Vizuál

Melyik a szebb: Bécs vagy Budapest?

2016.02.25. 13:27
Ajánlom
A Duna fővárosai - Bécs, Budapest - Párhuzamos városképek 1850-1920 címmel nyílt kiállítás február 24-én a Várkert Bazárban, ahol mintegy 300 korabeli fotón a két főváros urbanisztikai fejlődésének egyes állomásait láthatja közönség.

A Várkert Bazár Déli palotájában berendezett tárlat képei tavaly áprilistól júliusig a bécsi Ringturm építészeti galériában voltak láthatók - idézte fel Tarlós István, Budapest főpolgármestere a megnyitón, kiemelve, hogy a kiállítás rendezői szakszerű kutatási munkával pontos emléket állítanak "a kor építészeti hiúságának".

A főpolgármester bejelentette, hogy Michael Haupl bécsi főpolgármesterrel megegyeztek a két város kapcsolatainak és a Duna szerepének erősítéséről.

A bemutatónak külön aktualitást ad, hogy 2015-ben ünnepelték a bécsi Ringstrasse kiépítésének 150. évfordulóját - fejtette ki Bécs főpolgármestere. Michael Haupl a Ringstrasse jubileumára emlékezve felidézte a mostani Bécs kialakulásának társadalmi és építészeti történetét, és beszélt arról is, hogy mindez a város és a polgárság gyors ütemű fejlődését eredményezte. Kiemelte: a múltbeli fejlesztési tapasztalatok mindkét főváros esetében felhasználhatók a jövőre nézve is.

L. Simon László, a Miniszterelnökség államtitkára úgy fogalmazott: a kiállítás megalkotói azzal, hogy közelebb hozzák a közös múltat, lehetőséget teremtenek arra, hogy "a kultúrán keresztül közös jövőn és együttműködéseken gondolkodjunk osztrák barátainkkal".

A 75 tablóba rendezett anyag mélységében és mennyiségében is egyedülálló, hiszen a két város urbanisztikai párhuzamosságainak szisztematikus összevetésére ilyen módon korábban még senki nem vállalkozott.

A kiállítás a nagyvárossá válás folyamatába nyújt betekintést 150 képpár segítségével, amelyeken különböző témák köré csoportosítva követhetik nyomon a látogatók a vasutak, körutak kiépülését, a kereskedelem modernizációját, a városszélek dinamikus változásait, a Duna szerepé, vagy a nagyvárosi léttel kialakuló szórakoztatóipar fejlődését - részletezte Kenyeres István, Budapest Főváros Levéltárának főigazgatója.

A tárlat anyagát a kurátorok, Adolph Stiller, Szabó Csaba és Tamáska Máté úgy állították össze, hogy az mindkét város lakóihoz egyaránt szóljon.

Gyutai Csaba, a Várgondnokság Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezetője hangsúlyozta, hogy egy kifejezetten élményszerű, a fiatal generációt is megszólító tárlatot kívántak létrehozni, így több múzeumpedagógiai foglalkozás és egy városismereti séta is kapcsolódik a bemutatóhoz. A Hosszúlépés programján résztvevők számos történelmi érdekességet tudhatnak meg a monarchia korabeli Pestről és Budáról, valamint mindarról, amit a Duna jelentett a birodalmi városoknak. A séta a kiállításon zárul, amely lehetőséget ad az ismeretek további bővítésére.

A kiállítás május 29-ig látogatható a Várkert Bazárban.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Öt fiatal művész kapott Junior Prima Díjat a színház-, film- és táncművészet területén

Szeptember 21-én tartották az átadóünnepséget, amely során öt harminc év alatti művész eddigi teljesítményét ismerték el Junior Prima Díjjal. A kitüntetettek között színész, rendező, illetve díszlet- és jelmeztervező is van.
Könyv

Ők a 2023-as irodalmi Nobel-díj esélyesei

A fogadóirodák szerint a kínai Can Xue lehet a befutó októberben. Nádas Péter idén nem szerepel az esélyesek közt, Krasznahorkai László neve azonban megtalálható a listán.
Zenés színház

Elhunyt Stephen Gould

A világhírű hőstenor néhány hete jelentette be, hogy gyógyíthatatlan betegsége miatt visszavonul a színpadtól. Halálát a Bayreuthi Ünnepi Játékok tette közzé.
Vizuál

Világszinten ritkaságszámba menő Renoir-kiállítás nyílik a Szépművészetiben

Mintegy hetven alkotáson keresztül mutatja be a francia impresszionizmus egyik legnevesebb mesterének életművét a Szépművészeti Múzeum Renoir - A festő és modelljei címmel péntektől látogatható kiállítása.
Színház

Egy darab, ami mindent tud a szerelemről – Mohácsi János rendezésében mutatja be Az üvegcipőt a Vígszínház

Molnár Ferenc Az üvegcipő című vígjátéka, amelynek ősbemutatója 1924-ben volt a Vígszínházban, szombaton a Mohácsi testvérek átiratában tér vissza a teátrumba.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál hír

A fotózás Oscarjához kapcsolódó rangos elismerésben részesült a Fidelio állandó vendégszerzője

Hegedűs Ákos (morpho) Chicks (Csajok) című képét ismerték el az IPA döntnökei a professzionális kategóriában.
Vizuál magazin

KÉP-regény: Bye bye, Szása!

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal egy régi szovjet laktanyában szerzett élményeit eleveníti fel.
Vizuál hír

Vasárnap estig ingyenesen látható három magyar filmklasszikus a Filmión

A frissen felújított Egy szoknya, egy nadrág (1943), a Pesti mese (1937), valamint Gazdag Gyula 1971-es megjelenésekor betiltott szatírája, A sípoló macskakő ingyenesen tekinthető meg a magyar filmek streamingplatformján szeptember 21-24. között.
Vizuál hír

Mads Mikkelsen kapja a Zürichi Filmfesztivál Arany Ikon-díját

Az ötvenhét éves dán színész személyesen veheti át majd a kitüntetést október 6-án. A zürichi közönségnek is bemutatják legújabb filmjét, A fattyú című történelmi drámát, amelyben a főszerepet alakítja.
Vizuál ajánló

Társításaim – Erdélyi Gábor kiállítása a Szentendrei Képtárban

Erdélyi Gábor munkáiból nyílik kiállítás TÁRSÍTÁSAIM címmel az IKON – Szentendrei Képtárban szeptember 30-án. A számos kísérőprogrammal jelentkező tártlat október 1. és december 31. között látogatható.