Érdekességek
Miből van Teufel szeme?
Sokan hitték, hogy rubint vagy vörös gyémánt, de mint nemrég maguk az alkotók is megerősítették:
valójában egy macskaszemről van szó, amely nem más, mint egy közönséges bicikli prizma!
“Jó utat, Dick! Cave Felines!”
Cave Canem! latinul azt jelenti: Óvakodj a kutyáktól! Portákra vagy kőfalakra írt felirat volt a rómaiaknál és „Vigyázz, a kutya harap!” értelemben használták. A Cave Felines! pedig természetesen azt jelenti, hogy: “Óvakodj a macskáktól!” – Forrás: www.cincinnatus.blog.hu
kiskávésoktejcukornélkül
Kevesen tudják de Dodi – polgári nevén Nepp József -, a Macskafogó írója és hangrendezője itta minden értekezleten kávéját így, méghozzá Adlington kezében is látható klasszikus piros pöttyös bögrében.
forrás: macskafogo.hu
A Macskafogó pedig igazi örömprojekt volt. "Jókedvünkben csináltuk!"
- nevetett Ternovszky Béla a Macskafogó felújított változatának vetítése utáni beszélgetésen. A rajzfilm rendezője és Nepp József forgatókönyvíró nem megrendelésre, hanem a maguk örömére kezdték el készíteni a mozit. Az ihletet a The Manhattan Transfer Four Brothers című száma adta Nepp Józsefnek, aki nagy jazzrajongó volt. A szám hatására írta Nepp a forgatókönyvet.
Az alkotók ennek a jogait 10.000 dollárért meg is vásárolták, a kottákat azonban nem adták a jogokhoz, így Deák Tamás, a film zeneszerzője "lefülelte" az eredeti számot, és ennek átdolgozásából készült a 4 gengszter dala. Az autodidakta zeneszerző, karmester és trombitás a Bartók Béla Zeneművészeti Szakiskola jazz tanszékén tanít. Innen szerezte például a gengszerek énekhangjait is. Lusta Dick szólóját pedig maga játszotta el.
Mindenki hozzáadhatta a saját ötletét, akár a fázisrajzoló is"
- mesélte a rajzfilm készítéséről Ternovszky Béla. "Volt, amikor az animátor önhatalmúlag megcsinálta az ötletét, és a mozgáspróbán vettük észre. Ha ült és jó volt, akkor maradhatott." Utóbbira példaként a motorosrendőröknek rádión segítséget hívó Grabowszky jelenetét hozta fel, amikor megborotválkozik a CB-rádióval.
Az 1986-os rajzfilm rendezője igazán különleges helyként emlékezett a Pannónia Filmstúdióra, ahol a film alkotói operatőrtől a vágóig összezárva, együtt dolgoztak a filmen. Szerinte ez a valóban közös munka eredményezte, hogy olyan sorozatok és filmek születhettek, mint a Macskafogó. "Az egész Pannónia egy nagy stáb volt. Ha nem is voltunk egy produkcióban, mindig tudtuk, hogy min dolgoznak a többiek" - meséli az ebben az időben szintén itt dolgozó kollégáira, Dargay Attilára vagy Jankovics Marcellra utalva.
Az alkotók közül mindenki lelkesen, a saját személyiségét, kedvenceit, közös szenvedélyeiket beépítve dolgozott a projekten. Belekerültek külföldi filmes áthallások, a Csillagok háborúja vagy a James Bond-utalások mellett számtalan apró vizuális és nyelvi poén rejtőzik a film szövetében. Az ötlettel a Pannónia beelőzte a nyugati trendet. Ezek a pop-kulturális sziporkák a Disneynél először az Aladdin Dzsinnijének agymenéseiben bukkantak fel, majd a Dreamworks mozija, a Shrek (2001) esetében már az egész film szinte ezekre épült, és ez a trend azóta is kitart. Hasonló történt a szinkronhangokkal is.
Ternovszky elmondása szerint a vágó, Hap Magda tanácsolta neki, hogy kizárólag színészekkel dolgozzanak a szinkronban, ez alatt azt értette, hogy csak elsőrangú színészeket kérjenek fel a karakterek hangjának.
Az animátorokat is inspirálja, ha jó a hang.
A forgatókönyv megvolt, a beállítási rajzot megkapták, de a színészi játékot nekik kell produkálni, és ehhez óriási segítség, ha a színész ezt a hangjával plasztikusan elő tudja játszani neki. Az animátornak kvázi csak le kell követni." A rendező szerint a válogatásnál a testalkatok adtak némi támpontot, így választották például a magas és vékony Fritz Teufel hangjának Benedek Miklóst, vagy a korpulens alkatú Mikó Istvánt Lusta Dickének.
Érdemes megjegyezni, hogy az 1980-as években külföldön, például a Disney-nél még nem sztárok, film- vagy színpadi színészek, hanem hivatásos szinkronszínészek adták a hangjukat az animációs filmek és sorozatok hőseinek. Miközben itthon például a Lúdas Matyiban (1979) olyan színészek hallhatóak, mint Gobbi Hilda, Kern András, Csákányi László vagy Zenthe Ferenc, hasonló stáblistával rendelkezett a Szaffi (1984) is, Az erdő kapitányában (1990) Csákányi mellett Gálvölgyi János, Mikó István és Székhelyi József hallható. Külföldön kifejezetten újdonságnak számított, hogy az 1992-ben bemutatott Aladdinban Robin Williams szinkronizálta a Dzsinnit. Sőt, a szöveg nagy részét improvizálta, az animátorok pedig sodródtak az árral, és a színészhez alakították a figurát is. A Disney és vetélytársai, a Pixar vagy a Dreamworks csak a kilencvenes évek elejétől szerződtetett hollywoodi sztárokat az animációs filmjeik hangjaihoz, kihasználva annak a reklámértékét, hogy Tom Hanks a cowboy vagy Woody Allen a hangya hangja.
Ternovszky Béla részt vett a film restaurálási munkálataiban is. Főleg a színek helyes belövésében segített, mivel – ahogy elmondta – a Filmarchívum célja nem az, hogy feljavítsák a korábbi anyagot, hanem, hogy a filmet az eredeti minőségben őrizzék meg. Jelen esetben a kissé vibrálóbbra húzott színeket kellett visszavenni, ahogy a mostani "divat szerint" hangosabbra vett zörejeket és hanghatásokat is visszafogottabbra hangolták. A rajzfilm 4K minőségben restaurált képpel és digitálisan felújított, újrakevert hanggal kerül ismét a vászonra, a Magyar Nemzeti Filmalap – Filmarchívum igazgatóság és a Pannonia Entertainment filmforgalmazó együttműködésében.
Ahhoz, hogy a Macskafogó ismét mozikba kerüljön a Macskafogo.hu rajongói közössége is aktívan hozzájárult. Az elmúlt években nemcsak gondozzák a kultuszfilm utóéletét, hanem interjúkat készítettek az alkotókkal. Többek közt Ternovszky Béla rendező, Nepp József forgatókönyvíró, Bánfalvy Ákos (háttértervező), Benedek Miklós (Teufel), Béres Ilona (Pissy), Hernádi Edit (mozdulattervező), Kern András (Buddy), Kunz Román (produkciós vezető), Mikó István (Lusta Dick), Morvay Gábor (gyártás vezető), Pálos Zsuzsa (Cookie), Szórádi Csaba(animátor) és a Párizsban élő Maros Zoltán (figuratervező) is mesélt az Így készült a Macskafogó címmel készülő interjúkban.
Ezeket a felvételeket a tervek szerint a rajzfilm eredeti premierjének 32. évfordulóján, október 13-án mutatják majd be egy exkluzív filmes relikvia- és designkiállítással egybekötve a Pannónia Filmstúdióban.
Itt olyan kincsek lesznek, mint eredeti rajzok, cellek, hátterek, plakát, stábfotó, valamint a rajzfilm eredeti képes forgatókönyve!
A filmet szeptember 13-tól országszerte több mint negyven moziban vetítik.