Vizuál

Miért költözött el a fiatal Dalí Párizsba?

2021.12.16. 11:40
Ajánlom
A Salvador Dalí ifjúkora című dokumentumfilm a művész születésétől a szürrealista mozgalomhoz való csatlakozásig tartó korszakot mutatja be. Exkluzív kísérőfilmként Salvador Dalí és Walt Disney Destino című, sokáig elveszettnek hitt animációs filmje is látható a mozikban.

Salvador Dalí szürrealizmushoz vezető útja

A Gala-Salvador Dalí Alapítvány támogatásával és szakmai közreműködésével elkészült film a művész születésétől, 1904-től 1929-ig, a szürrealista mozgalomhoz való csatlakozásáig tartó korszakra és Dalí ifjúi éveinek helyszíneire, Figueresre, Barcelonara, Madridra és Párizsra fókuszál.

David Pujol rendező filmje számos, eddig még sohasem látott archív dokumentumot és felvételt mutat be, amelyek új fényt vetnek a szürrealizmus mesterének gyermek- és fiatalkorára, köztük Dalí személyes naplójának részleteit, és a korabeli interjúkban elhangzott visszaemlékezéseit. 

Ezeknek köszönhetően új nézőpontból tárul fel a festő fiatalkora, amelyre kétségtelenül nagy hatást gyakorolt bátyja kisgyermekkori halála és a művészettörténetbe való korai bepillantása.

Federico-Garcia-Lorca-es-Salvador-Dali_Cadaques-110545.jpg

Frederico Garcia Lorca és Salvador Dali (Fotó/Forrás: Pannonia Entertainment)

Dalí kezdetben szülővárosában, Figueresben, később Madridban folytatta művészeti tanulmányait, ahol olyan meghatározó egyéniségekkel találkozott, mint Federico García Lorca és Luis Buñuel. Fiatal felnőttként utazott először Párizsba is – s nem sokkal később oda is költözött –, ott ismerkedett meg Miróval, Picassóval és a szürrealista csoporttal, akikhez 1929-ben csatlakozott.

A film feltárja Dalí művészeti fejlődését és bemutatja azt a folyamatot, ahogyan alkotói stílusa a hagyományosból az avantgárd felé tolódott. Megmutatja, miként alakult ki Dalí utánozhatatlan látásmódja és jellegzetes alkotói stílusa, amely mára az egyetemes művészet elválaszthatatlan részévé vált.

Destino

A művészettörténeti dokumentumfilm exkluzív kísérőfilmje a mozikban a Destino (magyarul: Végzet) című különleges animációs rövidfilm, amelynek készítése Salvador Dalí és Walt Disney együttműködésében indult 1945-ben, ám a világháború miatt félbeszakadt, és csak 2003-ban fejezték be a Disney Studio animátorai Roy E. Disney, Walt Disney unokaöccse kezdeményezésére.

A végeredmény egy csaknem teljes egészében tradicionális animációval megalkotott csodálatos rövidfilm, egy halandó lány és Kronosz, az idő istene közötti beteljesületlen szerelemről.

A filmben egy jellegzetes Disney-nőalak táncolja végig a történetet, számtalan Dalí-motívumban bővelkedő szürrealista környezetben. Az eredeti rajzok és storyboard alapján megvalósult hatperces alkotást a világ legnagyobb animációs filmfesztiválján, a franciaországi Annecy-ben mutatták be először, és 2004-ban Oscar-díjra jelölték a Legjobb animációs rövidfilm kategóriában.

destino-disney-dali-06-110545.jpeg

Destino (Végzet) c. film jelenete (Fotó/Forrás: Pannonia Entertainment)

A filmet az Uránia Nemzeti Filmszínház mellett országszerte számos helyszínen vetítik, többek között Debrecenben, Szolnokon, Szombathelyen, Pécsett, Miskolcon és Székesfehérváron is bemutatják.

A művészet templomai – Salvador Dalí ifjúkora
Bemutató: 2021. december 16. 
Forgalmazó: Pannonia Entertainment

Fejléckép: Salvador Dalí ifjúkora (forrás: Pannonia Entertainment)

Így készült a legendás fotó Dalíról és a repülő macskákról

Kapcsolódó

Így készült a legendás fotó Dalíról és a repülő macskákról

Philippe Halsman, a múlt század egyik legkiemelkedőbb portréfotósa egész munkássága alatt arra törekedett, hogy feltárja alanyai személyiségének valódi lényegét. De Dalí belső valóságának megragadása összetett feladat volt.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

KÉP-regény: A teremtés bukása

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal azt a kérdést teszi fel, emlékszik-e még valaki Ray Wilsonra? Egyúttal azt is megválaszolja, miért érthető, ha a kérdésre a válasz: nem. 
Vizuál hír

Bukovszky Orsolya és Pigler Emília az idei két Friss Csillag

Május 29. és június 4. között rendezik meg a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivált. Az idei év különösen fontos mérföldkő a fesztivál történetében: ez lesz az első Oscar-kvalifikáló kiadás.
Vizuál ajánló

Dokumentumfilm készült a budapesti romkocsmákról 

A kulturális élet számos ismert alakjának közreműködésével készült el Sipos Bence Romokból című dokumentumfilmje, amelynek alkotói elsőként kísérelnek meg hiteles lenyomatot adni a fővárosi romkocsmák történetéről, jelenéről és jövőjéről. 
Vizuál magazin

KÉP-regény: Az ősélmény

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos... ezúttal azonban mégsem.
Vizuál ajánló

Utazás a magány és a szexualitás világában – hamarosan a mozikban a Queer

Április 24-én mutatják be itthon Luca Guadagnino legújabb rendezését, a Queert. A film főszerepében Daniel Craig látható, akit alakításáért Golden Globe-díjra jelöltek.