Korea dokumentumfotókon
máj. 6.–aug. 28., Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum
A neves koreai fotóművészek vándorkiállításának első állomása Budapest, melyet Berlin, Varsó, Brüsszel, Asztana és Madrid követ.
Korea múltját, jelenét és jövőjét hét fotográfus 125 alkotásán keresztül mutatja be a tárlat. Az elmúlt 40 évben készült képeken egyaránt láthatunk palotákat, kolostorokat, történelmi helyszíneket, vidéki falvakat, demilitarizált övezetet és hétköznapi színtereket is. A múzeum belső kiállítóterében helyezkednek el az emberábrázolások és a falusi életképek, a múzeum kertjében pedig a mai modern nagyvárosok és kolostorok világát megjelenítő művekkel folytatódik a kiállítás.
#moszkvater - A Széll Kálmán tér története
máj.20.–okt. 2., Kiscelli MúzeumA közlekedésben és a város életében betöltött szerepe révén legendássá vált Moszkva tér a 2016-os felújítással immár végképp történelemmé vált.
Az újjáépítés során több olyan szimbolikus elem is elkerült térről, mint például az óra és a kandeláberek. A Kiscelli Múzeum nemcsak begyűjtötte ezeket az emblematikus tárgyakat, hanem folyamatosan dokumentálta és tudományosan feldolgozta a tér történetét. A múltat és jelent bemutató kiállítást nagyszabású tárgy- és emlékgyűjtő-akció is megelőzte, így a tárlat városlakók e kultikus helyszínhez kötődő emlékeit, élményeit is bemutatja.
Kiállítások a Margitszigeti Víztoronyban
2016. június – szeptember, Margitszigeti Szabadtéri Színpad
A Margitszigeti Szabadtéri Színpadnál található Víztorony nemcsak kilátóként, hanem kétszintes kiállítótérként is működik.
A torony belsejében működik a Visual Art Galéria, amelynek Táncoló Margitsziget című tánctörténeti fotókiállítása a színpad 78 év alatt megvalósult előadásainak fotóiból válogat, felidézve a magyar tánctörténet legnagyobb pillanatait és művészeit. A tavalyi dobermanok után a színpad bejáratát a monumentális köztéri állatszobrairól ismert Szőke Gábor Miklós ugró oroszlánt ábrázoló szoborinstallációja őrzi – ez a Delacroix, Gericault és Antoine Louis Barye által inspirált szobor az idei Nyári Fesztivál ikonikus alakja.
Sam Havadtoy: Új Művek
máj. 12.- jún. 17., Kálmán Makláry Fine Arts
Az erdélyi származású, londoni születésű Havadtői Sámuel előbb lakberendezői, majd képzőművészi karriert futott be New Yorkban.
A művész – akivel Yoko Ono húsz évig élt együtt – védjegye a csipke, e mögé az anyag mögé személyes történeteit rejti el. Új alkotásai közül kiemelkedik az ötvenéves FIAT 500-as autó, amelyet teljes egészében csipkével vont be a művész. Ez a mű csak a kiállításmegnyitón lesz látható, mert a rákövetkező héten útnak indul Milánóba egy másik kiállításra. A tárlaton a képek mellett egy ugyancsak csipkébe bújtatott, életnagyságú Disney figura, Goofey is látható lesz. A tárlatról és a művészről részletesen itt olvashat.
Nézők és képek Pest-Budán
máj. 13. – aug. 7., Várkert Bazár
A Kovács Gábor Művészeti Alapítvány hazánkban első alkalommal és közel 120 festményen keresztül mutatja be a képzőművészeti kiállítások történetének kezdetét Magyarországon.
A 19. század első felében sem akadémiák, sem képgyűjtemények nem léteztek, és a képzett művészek száma is nagyon alacsony volt. Nem csoda, hogy az első kiállítás, amelyet az 1839-ben alakult Pesti Műegylet nevű civil társulás rendezett több mint 300 belföldi és külföldi képpel, szenzációként hatott. Ezt követően a társulás 25 éven át mutatta be tárlatait, amelyek akkoriban a magyar művészet kizárólagos fórumaiként működtek.