Vizuál

Mesekönyv mutatja be, hogyan segít a művészet a traumák feldolgozásában

2019.08.29. 17:20
Ajánlom
Az író Marie-Danielle Croteau és az illusztrátor Isabelle Arsenault Paul Gauguin valós életeseményei alapján készített fikciós mesekönyvet, egyfajta példamutatásként, hogyan szolgálhat a művészet terápiaként.

Rengeteg művész használta a művészetet saját traumái feldolgozására. Közéjük tartozik a francia posztimpresszionista Paul Gauguin is (1848-1903), aki olyan festőket inspirált művészetével, mint Picasso vagy Matisse. Bár Gauguin körülbelül egy éves volt, amikor édesapját elveszítette, a mesekönyv ezt az életeseményt körülbelül Gauguin négy-öt éves korára helyezi.

A könyv szerint Paul szerető szüleivel és nővérével, Marieval él, valamint az imádott „kicsi, narancssárga kutyával”, aki jóbarátként kíséri mindenhová. Van azonban egy furcsa tulajdonsága ennek a kutyának: egyedül Paul látja őt.  Egy nap a Gauguin család a képzeletbeli kutyával együtt felszáll egy Peruba tartó hajóra. A többi utas látja, ahogy a kisfiú a láthatatlan barátjával beszélget, de ezt csak a határtalan fantáziájának tudják be.  Egészen addig örömteli az út, míg Paul könnyek között nem találja édesanyját. Meghalt az édesapjuk, elvitte a szíve. Míg Marie sírásban tör ki, Paul szótlanul fogadja a hírt. Nem érti ugyanis, hova vihette el apját a szíve, ami ilyen tragédiát okozott?

A hajó fedélzetén mélázva egyszer csak egy hatalmas, vörös lufit pillant meg a horizonton, aminek madzagját apja tartja. A többi utas a lélegzetelállító naplementét figyeli, de Paul mindezt úgy érzékeli, apja hatalmas, vörös szívére mutatnak ujjukkal. Ahogy telnek a napok, újra és újra búcsút vesz apja nagy, vörös szívétől. Amikor végre Peruba érnek, Paul nem akar leszállni a hajóról, mert fél, hogy örökre elveszíti a kapcsolatot apjával. De egy utas – aki korábban látta Pault játszani a képzeletbeli kutyával – meggyőzi, hogy szálljon le, azzal érvelve, hogy a kutya szeretne szabadon szaladgálni. Az öreg meghívja a kisfiút egy tó partjára, ahová festeni jár. A festőállvány mellett megmutatja Paulnak, hogyan kell kikeverni a narancssárga színt vörösből és sárgából. Egy narancsot fest le, amit azután meghámoz és elfogyaszt. A narancs azonban a festővásznon marad.

„A festészettel életre kelthetsz dolgokat, sőt még az életet is meghosszabbíthatod vele”

– szól a tanítás.

A kisfiú hazatérve bezárkózik a szobába, ahol egy hatalmas, az óceán horizontja felett lebegő vörös gömböt fest le. Amikor ezt meglátja anyja, felderül az arca – ezt látva Paul rájön, hogy amit csinál, az varázslat. Később rengeteg ember érkezik hozzájuk látogatóba, akik elámulnak a kis Paul festészetétől. Mivel semmit sem sejtenek a horizont felett lebegő vörös szívről, azt hiszik, Paul Japán nemzeti zászlóját festette le.

A művészettörténészek Gauguin festészetét néhány elemében a japonizmushoz sorolják. A Jákob viaskodása az angyallal című festményének merész színfoltjait, egydimenziós voltát például Utagava Hirosige hatásának tulajdonítják.

Évekkel később Paul egyre nagyobb hírnévre tesz szert festőként. A szakértők Japán hatását vélik felfedezni műveiben.

Egyikük sem tudja azonban, hogy a nagy vörös nap, amit évekkel azelőtt festett, nem Japán zászlóját, hanem korán elveszített édesapja szívét jelképezi.

A könyv eredetileg francia nyelven jelent meg, de készült belőle angol fordítás is, ami az Amazon-on megrendelhető.

Kapcsolódó

"Ez az ember vagy őrült volt, vagy megelőzött mindenkit"

Vagy mindkettő. 125 éve, 1890. július 29-én halt bele sebesülésébe Vincent van Gogh holland festőművész. Saját magát lőtte mellen.

„Kifestettem magamból, amit közölni szerettem volna a világgal”

„Kifestettem magamból, amit közölni szerettem volna a világgal”

A művészetterápia az utóbbi években a felnőtt színezőkönyvekkel összekapcsolódó hívószóvá vált. A kifejezés azonban sokkal komolyabb módszert takar, mint a stresszoldó satírozgatás. Olyan mentális problémák kezelésénél is sikerrel alkalmazzák, mint a bipoláris betegség vagy a skizofrénia. A Budapest Art Brut Galéria azoknak ad lehetőséget a műalkotásaik bemutatására, akik nem tanult művészek, hanem a terápia során csillant meg bennük a valódi tehetség.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Hozzátok térek vissza, mert ide tartozom – beszélgetés Hámori Gabriellával

Hámori Gabriella rengeteget forgatott a színház mellett, kipróbálta, milyen kergetni az amerikai álmot, és színpadi játékában is keresi a filmes jelenlétet. Az Örkény Színház Jászai-díjas színművészével készítettünk interjút.
Vizuál

Átadták a 20. Verzió Filmfesztivál díjait

A jubileumi szemlén idén öt kategóriában versenyeztek a filmek. A Nemzetközi versenyben két díjat is osztottak. A fesztivál a nyertes filmekkel a mozikban november 29-ig, online pedig december 10-ig folytatódik.
Vizuál

Hayao Miyazaki új filmjével kezdődik a 21. Anilogue Animációs Filmfesztivál

A hatnapos budapesti szemlén a közönség a legújabb szórakoztató, illetve művészi animációs alkotások legjavát láthatja. A szervezők emellett kisiskolásoknak és kiskamaszoknak szóló versenyprogrammal is várják a családokat.
Vizuál

Rangos németországi fesztiválon díjazták az Elfogy a levegő című magyar filmet 

Moldovai Katalin első mozifilm rendezése, az Elfogy a levegő kapta az ifjúsági zsűri díját a 72. alkalommal megrendezett Mannheim-Heidelberg Nemzetközi Filmfesztiválon.
Vizuál

Ismét hazánkban láthatóak a holokausztot túlélő Bokor Miklós festményei

November 30-án, a Nemes Galériában nyílik meg a Reflexiók című tárlat, ahol hosszú évtizedek után láthatjuk ismét Magyarországon a 2019-ben elhunyt művész munkáit.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál hír

Rekordárról indul a licit egy Rippl-Rónai-képre

Rippl-Rónai József Kalitkás nőjének első változatának licitje 180 millió forintról indul a Kieselbach Galéria december 17-én 18 órakor rendezendő téli aukcióján a Hotel Marriottban; ekkora kikiáltási árra nem volt példa magyar műtárgyaukción.
Vizuál ajánló

Fotókiállítás nyílt az MMA-ösztöndíjasok alkotásaiból

Február 25-ig a Pesti Vigadóban látható a Generációk című kiállítás, amely hűen tükrözi a fiatal fotóművész-nemzedékek vizuális érzékenységét. 
Vizuál ajánló

A klímaváltozás kérdéseivel foglalkozik a PIM új Madách-kiállítása

A múzeum tárlatának fókuszában az Az embert tragédiája Eszkimó színe áll. A disztópikus jövőkép vizuális megidézése mellett a szervezők szakértők megszólaltatásával keresnek válaszokat a Madách által felvetett, de a ma viszonyokra is érvényes kérdésekre. 
Vizuál ajánló

Hayao Miyazaki új filmjével kezdődik a 21. Anilogue Animációs Filmfesztivál

A hatnapos budapesti szemlén a közönség a legújabb szórakoztató, illetve művészi animációs alkotások legjavát láthatja. A szervezők emellett kisiskolásoknak és kiskamaszoknak szóló versenyprogrammal is várják a családokat.
Vizuál ajánló

Ismét hazánkban láthatóak a holokausztot túlélő Bokor Miklós festményei

November 30-án, a Nemes Galériában nyílik meg a Reflexiók című tárlat, ahol hosszú évtizedek után láthatjuk ismét Magyarországon a 2019-ben elhunyt művész munkáit.