„A hetedik kerület gyermeke volt Karinthy, azé a kerületé, amelynek legnagyobb területét a Városliget foglalta el. A Damjanich utcában született, kertes házban, a liget mezsgyéjén, de anyjuk halála után csaknem minden esztendőben, más-más házban, olykor másik kerületben ütöttek tanyát. Így került szinte évente más-más iskolába is” – írta Harmos Ilona, Kosztolányi Dezső özvegye a Beszélő házak 1957-es számában.
Az egykori szülőház falára 1967-ben került emléktábla, nyolcvan évvel az író születése után, ám a dátum szerint ez június 24-re esett, míg a legtöbb ma elérhető forrás már a június 25-ét említi. Kolodko Mihály azonban nem várta ki a holnapi, 136. évfordulót: már ma közzétette azokat a képeket, amelyek legújabb alkotását, egy mézescsupron lógó Micimackót ábrázolnak.
És hogyan kapcsolódik Micimackó Karinthyhez?
Természetesen úgy, hogy Karinthy Frigyes ültette át magyarra A. A. Milne több művét, a Micimackó című meseregényt, és folytatását, a Micimackó kuckóját. A vonatkozó írások megjegyzik, hogy mivel Karinthy sem angolul, sem németül nem beszélt tökéletesen, ezért a fordítások nagy részének nyersfordítását nővére, Karinthy Emília (Mici) készítette elő az író számára - őrá utal a Micimackó név.
Fejléckép: Micimackó-szobor (forrás: KolodkoArt)