Vizuál

Marina Abramović szolidaritását fejezte ki az ukrán népnek

2022.03.01. 10:30
Ajánlom
A világhírű szerb származású performanszművész a háború kitörésének másnapján videóüzenetben állt ki az ukrán nép mellett és elítélte az orosz inváziót – adta hírül a The Art Newspaper. 

„Az Ukrajna elleni támadás az egész emberiség elleni támadás, amelyet meg kell állítani!” – mondta a világhírű performanszművész az Instagram-oldalán közzétett videóban, miután Oroszország csütörtökön megtámadta Ukrajnát.

Marina Abramović ezzel a lépésével az első szerb művészként állt ki Ukrajna szabadsága mellett.

Különösen szimbolikus jelentést ad a kiállásának az a tény, hogy a szerb államfő, Alekszandar Vucsics bár a sajnálatát fejezte ki az Ukrajnában történtek miatt, mégsem csatlakozott az Oroszország elleni szankciókhoz: Szerbia hivatalos álláspontja, hogy az ország katonailag független és meg kívánja őrizni a semlegességét – hívta fel a figyelmet a Librarius.

Az orosz támadást elítélő  videóban Marina Abramović elmondja, hogy néhány éve rendszeresen dolgozik Ukrajnában, és megismerte az ukrán népet, akiket „büszkének, erősnek és méltóságteljesnek” ír le. A kisfilmben arról is beszél, hogy a volt Jugoszláviában született, „egy olyan országban, amely virágzott a nyugati, és keletről az orosz kultúra hatásai alatt.” Majd így folytatja: 

„Teljesen szolidáris vagyok az ukránokkal ezekben a lehetetlen napokban. Egy támadás Ukrajna ellen az egész emberiség elleni támadásnak minősül, amelyet meg kell állítani.”

Marina Abramović eddigi, négy évtizedes munkássága alatt előadott már híres, megbotránkoztató, provokatív, a művészetet magát megkérdőjelező performanszt, világhírét azonban művészetfelfogása és különleges élete, spirituális élményei és kalandjai alapozták meg. Az 1997-es Velencei Biennálé fődíját, az Arany Oroszlánt elnyert művész életének és pályájának döbbenetes történeteit a tavaly magyarul is megjelent önéletírásából ismerhetjük meg. Az Aki átment a falon című kötet bemutatja a világhírű performanszművészt, aki öt évig egy rozoga furgonban járta az európai fesztiválokat akkori szerelmével, a fotóművész Ulayjal; aki fél évet töltött ausztrál őslakosok között és aki Brazíliában tanult a sámánoktól; aki Ulayjal együtt első európaiként mehetett végig a kínai nagy falon; akinek bizalmas barátja volt Susan Sontag, Lou Reed és Lady Gaga; és aki úgy tud egy ismeretlen szemébe nézni hosszú percekig, hogy az meghatottan elsírja magát. És aki még a hetedik X-en túl is energikus és erotikus személyiség.

(via The Art Newspaper)

Fejléckép: Marina Abramović 2014-ben, New Yorkban (fotó: Ben Gabbe / Getty Images Hungary)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

15 sor színház: Büszkeség és balítélet

Abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy rengeteg kultúrát fogyasztunk nap mint nap, kár, hogy élményeinknek csupán töredékét oszthatjuk meg olvasóinkkal. A következő rövid írás a Vígszínház Büszkeség és balítélet című előadásáról szól. 15 sor színház.
Vizuál

Újabb Mijazaki-klasszikus jön a mozikba

Folytatódik az ADS Service Ghibli-sorozata, amely során Mijazaki Hajao újabb remekműve kerül nagyvászonra: az 1989-es A Kiki – A boszorkányfutár április 3-tól lesz látható a magyar mozikban.
Vizuál

Peter Lindbergh képeivel érkezik a Budapest Fotófesztivál

Országos premierrel indítja programsorozatát a Budapest Fotófesztivál – Magyarországon először a Műcsarnokban láthatók a legendás német divatfotográfus, Peter Lindbergh ikonikus alkotásai.
Klasszikus

Minden, amit a Máté-passióról tudni kell

A zenetörténet két talán legismertebb passiója – a János- és a Máté-passió – Johann Sebastian Bach nevéhez fűződik, utóbbit az idei Bartók Tavaszon is hallhatja a közönség. Most elárulunk néhány érdekességet róla!
Zenés színház

Horváth István a Magyar Állami Operaház kamaraénekese lett

A népszerű tenort a március 23-i Bánk bán-előadás tapsrendje alatt érte a meglepetésszerű bejelentés: a következő szezonban a Magyar Állami Operaház legnagyobb címét viselheti.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál hír

Petíció indult Vészabó Noémi Munkácsy-díjának visszavonásáért

Petíció indult annak érdekében, hogy vonják vissza Vészabó Noémi Munkácsy-díját, az aláírók szerint a kitüntetett „minimálisan elvárható szakmai alapokat is nélkülöző, amatőr festői életúttal rendelkezik.”
Vizuál hír

Peter Lindbergh képeivel érkezik a Budapest Fotófesztivál

Országos premierrel indítja programsorozatát a Budapest Fotófesztivál – Magyarországon először a Műcsarnokban láthatók a legendás német divatfotográfus, Peter Lindbergh ikonikus alkotásai.
Vizuál ajánló

Újabb Mijazaki-klasszikus jön a mozikba

Folytatódik az ADS Service Ghibli-sorozata, amely során Mijazaki Hajao újabb remekműve kerül nagyvászonra: az 1989-es A Kiki – A boszorkányfutár április 3-tól lesz látható a magyar mozikban.
Vizuál kritika

Mindenki bűnhődik, de nem a saját bűnei miatt

Sós Bálint Dániel első nagyjátékfilmje megdöbbentően érett rendezői debütálás, amely bonyolult morális kérdéseket vet fel, célja mégsem az, hogy moralizáljon. A rendkívül feszült és jól megírt történetet a bravúros technikai megoldások teszik igazán teljessé.
Vizuál magazin

KÉP-regény: A Filmszemle félrelép

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal az újból megrendezett Magyar Filmszemle kapcsán mondja el a véleményét a filmfesztiválokról és a magyar filmgyártásról.