Natalia Mamaj és Lili-Rose Pongratz kapták a legjobb operatőrnek járó Zsigmond Vilmos-díjat az Echoes from Borderland című dokumentumfilm fényképezéséért. A tizenöt éves Nahid és a hatvanhét éves Ferida története játékfilmszerű képi komponáltsággal mesél látszólag különböző, ám a háború és a veszteség körforgásában közös sebeket hordozó szereplőkről.
A Lara Milena Brose rendezésében készült megrázó alkotást egyúttal dicséretben részesítette a Magyar Játékfilmrendezők Egyesülete is
– olvasható a fesztivál közleményében.
Szintén duplázott Pákozdi Ágnes, aki a kritikus zsűri elismerése mellett a Special Grip Hungary és a Vantage Vision Kft. legjobb fiatal operatőrnek járó díját is elnyerte a rendhagyó felnövéstörténetről szóló Rigó, rigó, szederinda című filmért.
Mint írták, a fesztivál nemzetközi jellegét jelzi, hogy a legkülönbözőbb országokból származó alkotások reprezentációja jelentős. A mexikói Holy Rosita képszervezéséért felelős Dries Delputte a kritikus zsűri dicséretét és a legjobb nagyjátékfilmnek járó díjat hódította el, a kisjátékfilm kategóriában pedig Gavin Wynn az Earworms Earmuffs című filmben nyújtott munkájáért dicséretet, a belga Grobbendonk operatőre, Grimm Vandekerckhove a legjobb rövidfilmnek járó elismerést kapta.
Szintén külföldi film nyerte a legjobb dokumentumfilm díját: az elismerést Hosein Fattahi az iráni Penosarért nyerte el,
de dicséretben részesült a Miklós Ádám rendezése és operatőri munkájával készült Mélypont érzés. Különleges elismerésben részesült a Magyar Operatőrök Hete versenyszekció győztese, Füzesi Tamás (Csendes éj), hiszen a HCA (Magyar Filmoperatőrök Egyesülete) a hagyományoknak megfelelően egy werkkel, Kardos Sándor A megfagyott gyermek című képével lett gazdagabb.
A két különböző műfajban alkotó M. Deák Kristóf is két díjjal tért haza: a Magyar Játékfilmrendezők Egyesülete a Minden rendben című filmért, míg a fesztiválzsűri a szemle történetében először önálló kategóriaként induló videoklip szekcióban, a szegedi származású, Pogány Induló Egy/Kettő című számának operatőri munkájáért tüntette ki. Az új műfaj megjelenésének relevanciáját jelzik az egyéb átadott díjak is: a diákzsűri dicséretében részesült Kürti István (QJÚB: Földalatti harc), Szeged Város díját Tóth Fabó kapta a Parno Graszt Suttog a szél című klipjéért, továbbá a fesztiválzsűri dicséretével Dévényi Zoltán (Platon Karataev: Nem felelhet) munkáját ismerte el.

Kapcsolódó
Mindenki bűnhődik, de nem a saját bűnei miatt
Sós Bálint Dániel első nagyjátékfilmje megdöbbentően érett rendezői debütálás, amely bonyolult morális kérdéseket vet fel, célja mégsem az, hogy moralizáljon. A rendkívül feszült és jól megírt történetet a bravúros technikai megoldások teszik igazán teljessé.
A fesztivál életében a kezdetektől jelentős szerepet kapnak a fiatalok, nemcsak alkotói, hanem egyéb aspektusok mentén is. A középiskolásokból és egyetemistákból álló diákzsűri a PVRGATÓRIVM című film operatőrét, Tóth Evelin Juditot látta a legjobbnak. Emellett immár harmadjára lehetett nevezni a szövegalkotás iránt érdeklődők számára szervezett kritikaírói pályázatra, amelynek első helyezettje Pillár Blanka, második lett Kolumbán Karola, harmadik Kiss Petronella, és dicséretben részesült Leposa-Hőgye Ádám. Írásaikat a Filmtekercs hasábjain teszik közzé.
A szemlén tizenöt nagyjátékfilm, hat dokumentumfilm, tizennégy rövidfilm, nyolc videoklip és számos egyéb tematikus vetítés, kerekasztal-beszélgetés, kiállítás és workshop várta a látogatókat. A Zsigmond Vilmos Nemzetközi Filmfesztivál a tervek szerint jövő májusban tér vissza.
Fejléckép: A 9. Zsigmond Vilmos Nemzetközi Filmfesztivál díjazottjai (Fotó/Forrás: Zsigmond Vilmos Nemzetközi Filmfesztivál)