A szentendrei fűrészmalom 19. század végi épülete Deim Pál festőművész elképzelése alapján a Szentendrei Építész Egylet és a Szentendre Művészetéért Alapítvány együttműködésével jött létre és 1999 júniusában nyílt meg a közönség számára. Az alapítók célja a 20. századi szentendrei művészet állandó és időszaki kiállításon történő bemutatása volt. A megújult MűvészetMalom az alapítók elképzeléseivel összhangban továbbra is a szentendrei művészet gazdag múltjának feltárását, jelenének folyamatos bemutatását szolgálja és a jövő művésznemzedékei számára is bemutatkozási lehetőséget biztosít.
A négy egységből álló (északi, középső, déli szárny, zárt udvar) MűvészetMalmot Szentendre történelmi városmagján belüli elhelyezkedése, épületének hangulata, különlegessége, több mint egy évtizedes múltja alkalmassá teszi arra, hogy nemcsak országos viszonylatban, hanem Közép-Kelet Európában is a modern és kortárs képzőművészet egyik meghatározó centruma legyen. A MűvészetMalom 2012-től a Pest Megyei Múzeumok Igazgatósága szakmai irányításával működik tovább. A több évtizedes múltra visszatekintő, jelentős gyűjteményekkel rendelkező intézmény eddig is meghatározó szerepet játszott a város kulturális arculatának megteremtésében, és az elmúlt másfél évtizedben jelentős támogatást nyújtott a MűvészetMalom programjainak megvalósításához.
Szentendre műemlék belvárosában megszületőben van egy új múzeumi-kiállítási tengely, amely a Ferenczy Múzeum hamarosan elkészülő, új épületétől észak felé a Szentendrei Képtár Fő téri épületén és a MűvészetMalmon át a Régi Művésztelep újonnan épített galériájáig vezet. A Pest Megyei Múzeumok Igazgatóságának törekvése összehangolni a tengely mentén helyet foglaló kismúzeumok és kiállítóhelyek programját hogy országos viszonylatban is egyedülálló művészeti-múzeumi kínálatot hozzon létre.