A Néprajzi Múzeum jelenleg az egykori Kúria szűkös és múzeumnak alkalmatlan épületében működik. A Városliget Zrt. az elmúlt év végén nemzetközi építészeti tervpályázatot írt ki a Néprajzi Múzeum új épületére; a felhívásra 13 iroda jelentkezett: a Bánáti + Hartvig Építész Iroda Kft, a Bernard Tschumi Architects, a BIG - Bjarke Ingels Group, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem + Balázs Mihály, a COOP HIMMELB(L)AU - Wolf D. Prix & Partner ZT GmbH, a Dominique Perrault Architecte, az EAA Emre Arolat Architecture, a Középülettervező Zrt., a Napur Architect Kft, a Sauerbruch Hutton, az Architecture-Studio, a gmp International GmbH, valamint a Zaha Hadid Limited.
Ilyen lesz az új Néprajzi Múzeum - a Napur Architect győztes terve (Fotó/Forrás: http://www.ligetbudapest.org/)
A meghívásos pályázaton a zsűri a leendő múzeum építészeti minősége és megoldásai mellett a tervekre jellemző technológiai és funkcionális elképzeléseket (például a várható látogatói élményt és múzeumtechológiai megoldásokat) a tervezett épület fenntarthatóságát (energiahatékonyság, ökológia) a környezettel kapcsolatos párbeszédet (többek között a városképi beágyazottságot, zöld területi szempontokat, a Városligettel való kapcsolatot vagy az épület megközelítését) és a várható költségeket is értékelte.
A Liget Budapest projekt keretében eddig két új épület megvalósításáról született döntés, melyeket világhírű japán építészek terveznek. Az elbontandó volt Hungexpo-irodaházak helyén épülő Magyar Zene Házát Fudzsimoto Szú, a Petőfi Csarnok helyén felépülő Új Nemzeti Galériát pedig a Pritzker-díjas SANAA építésziroda tervezi.
Sokaknak nem tetszenek a Városligetben zajló munkálatok, volt, aki az építési területen tiltakozott.
A Néprajzi Múzeum új otthona a tervek szerint 2019-ben készül el. A zsűri döntése értelmében a 2. helyezett a Sauerbruch Hutton terve lett, a 3. helyen pedig a BIG - Bjarke Ingels Group pályaműve végzett.