Vizuál

Már hétfőn is várja a látogatókat a Bosch-kiállítás a Szépművészetiben

2022.06.10. 10:35
Ajánlom
Eddig már több mint százezer látogatója volt a Szépművészeti Múzeum Bosch-kiállításának. A Menny és pokol között, Hieronymus Bosch rejtélyes világa című, július közepéig látogatható kiállítás az elmúlt fél évszázad egyik legjelentősebb Bosch-tárlata, közel kilencven műalkotást vonultat fel.

A nagy érdeklődésre való tekintettel a kiállítás – amely eddig hétvégenként, szombaton és vasárnap hosszabbított nyitvatartással, reggel kilenc órától este hét óráig várta a látogatókat –

a jövő héttől már hétfőnként is nyitva áll a látogatók előtt.

A németalföldi mester különleges világát megelevenítő, a késő középkor szellemi és vizuális kultúráját megidéző bemutatón a művész teljes festői életművének közel felét, tíz saját kezű festményét – köztük a bruggei Utolsó ítélet-triptichont, A bolondok hajóját (Párizs, Musée du Louvre), a Királyok imádását (New York, Metropolitan Museum of Art), a Szent János Patmosz szigetént (Berlin, Gemäldegalerie) vagy az Ecce Homót (Frankfurt, Städel Museum) – állítja ki a múzeum.

1536-10241-130530.jpg

Menny és pokol között – Hieronymus Bosch rejtélyes világa című kiállítás részlete (Fotó/Forrás: Szépművészeti Múzeum)

A nagyszabású kiállításra mintegy félszáz köz- és magángyűjteményből érkeztek remekművek,

többek között a New York-i Metropolitan Museum of Art, a párizsi Musée du Louvre, az amszterdami Rijksmuseum, a londoni The National Gallery, a Los Angeles-i J. Paul Getty Museum, a New York-i The Morgan Library & Museum, vagy a madridi Museo Nacional del Prado kölcsönzött alkotásokat a budapesti bemutatóra.

A kiállítás azokat az örök emberi témákat járja körül, amelyeket Bosch oly eredeti módon, enigmatikus képi nyelvezettel fogalmazott meg a művein:

az erény és a bűn közötti választás, a hit és az igazság, a vágyak korlátlan megélése és féken tartása vagy az emberi lét szellemi minőségének kérdéseit.

1539-10241-130530.jpg

A Menny és pokol között – Hieronymus Bosch rejtélyes világa című kiállítás részlete (Fotó/Forrás: Szépművészeti Múzeum)

A mester saját kezű festményei és rajzai mellett a kiállításon az életmű előzményeihez kapcsolódó alkotások, továbbá műhelyének és követőinek legjellegzetesebb remekművei is láthatók.

Menny és Pokol között – Hieronymus Bosch rejtélyes világa

  • 2022. április 9. – július 17.
  • Szépművészeti Múzeum

A tárlatról bővebben itt olvashat>>

A kiállításhoz kapcsolódó programokról itt tájékozódhat>>

Fejléckép: Menny és pokol között Bosch világában (fotó/forrás: Szépművészeti Múzeum)

Az ördög a részletekben rejlik

Kapcsolódó

Az ördög a részletekben rejlik

Megnyílt az idei év leginkább várt kiállítása a Szépművészeti Múzeumban, és gyakorlatilag azonnal hosszú sorok alakultak ki az épület előtt. A művész halála után 500 évvel is sokan szeretnének elmerülni Hieronymus Bosch rejtélyes világában. Vajon mit tudott a németalföldi festő, amire még mindig rezonálunk?

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

„Ezek a hibák a bizalmat rombolják” – a Magyar Színházi Társaság válaszokat vár a Kolibri Színház ügyében

A szervezet nyílt levelet fogalmazott meg Hankó Balázs miniszter felé, írásukban egyebek közt arra kérik a tárcavezetőt, adjon választ arra, miért Zalán Jánost nevezte ki a Kolibri Színház élére, miközben a társulat túlnyomó többsége nem az ő pályázatát támogatta.
Színház

Mundruczó Kornél rendezése Németország legjobb előadásai között

A Proton Színház Parallax című előadása Németországban versenyben van a 2024-es év legjobb előadása címért. A produkcióra január 15-ig lehet szavazni.
Színház

Gyévuska – a Pintér Béla és Társulata ikonikus előadása az Átriumban

Több mint húsz éve mutatta be a Pintér Béla és Társulata Gyévuska című előadását – a nyolc fős zenekar közreműködésével játszott zenés darab immár az Átriumban látható.
Vizuál

5+1 kiállítás, amit még láthatunk januárban

Gyűjtögető szerzők, kínai étkezéskultúra, pillanatképek a sarkvidékről – cikkünkben az e hónapban még megnézhető kiállításokból válogattunk. 5+1 utolsó esély januárra.
Plusz

2025-ben először lett transznacionális kulturális főváros: Gorizia

Goriziát jó hetven évvel ezelőtt választották ketté, egyik része Olaszországhoz, a másik Szlovéniához tartozik. A két rész az Európa Kulturális Fővárosa címnek köszönhetően idén újra egyesül.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

5+1 kiállítás, amit még láthatunk januárban

Gyűjtögető szerzők, kínai étkezéskultúra, pillanatképek a sarkvidékről – cikkünkben az e hónapban még megnézhető kiállításokból válogattunk. 5+1 utolsó esély januárra.
Vizuál ajánló

Megérkezett Borbély Alexandra új filmjének előzetese

Az Európai Filmakadémia-díjat nyert Borbély Alexandra (Testről és lélekről) egy felemelő alkotás főszereplőjeként tér vissza a mozikba. Az Emma és a halálfejes lepke februártól lesz látható itthon.
Vizuál hír

Ladányi Jancsó Jákob rövidfilmjét beválogatták a Berlinale versenyprogramjába

A magyar rendező Élő kövek című alkotását februárban mutatják be a rangos filmfesztivál rövidfilmes versenyprogramjában. Az alkotás főszerepében az Arany Medve-díjas Kizlinger Lilla és Schilling Árpád látható. 
Vizuál hír

Meghosszabbította Frida Kahlo-kiállítását a Mai Manó Ház

Január 12. helyett február 9-ig tart nyitva a Frida Kahlo fotógyűjteménye című kiállítás a Mai Manó Házban. A tárlat a mexikói művésznő életének rejtett epizódjaiba enged bepillantást.
Vizuál ajánló

Nyolcvannyolc nő, nyolcvannyolc pillanat – Fábián Évi fotókiállítása a Klebelsberg Kultúrkúriában

Nők Magyarországon címmel nyílik kiállítás Fábián Évi női személyiégeket megmutató fotósorozatából január 16-án 18:00 órakor a Klebelsberg Kultúrkúriában. A kiállítást megnyitja Wirtz Ágnes művészettörténész, a Világszép Gyermekvédelmi Alapítvány alapító-elnöke.