Vizuál

Milyen lenne a világ Beatles nélkül?

2019.06.27. 09:00
Ajánlom
Végre egy zenés film, ami nem életrajzi! Richard Curtis és Danny Boyle gyakorlatilag fan fiction-t forgattak, a négy gombafejű zenéjével kísérve.

A Bohém rapszódia és a Rocketman után üdítő változatosság, hogy a szerzőpáros meg sem próbált életrajzi alapokra helyezkedni. Amit el akartak mondani a témában, azt megtették a 2016-os The Beatles: Eight Days a Week című dokumentumfilmben.

Most pedig írtak egy szerelmes levelet az együtteshez, vagyis megmutatták, mit adott nekik a csapat és a zenéje.

(Ez nem puszta szófordulat. Az alkotók rajongókhoz méltóan hisznek abban, hogy a Beatles popkulturális hatása sokkal messzebbre mutat, mint a zene, és több, ma is használt tárgy sem létezne az együttes nélküli világban.)

Jack Malik egy húszas évei végén járó, reménybeli rockzenész. Részmunkaidőben polcot pakol egy áruházban, a fennmaradó időben pedig meglepően kevés néző előtt énekel eldugott helyeken. Épp mikor belátja, hogy ebből már nem lesz karrier, és közli menedzserével, Ellie-vel, hogy kiszáll - elüti egy busz. Pont abban a pillanatban, amikor az egész világon elmegy az áram 12 másodpercre.

Ez pedig valahogy kitörli mindenki emlékezetéből a Beatlesnek még a létezését is, nemhogy a dalait. Kivéve Jack-et

- aki úgy tűnik, kapott a sorstól egy új esélyt. A terv egyszerű: újraalkotja a Beatles munkásságát és meglátja, így mire jut a karrierjével. 

A forgatókönyv Richard Curtis munkája, aki nagyon ért a kissé lökött, de szeretnivaló baráti társaságok megalkotásához, ahogy azt már bebizonyította a Négy esküvő egy temetésben, a Sztárom a páromban vagy az Igazából szerelemben. A korábban emlegetett dokumentumfilmben épp a Beatlest jelöli meg az ihletük forrásának. "A Beatles volt az az álom, ahogy az ember elképzeli az életet a barátaival együtt. 

A filmjeimben bizonyos tekintetben mindig ezt próbáltam megragadni, ahogy négy barát együtt iszogat, nevetgél, viccelődik."

Hogy a még ennél is lököttebb családtagokat ne is említsük. 

A tökéletesre polírozott hollywoodi csillogás helyett a film két lábbal áll a földön, amitől sokkal szerethetőbb és könnyebb is azonosulni vele. Legyen szó a kissé lepukkant helyszínekről, a rozoga házakról, a selyem hálóing helyett béna pizsamában ajtót nyitó főhősnőről vagy a nagy bejelentés közben nyugton maradni képtelen családról és szomszédról. Curtis-nek érzéke van a hétköznapok humorához, ami mindannyiunk életében megvan (hazai fronton Ujj-Mészáros Károlynak vannak ilyen csillanásai).

Főhősünk, Jack, nem különleges fickó. Kicsit bumburnyák marad a Los Angeles-i nagymenők között is.

Nem vedlik át szupersztárrá, hanem szenved a lelkiismeretfurdalástól, hogy más helyett zsebeli be a sikert, mint egy Arany János-ballada hőse.

Annak ellenére, hogy nem életrajzi film, a lelkesebb rajongók több kikacsintást is észrevehetnek. A lemezbemutató-koncerten elénekelt Help Jack segélykiáltása, amivel a hírnév nyomásától és szorult helyzetéből menekülne - ahogyan már a dal megszületése mögött is pont ez állt. John Lennon szintén segélykérésnek szánta a nótát az őket is elragadó Beatles-mánia fojtogatásában. A négy gombafejű életének gondtalan korszaka a turnézásokkal lezárult, innen már egy sokkal komplikáltabb fejezet következett. 

A Yesterday igazi örömprojekt, az alkotóknak - legyen szó az íróról, színészekről, vagy a vágóról - és a nézőknek egyaránt.

A film végig emberi léptékű és életszagú marad, a Los Angeles-ben játszódó részeket, a sztárságot kellő távolságtartással kezeli. A baráti társaságnak kisebb szerep jut, mint Curtis korábbi alkotásaiban, Ed Sheeren felbukkanása azonban ellensúlyozza ezt. Nem válik öncélú cameóvá, hanem valóban hozzá tud tenni a sztorihoz. Curtis és Boyle ráadásul teleszórták apró poénokkal, összekacsintásokkal és egy olyan momentumot is beépítettek, amitől az igazi rajongóknak valószínűleg elakad a szava. (Nekünk elakadt...) 

Yesterday
angol zenés vígjáték, fantasy, 112 perc, 2019 
Bemutató dátuma: 2019. június 27. (Forgalmazó: UIP-Duna Film)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Költészet, koncert és fényárban úszó falak – jön a 25. Dombos Fest

Június 26. és 29. között rendezik meg Kishegyesen a 25. Dombos Festet, a vajdasági magyarság egyik legizgalmasabb összművészeti fesztiválját. A jubileumi rendezvényről és a fesztivál múltjáról Horváth László fesztiváligazgatóval beszélgettünk.
Klasszikus

José Carreras: „Sose vitatkozz egy szopránnal!”

A világhírű katalán tenor, José Carreras először zsűrizett a Virtuózok nemzetközi tehetségkutatójában – a fiatalok indulásáról is kérdeztük. José Carreras-interjú.
Színház

Kolovratnik Krisztián: „Színházamra találtam a Játékszínben”

A nézők 2024/25-ben is szavazhattak kedvenceikre a Játékszínben. Az Évad színésznője Gubik Petra, az Évad színésze pedig Kolovratnik Krisztián lett, aki lapunknak arról is beszélt: a színházban jobbnál jobb szerepek találják meg egymás után.
Színház

Csuja Imre nem vállal új szerepeket – évadot zárt az Örkény Színház

Június 17-én tartotta évadzáró társulati gyűlését az Örkény István Színház. A jövő évadban Dohy Balázs, Polgár Csaba és Gálhidy Sára is rendez, felújított formában tér vissza a 33 változat Haydn-koponyára.
Zenés színház

Szörényi Levente: „Az áldozatvállalás kérdése miatt kezdtünk el foglalkozni a Kőműves Kelemennel”

Több mint negyven évvel az ősbemutatót követően a Városmajori Szabadtéri Színpadon mutatják be a Bródy–Szörényi alkotópáros Kőműves Kelemen című rockballadáját Alföldi Róbert rendezésében. A sajtónyilvános olvasópróba után Szörényi Levente nyilatkozott a Fideliónak.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

KÉP-regény A vaskapu

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal egy festőivé rozsdásodott vaskapu történetéről, illetve a hozzá fűződő személyes emlékeiről ír. 
Vizuál hír

Meghirdették az ARC közérzeti pályázatot

A 25. ARC közérzeti pályázat idén is felelősségteljes, igazságkereső és felszabadító képkészítésre hívja a pályázókat, ismét Újbuda Önkormányzatával együttműködve, a Bikás parkban mutatják be a kiállítást szeptember elejétől. A pályázatok leadási határideje: július 25. 12 óra.
Vizuál hír

Dokumentumfilm készül a száz éve született Makk Károlyról

Tíz dokumentumfilm, egy rövidfilm és három animációs alkotás gyártását támogatja a Nemzeti Filmintézet. Az Aranycsapatról, a száz éve született Makk Károlyról, a II. világháború utáni hollandiai gyermekmentő akcióról, valamint Fazekas Mihály és Brunszvik Teréz életéről is készül dokumentumfilm.
Vizuál ajánló

5+1 kihagyhatatlan program a Magyar Mozgókép Fesztiválon

Június 18. és 21. között Veszprémben, Balatonfüreden és Balatonalmádiban rendezik meg a Moz.Go – Magyar Mozgókép Fesztivált. A vetítések mellett számos különleges kísérőprogram is várja a vendégeket, ezekből választottuk ki azokat, amelyeket szerintünk semmiképp sem érdemes kihagyni.
Vizuál hír

Francia film kapta a fődíjat az Annecy Filmfesztiválon

A világhírű animációs szemlén az Arco című alkotás hódította el az Annecy Kristályt. A fesztiválon idén díszvendégországként ünnepelték hazánkat, a hat nap során csaknem nyolcvan magyar filmet vetítettek teltházzal.