsleletet tartalmazó korsó felnyitásáról videó is készült.