A vöröses árnyalatú krétával szilkrétre rajzolt minta több párhuzamos vonalból áll, amelyek egymást keresztezik,
egy hashtaghez hasonlóan.
A leletről a Nature című tudományos folyóiratban számolt be egy nemzetközi kutatócsoport. Az, hogy a vonalak a kő szélén hirtelen megszakadnak, arra utal, hogy a rajz valószínűleg nagyobb felületet foglalt el, és elképzelhető, hogy összetettebb volt.
Elemzések és kísérletek alapján a szakértők feltételezik, hogy a rajzokat egy hegyes okkerdarabbal készítették. A kutatásokat Christopher Henshilwood, a Bergeni Egyetem és Luca Pollarolo, a Genfi és Witwatersrand Egyetem tudósa vezetésével végezték.
A kő körzetében talált homokszemcsék korát 79-75 ezer évben határozták meg a kutatók.
A Blombos-barlangot 1991 óta kutatják, és már több olyan szenzációs leletre bukkantak itt, amelyek a 70-100 ezer évvel ezelőtti emberi kultúrák szemtanúi voltak, köztük nyílhegyekre és átszúrt, vörös krétával színezett csigaházakra. Henshilwood és kollégái 2002-ben már bemutattak két okkerdarabot, amelyeken hasonló kettőskereszt-minta látható, abban az esetben azonban a mintát karcolták, nem rajzolták.
A mostani lelet azt bizonyítja, hogy a Homo sapiens korai képviselői Dél-Afrikában különböző anyagokkal és technikákkal készítettek grafikus mintákat. Abban egyelőre nem értenek egyet a tudósok, hogy ezek a minták pusztán a dekorálást szolgálták vagy jelentéssel bíró szimbólumok voltak.
Ha érdekli a lelet (aminek természetesen túlzás, hogy bármi köze lenne a mai hashtagekhez), itt megnézheti: tovább>>
Fejléckép: Universal History Archive / UIG via Getty Images Hungary