A nagy érdeklődésre való tekintettel a kiállítás – amely eddig hétvégenként, szombaton és vasárnap hosszabbított nyitvatartással, reggel kilenc órától este hét óráig várta a látogatókat –
a jövő héttől már hétfőnként is nyitva áll a látogatók előtt.
A németalföldi mester különleges világát megelevenítő, a késő középkor szellemi és vizuális kultúráját megidéző bemutatón a művész teljes festői életművének közel felét, tíz saját kezű festményét – köztük a bruggei Utolsó ítélet-triptichont, A bolondok hajóját (Párizs, Musée du Louvre), a Királyok imádását (New York, Metropolitan Museum of Art), a Szent János Patmosz szigetént (Berlin, Gemäldegalerie) vagy az Ecce Homót (Frankfurt, Städel Museum) – állítja ki a múzeum.
A nagyszabású kiállításra mintegy félszáz köz- és magángyűjteményből érkeztek remekművek,
többek között a New York-i Metropolitan Museum of Art, a párizsi Musée du Louvre, az amszterdami Rijksmuseum, a londoni The National Gallery, a Los Angeles-i J. Paul Getty Museum, a New York-i The Morgan Library & Museum, vagy a madridi Museo Nacional del Prado kölcsönzött alkotásokat a budapesti bemutatóra.
A kiállítás azokat az örök emberi témákat járja körül, amelyeket Bosch oly eredeti módon, enigmatikus képi nyelvezettel fogalmazott meg a művein:
az erény és a bűn közötti választás, a hit és az igazság, a vágyak korlátlan megélése és féken tartása vagy az emberi lét szellemi minőségének kérdéseit.
A mester saját kezű festményei és rajzai mellett a kiállításon az életmű előzményeihez kapcsolódó alkotások, továbbá műhelyének és követőinek legjellegzetesebb remekművei is láthatók.
Menny és Pokol között – Hieronymus Bosch rejtélyes világa
- 2022. április 9. – július 17.
- Szépművészeti Múzeum
A tárlatról bővebben itt olvashat>>
A kiállításhoz kapcsolódó programokról itt tájékozódhat>>
Fejléckép: Menny és pokol között Bosch világában (fotó/forrás: Szépművészeti Múzeum)