A főleg antik, vagy modern anyagot bemutató kiállítás és vásár az amatőr és profi műkedvelőket egyaránt várja, számukra magyar és angol nyelvű tárlatvezetéseket, a műtárgypiacot érintő előadásokat, panelbeszélgetéseket tartanak, illetve a kiállítók szakmai tanácsot is adnak, ingyenes érték-, és ékszerbecslést is igénybe lehet venni. A szervezők a jótékonykodásra is gondoltak, egy online aukción a kiállítók által felajánlott egyedi tárgyakra lehet licitálni.
A vasárnap estig látogatható rendezvény egyik legfontosabb partnere a BÁV. Zakariás Fruzsina, a BÁV vezérigazgatója a megnyitón elmondta:
Magyarország legelső aukciósházaként, az Antik and Art kiállítás számunkra éppolyan kiemelkedő jelentőségű, mint egy évtizede az Antik Enteriőr volt.
„Az 1920-ban rendezett első művészeti árverésünk óta több mint 600 aukciót bonyolítottunk le, amelyeken több mint 300 ezer műtárgyat értékesítettünk, így bátran állíthatjuk, hogy a magyar műkereskedelemben és műgyűjteményekben található tárgyak jelentős része már megfordult nálunk az elmúlt esztendőkben.”
Tausz Ádám, a vásár ötletgazdája, tulajdonosa szerint: „Az utóbbi években Magyarországon is megnőtt az érdeklődés a műgyűjtés iránt”, ezért döntöttek úgy, hogy újjáélesztik a tíz évvel korábbi rendezvényt.
A kiállítás egy különleges alkalom, hogy műkereskedők, művészettörténészek és érdeklődők közvetlenül találkozzanak, tapasztalatot cseréljenek.”
A Virág Judit Galéria és Aukciósház művészettörténésze, Kelen Anna a vásár kiemelkedő programjaira, előadásaira hívta fel a figyelmet és hangsúlyozta: „Magyarország egyik legnagyobb múltú aukciósházaként és galériájaként örömmel támogatjuk a kezdeményezést, a részvételünk nem is volt kérdés.
Rendkívül fontosnak tartjuk ugyanis, hogy a klasszikus és modern művészettel foglalkozó magyar galériáknak is legyen rendszeres bemutatkozási lehetősége, és kialakuljon egy nemzetközi szintű párbeszéd, értékes üzleti kapcsolatok.
Mi egy ránk jellemző színvonalas anyaggal készültünk, az általunk képviselt modern magyar művészet legszebb festményeiből.”
A vásár szakmai programját Serfőző Krisztina állította össze. „Arra törekedtünk, hogy betekintést adjunk a műtárgy, mint alternatív befektetési eszköz piacára is. Előadóink nemzetközi trendekről, a magyar művészek árairól, hamisítási ügyekről, szempontrendszerekről, illetve viszonyítási pontokról is beszélnek, amelyeket érdemes ismerni és figyelembe venni a vásárlás előtt, valamint a gyűjteményépítés során.
Kiderül, milyen művek jutnak el egészen a nagy nemzetközi aukciókig, és ki a legdrágább magyar művész.
A kerekasztal-beszélgetések közreműködői a piac legmeghatározóbb szereplői, téma többek közt a műtárgyvásárlás és gyűjtés mechanizmusa, és az Y generáció szerepvállalása a műtárgyvásárlásokban” – foglalta össze a legfontosabb szempontokat a művészeti menedzser.
A magyar galériák közül a Kálmán Makláry Fine Arts az egyetlen, amely eddig eljutott a rangos Maastricht-i TEFAF kiállításra és vásárra. A galéria tulajdonosa, vezetője, Makláry Kálmán szerint hiánypótló az Antik and Art indulása, amit a szakma óriási érdeklődéssel fogadott. Céljuk, hogy a jövőben olyan regionális eseménnyé váljon a budapesti vásár, ahol a nemzetközi gyűjtők is szívesen megfordulnak.
Rockenbauer Zoltán szombat délelőtt a magyar kubizmusról tart előadást. „Ez fehér folt a magyar művészetben, sokáig nem is tudtunk a létezéséről - mondta el a megnyitón.
Mára azonban világossá vált, hogy az első világháború előtt a magyar művészek nagy számban csatlakoztak Párizsban a kubista mozgalomhoz.
Kollégámmal, Barki Gergellyel évek óta kutatjuk ezt a területet, már több, korábban elveszettnek hitt, illetve ismeretlen kubista alkotást találtunk meg magángyűjteményekben, múzeumi raktárakban, de sok még a lappangó remekmű. Egy ilyen kiállítás azért is jó, mert lehetőséget ad, hogy kutatásunkat kiterjesszük, felhívjuk a figyelmet a magyar művészetnek erre a rendkívül fontos fejezetére.”
A szakmai előadásokat a hazai tárgykultúrát bemutató programok kísérik, a Zsolnay, az óra és a szőnyeg világából. Bemutatkozik a Magyar Nemzeti Múzeum Rotschild Klára életét bemutató kiállítása is, melyről a múzeum vezető muzeológusa, Simonovics Ildikó tart izgalmas előadást.
Együttműködésben az Axioart Nemzetközi Független Műkereskedelmi portállal, az oldalukon elérhető katalógusban megtekintők azok a tárgyak, amelyeket a kiállítók ajánlottak fel jótékonysági licitálásra. Licitálni lehet többek között Horváth Lóczi Judit, Czóbel Béla, Klie Zoltán festményre; gyémántokkal és rubintokkal díszített art deco gyűrűre; édesvízi tenyésztett gyöngysorra; muránói üvegvázára; kristály asztali lámpára.
Havadtőy Sámuel a Kálmán Makláry Fine Arts egyik ikonikus művésze, hatalmas kacsa-figurájával várja a látogatókat. A világhírű pop-art művész direkt erre az alkalomra 300db. kacsa puzzlet is készített jótékonysági céllal, amelyek darabját 10ezer forintért lehet megvásárolni a kiállításon.
Március 21. szombat délután 17,00 óráig lehet licitálni, a tárgyakat pedig március 22. vasárnapig lehet átvenni az adott tárgyat felajánló standtól. A bevétel kedvezményezettje a Hlatky-Schlichter Hubert által alapított Segítő Angyalok Alapítvány. A szervezet két oldalról is érintett a jótékonysági akcióban. Az online aukcióból származó összegből a magyar hajléktalan étkeztetést támogatják, a kacsa-puzzlek értékesítése után összegyűlt összegből pedig a Malawi Angyal idegsebészeti és humanitárius misszió tevékenységét segítik.
A négynapos rendezvény kiemelt partnere a CIB Bank.
2019. március 21.-24., Millenáris