Vizuál

Mihalek Zsuzsát is meghívta tagjai közé az amerikai filmakadémia

2024.06.26. 14:50
Ajánlom
A meghívottak között összesen tizenkilenc Oscar-díjas, illetve hetvenegy Oscar-jelölt alkotó található, köztük olyan művészek is, mint Sandra Hüller, Justine Triet vagy Lily Gladstone.

Összesen 487 taggal bővítené a testületét idén az Amerikai Filmművészeti és Filmtudományi Akadémia (AMPAS), az újonnan meghívott tagok között pedig az a Mihalek Zsuzsa is szerepel, aki idén márciusban Oscar-díjat nyert a Szegény párák című film díszletberendezőjeként. A magyar alkotót a szervezet produkciós tervezői ágazata invitálta tagjai közé. A meghívottak közt egyébként olyan nevekkel találkozhatunk még, mint például Sandra Hüller, Lily Gladstone, Catherine O’Hara vagy Jessica Alba.

Az új tagokkal együtt 10 910-re nő a filmakadémia létszáma, közülük 2025-ben 9934-en szavazhatnak az Oscar-díjak odaítéléséről. Az idei meghívottak 44 százaléka nő, 41 százalékuk pedig alulreprezentált közösségekből származik.

Az új tagok felvételével az AMPAS tagságában tovább nőtt a nők aránya, és elérte a 35 százalékot.

A testületben húsz százalék képviseli az etnikai kisebbségeket, és húsz százalék reprezentálja az Egyesült Államokon kívüli országokat és területeket.

A leendő tagok között tizenkilenc Oscar-díjas és hetvenegy Oscar-jelölt művész van. Nyolc filmest a filmakadémia több ágazata is meghívott, köztük Justine Triet-t, az Egy zuhanás anatómiája című film francia forgatókönyvíró-rendezőjét, Ilker Çatakot, A tanári szoba íróját és rendezőjét, valamint Celine Songot is, akit idén két Oscar-díjra jelöltek élete első egész estés alkotásáért, az Előző életekért, amelyet lapunk 2023 második legjobb filmjének választott. Nekik el kell dönteniük, hogy melyik ágazatba szeretnének kerülni.

Semmi különös, csak szerelem – kritika az Előző életek című filmről

Kapcsolódó

Semmi különös, csak szerelem – kritika az Előző életek című filmről

Aki élete során egyetlen alkalommal is feltette magának azt a kérdést, vajon boldogabb lehetett volna-e egy másik emberrel, minden sejtjével érteni és érezni fogja Celine Song drámáját, amely az év egyik legemlékezetesebb filmje. 

A filmgyártás neves szakemberei és veteránjai is szerepelnek a meghívottak listáján, köztük Duncan Crabtree-Ireland, a SAG-AFTRA színészszakszervezet fő tárgyalója, Tim League, az Alamo Drafthouse alapítója, Iris Knobloch, a cannes-i filmfesztivál elnöke, Dan Friedkin, a 30West társalapítója és Peter Safran, a DC Studios társelnöke.

Bill Kramer, a filmakadémia vezérigazgatója és Janet Yang, a filmakadémia elnöke közös közleményben üdvözölte az új tagokat, akik, mint fogalmaztak,

a világ minden táján jelentős hatást gyakoroltak filmes közösségünkre.

A 97. Oscar-díjátadót 2025. március 2-án rendezik meg Los Angelesben.

Fejléckép: Mihalek Zsuzsa (MTI/Purger Tamás)

Nesze nektek gótika – kritika a Szegény párákról

Kapcsolódó

Nesze nektek gótika – kritika a Szegény párákról

Emma Stone varázslatos alakítást nyújt Jórgosz Lánthimosz Frankenstein-parafrázisában, amelyért mindenképpen megérdemelné az aranyszobrot a közelgő Oscar-gálán. A Szegény párák élvezhetőségéhez nagyban hozzájárul Mihalek Zsuzsa díszlettervezői munkája is. 

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.
Klasszikus

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Vizuál

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.
Színház

Kazári András: „Még nem találtunk föl a színháznál jobbat”

Kazári András már kamaszként közel került a színházhoz, rajong a szakmájáért a mai napig. Az Újszínház művészét legfrissebb bemutatójuk, A hóhér kötele kapcsán a szerep kihívásairól, egy mesekastélyszerű színházépületről és a TikTok-generációról kérdeztük.
Vizuál

Egy éjszakán át tartó rémálom – David Lynch-maraton a Bem Moziban

Március 29-én este a januárban elhunyt filmrendező három remekművét élheti át újra nagyvásznon a közönség a Bem Moziban A Nagy Lynchelés elnevezésű eseményen.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál kritika

Mindenki bűnhődik, de nem a saját bűnei miatt

Sós Bálint Dániel első nagyjátékfilmje megdöbbentően érett rendezői debütálás, amely bonyolult morális kérdéseket vet fel, célja mégsem az, hogy moralizáljon. A rendkívül feszült és jól megírt történetet a bravúros technikai megoldások teszik igazán teljessé.
Vizuál magazin

KÉP-regény: A Filmszemle félrelép

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal az újból megrendezett Magyar Filmszemle kapcsán mondja el a véleményét a filmfesztiválokról és a magyar filmgyártásról.
Vizuál ajánló

Színház, képzőművészeti nézőpontból – megnyílt Katkó Tamás kiállítása

Egyszer volt, színház volt… címmel nyílik Katkó Tamás fotóművész kiállítása a Műcsarnokban. A tárlat az alkotó eddigi életművéből válogat: színházi kötődésű, autonóm fotográfiai munkásságát foglalja össze az 1980-as évektől a 2010-es évekig.
Vizuál hír

Tőkés Anna animációs filmje is versenyez Annecyban 

Élsport, ambíció, feszültség, extrém lelki és fizikális terhelés – ezeket a témákat dolgozza fel Tőkés Anna Az utolsó dobás című filmje, amelyet beválogattak a világ egyik legrangosabb animációs szemléje, az Annecy Nemzetközi Animációs Fesztivál diplomafilmes versenyprogramjába.
Vizuál interjú

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.