Vizuál

Még mindig nem tudják, miért lopták el a kastély festményeit

2020.02.13. 09:35
Ajánlom
Visszakerültek korábbi helyükre, a gothai Friedenstein-kastély falára a 40 éve ellopott és tavaly megkerült értékes festmények, 14-18. századi mesterek, köztük Frans Hals és idősebb Hans Holbein munkái. Művészettörténészek igazolták az ismeretlen utat bejárt képek valódiságát, de vizsgálataik járulékos eredményeként pontosításra szorult a festmények eredete.

Lievens_VIS_RF_SPK-154329.jpg

Új felfedezés: Ferdinand Bol (Dordrecht 1616 - Amsterdam 1680)Az Idős férfi arcképe (Bildnis einers alten Mannes) , 1632 után (Fotó/Forrás: Rathgen research laboratory of the State Museums in Berlin)

Frans Hals, egy Anthony van Dyck utáni ismeretlen festő, Ferdinand Bol és idősebb Hans Holbein alkotása, valamint egy, valószínűleg az idősebb Jan Brueghel műhelyében készült kép az egykori Német Demokratikus Köztársaság (NDK) legnagyobb műkincslopásakor tűnt el 1979. december 14-én a gothai kastély gyűjteményéből.

A Lipcsétől 140 kilométerre nyugatra fekvő gothai kastélyba néhány nappal az újonnan felszerelt biztonsági rendszer működésbe helyezése előtt törtek be.

Akkor a művek árát ötmillió német márkára becsülték, ma már legalább ötvenmillió euró az értékük.

Évtizedeken át nyomuk sem volt a képeknek, pedig a rendőrség több mint ezer embert hallgatott ki az ügyben. 2018-ban azonban a kastély alapítványával kapcsolatba lépett egy csoport és közölte, hogy nála vannak a művek. Gotha polgármestere és az akkori alapítványi vezető, Knut Kreuch, a Siemens Kulturális Alapítvány támogatásával 2019 szeptemberben visszaszerezte az festményeket. Azóta a Berlini Állami Múzeumok Rathgen kutatólaboratóriumának munkatársai vizsgálták az eredetiségüket. Stefan Simon, a laboratórium igazgatója közölte, hogy

a képek viszonylag jó állapotban vannak, de szükség lesz restaurálásra.

Brueghel_VIS_RF_SPK_c-154338.jpg

idősebb Jan Brueghel (Brüsszel 1568 - 1625 Antwerp), műhely?, Vidéki út szekerekkel és tehenekkel, 1610 körül (Fotó/Forrás: Rathgen research laboratory of the State Museums in Berlin)

A vizsgálatok során a művészettörténészek megállapították, hogy a Vidéki út szekerekkel és tehenekkel (Landstraße mit Bauernwagen und Kühen) című festmény nem idősebb Jan Brueghel (1568-1625) alkotása, hanem egy műhelymunka, amely valószínűleg a mester közvetlen környezetében készült. Az Idős férfi arcképe (Bildnis einers alten Mannes) című képet, amely a bűncselekményről szóló feljelentésben Jan Lievens műveként szerepelt, szakértők most Ferdinand Bol (1616-1680) munkájának tartják.

Hals_VIS_RF_SPK-154338.jpg

Frans Hals (Antwerp 1580 körül - 1666 Haarlem), Fiatal férfi mellképe kalappal és kesztyűvel 1535 körül (Fotó/Forrás: Rathgen research laboratory of the State Museums in Berlin)

A Fiatal férfi mellképe kalappal és kesztyűvel (Brustbild eines jungen Mannes mit Hut und Handschuhen) című festményről azt állapították meg, hogy maga Frans Hals festette, nem tanítványainak a munkája.

Az Önarckép napraforgóval (Selbstbildnis mit Sonnenblume) című, korábban Anthonis van Dycknek tulajdonított képről kiderült, hogy egy ismeretlen művésztől származó másolat. A szakértői jelentés szerint a portré nagyon jelentős, ezért is készült róla számos másolat már a 17. században, és az eredeti mű ma a westminsteri hercegi család tulajdonában van. Megerősítést nyert, hogy a Szent Katalin (Heilige Katharina) valóban idősebb Hans Holbein munkája, de a korábbi feltételezésekkel ellentétben nem egy oltárkép része, hanem önálló alkotás.

A rendőrség még mindig nem tudja, miként lopták el a képeket, és hol tartották negyven évig.

Most vizsgálják azokat, akik a festményekhez kötődő zsarolással hozhatók kapcsolatba.

(címlapkép: Az Önarckép napraforgóval, korábban Anthonis van Dycknek tulajdonított képről kiderült, hogy egy ismeretlen művésztől származó másolat.)

Kétszáz éve nem volt ilyen súlyos műkincsrablás Norvégiában

Kapcsolódó

Kétszáz éve nem volt ilyen súlyos műkincsrablás Norvégiában

Több száz viking tárgyi emléket loptak el a bergeni Történeti Múzeumból. Az intézmény igazgatója szerint kétszáz éve nem volt példa hasonló esetre norvég múzeumban.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

„Vissza a pénzt a kultúrába!” – Duda Éva és Fodor Tamás felolvasta a FESZ követeléseit a Civil Sugárúton

Az 1848-as forradalom évfordulója alkalmából Civil Sugárút néven, civil szervezetek részvételével tartottak eseménysorozatot a Hősök tere és az Andrássy út között március 14-én és 15-én. Itt hangzott el a Független Előadó-művészeti Szövetség kiáltványa.
Plusz

„Nem karriert, sokkal inkább magamat próbáltam építeni” – interjú Menyhárt Jenővel, az Európa Kiadó énekes-gitárosával

„Az én fejemben is többször megfordult, hogy disszidáljak. Egyszer ténylegesen közel kerültem ahhoz, hogy meg is tegyem” – meséli az Európa Kiadó énekes-gitárosa, Menyhárt Jenő. Interjú.
Zenés színház

Hiánypótló szláv műveket mutat be jövő évadában a Magyar Állami Operaház

Meghirdette 2023/24-es évadát a Magyar Állami Operaház, melynek a Szláv Szezon címet adták. Színre kerül Dvořák Ruszalkája és Muszorgszkij Borisz Godunovja, valamint megismerheti a közönség Eötvös Péter első, magyar szövegre készült operáját is.
Színház

Harmadszor mutatta be a Szegedi Nemzeti Színház az anatevkai tejesember történetét

Király Levente és Gregor József után ezúttal Borovics Tamás bújt Tevje bőrébe a Hegedűs a háztetőn című musical szegedi előadásában. A zenés produkció márciusban három, áprilisban további két alkalommal látható a Nagyszínházban.  
Színház

Egri Márta és Péter Kata szerepelnek a Gólem Színház új bemutatójában

Borgula András Szorítsd meg a kezem címmel Marianna D. Birnbaum önéletrajzi írásaiból rendez színdarabot: egy nő találkozik a kómában fekvő anyjával. De vajon tényleg találkoznak?

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

„Mindegyik képen megjelennek a hőseim” – Korniss Péter 55 éve tartó széki meséi

Korniss Péter Várfok Galériában látható legújabb, Hosszú úton című kiállítása az erdélyi községbe, Székre vezet, ahová a fotóművész ötvenöt éve hazajár. Nemcsak fényképezni, hanem együtt lenni a község lakóival, akik időközben a barátai lettek.
Vizuál ajánló

Magyar gyökerű amerikai színészekre fókuszál a Csokonai Hollywood-sorozatának következő estje

Március 23-án ötödik alkalommal rendeznek Hollywood-estet a XV. kerületben, ahol ezúttal magyar felmenőkkel rendelkező, köztük Oscar-díjas amerikai színészekről lesz szó.
Vizuál ajánló

Pillants be a Budapest Bábszínház kulisszái mögé! – új kiállítás nyílik a Deák17 Galériában

Budapest egyesítésének 150. évfordulója alkalmából rendez közös kiállítást a Deák17 Galéria és a Budapest Bábszínház. A MINDEN BÁB! című tárlat legfőbb ambíciója, hogy bevezesse a látogatókat a színház kulisszái mögé.
Vizuál magazin

„Megszerettem menet közben az életet” – Interjú Ujj Zsuzsival

„Az a vihar, ami bennem tombolt hosszú évekig, elült” – mondja Ujj Zsuzsi fotós, performer, a Csókolom zenekar énekese, dalszerzője, akivel a Fidelio új, Dalok nyomában című sorozata kapcsán ültünk le beszélgetni, kikérdezve őt a zenekar legtöbbet feldolgozott szerzeményéről, a Dunántúli slágerről.
Vizuál ajánló

Az Őrségi Fazekasság múltja, jelene és jövője elevenedik meg a Pesti Vigadóban

A Tiszta forrásból című tárlat április 2-ig látogatható még. Márciusban két alkalommal is részt vehetünk kurátori tárlatvezetésen.