Úgy tűnik, volt értelme az elmúlt hetek erőszakos rendőri beavatkozásoktól sem mentes tiltakozáshullámának, ami a Városliget rehabilitációval együtt járó fakivágások és beépítések ellen irányult. Sághy Attila, a Városliget Zrt. műszaki igazgatója interjújában azt mondta, hogy az érintett fákat át fogják ültetni. Pontos számokat is mondott: a parkban összesen 6507 fa áll, amihez hozzájön még mintegy 600 a közvetlen környezetben. A Liget Projekt mindebből 150-200 fát érint.
"Mivel ezek javarészt sem nem öreg, sem nem értékes fák, úgy terveztük, hogy ezt a mennyiséget kivágjuk. A tiltakozások hatására viszont az a döntés született, hogy mostantól egyetlen egészséges fát sem vágunk ki az építkezés miatt, hanem
a problémás helyen álló fák mindegyikét átültetjük a Ligeten belül”
- magyarázta Sághi Attila. Szerinte ez így többe fog kerülni (becslések szerint körülbelül 300-400 millió forintba), és tovább is tart majd, de engedtek a tiltakozóknak.
A műszaki igazgató egyébként határozottan cáfolta, hogy a Városligetet bárki is beépítené. „Egy városi pihenőpark készül, ahol épületeket újítunk meg, ezt jelenti a Városliget rekonstrukciója” - mondta.
Hogy mi is a pontos elképzelés a rehabilitációról, arról a Városliget győztes tájépítészeti pályázati anyagából is megtudhattunk egysmást. A Ligetvédők akciójáról itt olvashat.
Sághy Attila a biztonsági emberek bevetéséről szólva elismerte, hogy tőlük is idegen lépés volt, de „a tiltakozás minősége, az elszabadult indulatok miatt a helyzet ezt kívánta meg”. Ígéretet tett ugyanakkor arra, hogy a tömeges biztonsági jelenlét napokon belül meg fog szűnni.
Ha ez így lesz, akkor ez azért is szerencsés fejlemény, mert a „kopaszok” már nemcsak a tiltakozóknál, hanem a Liget Projekt támogatóinál is kiverték a biztosítékot: György Péter esztéta, az ELTE Média és Kommunikáció tanszékének tanára, a Liget Projekt egyik legrégebbi szakmai támogatója a Magyar Narancsnak nyilatkozta azt, hogy elfogadhatatlannak tartja a fellépést, és nem kíván tovább részt venni a munkában, ha „azok az őrző-védő emberek onnan nem tűnnek el”.
A Sághi Attila által elmondottakra időközben reagáltak a Ligetvédők is. Szerintük a bejelentésnek "nyilvánvalóan kommunikációs szerepe van", és "ez az átültetési pávatánc nagyon sokba fog kerülni a budapestieknek és nem több mint blöff". A bejelentés szerint az egészséges fákat nem fogják kivágni, vagyis "előtérbe kerülnek majd azok a szakértők, akik jó pénzért és meggyőződésből kiadják majd az összes szabálytalanul kivágandó fának a beteggé nyilvánító szakvéleményt". A szervezet azt mondta az MTI-nek, hogy a beteg és balesetveszélyes fa esetén nem kell fakivágási engedélyt kérni, csak be kell jelenteni.
Hozzátették, hogy az átültetés - ha nyáron végzik - a fa biztos halálát jelenti, elenyésző a sikerrel átültethető fák száma, "de bizonyára jó bevétel lesz a haveri kertészeti cégeknek". Megjegyezték azt is, hogy nincs értelme a Városliget területén belüli átültetésnek, hiszen az építkezések és közműfektetés nem teszik majd lehetővé a folyamatos gondozásukat, öntözésüket, kímélésüket. „Ha Budapesten bárhová máshová átültetik őket és fél évre rá elszáradnak, elrohadnak, az meg már nem lesz hír” - jegyezték meg.