Vizuál

Milyen munka áll Az Év Múzeuma díj mögött?

2020.11.26. 11:00
Ajánlom
A múzeumok szakmai szervezete, a Pulszky Társaság idén először ítélte oda Az Év Múzeuma díjat egy tisztán kortárs művészeti profilú múzeumnak. Mennyi munka áll amögött, hogy a Ludwig lehetett a nagy múzeumok kategóriájának nyertese? Dr. Fabényi Juliával, az intézmény igazgatójával beszélgettünk.

Mit jelent a díj a Ludwignak?

Számunkra is fontos egy ilyen szakmai elismerés, mert mi egy nagyon széles spektrumon egy nagyon kis pont vagyunk. Megtisztelő, hogy ebben a rangsorban szerepelünk, hiszen ezt a díjat eddig minden évben nagyon komoly intézmények kapták. Kevés kortárs művészeti intézmény található a magyar múzeumi térképen, nem mi állunk a magyar muzeológia homlokterében. Az odaítéléskor is hangsúlyozták, hogy autentikus a programunk, okosan mozgatjuk a gyűjteményünket.

Milyen szempontokat mérlegeltek a díj odaítélésekor?

Komoly hangsúlyt kap a tudományos kutatás, ami a Ludwig Múzeumban összetett folyamat. A tudományos munka nem feltétlenül egy műtárgyra koncentrál. Minden kolléga foglalkozik azzal, mi az, ami érvényes és kidolgozásra váró szempont a múzeum helyzetében. Mit kell alátennünk, hogy segítse a múzeum későbbi munkáját. Ezek mind nemzetközi elismerést is hoztak.

fabenyi_julia_6887w-105228.jpg

Fabényi Julia (Fotó/Forrás: Rosta József / Ludwig Múzeum)

Többek között a médiaművészet megőrzését, feldolgozását vizsgáltuk: milyen fizikai és filozófiai következményei vannak annak, hogy egy 1998-ban készült médiaművészeti alkotás 2020-ban bemutatható legyen? Történt-e például esztétikaiérték-vesztés vagy éppen -növekedés? Kortárs művészetből adódó kérdésekre keresünk megoldást a muzeológiai munkában. A tudományos tevékenység része a múzeumpedagógia és a médiaművészetiállomány-védelem is. Ezek mind sok kis egyedi alkotásból, tehetségből jönnek létre, a kollégákéból, akik mind rendkívül innovatívak.

Mennyire számít maga a gyűjtemény?

Kiállítási stratégiánkban törekedtünk arra, hogy a magyar művészet érvényes, de még szürke pontjait feldolgozzuk, és azokat a nemzetközi színtéren is megjelenítsük. Most utazott ki a Lassú élet. Radikális hétköznapok című nemzetközi csoportos kiállításunk Koblenzbe – a nyitást követően alig 6 óra múlva sajnos be is kellett zárni, mert elrendelték a karantént. Ez a kiállítás ténylegesen a korszak problémájára, a lestrapált természetre, az emberi szervezetre és a vírus terjedésére reagált. Akkor tervezték a kollégák, amikor még fel sem merült, hogy jön a Covid–19. Elképesztően aktuális, hogy miképp tud egy műtárgy előrevetíteni kérdéseket, problémákat. És pont ezt a kiállítást nem tudjuk bemutatni, csak online…

A gyűjteményezési elképzeléseink is jók, a legjobban a közép-kelet-európai kortárs művészethez értünk. Ennek vannak visszatekintő tendenciái, mint amilyen a neoavantgárd. Ezt kiállításstratégiával is építjük. Vannak innovatív tárlataink is. Nemcsak nagyon átfogó, jól feldolgozott monografikus vagy tematikus kiállításaink vannak, hanem olyanok, amelyekben kiállításrendezésileg egészen újszerű dolgot hoztunk létre. Ilyen volt a Rock-tér-idő, ahol különféle médiumokon keresztül szóltak az üzenetek a látogatókhoz vagy a Ludwig 30 című kiállításunk is, amelynél nyitott műhely jellege volt az egész kiállító térnek és minden szakmai részlegünk kapott bemutatkozási felületet.

fabenyi_julia__7003w-105228.jpg

Fabényi Julia (Fotó/Forrás: Rosta József / Ludwig Múzeum)

A helyszín is szerepet játszott a választásban?

A díjazás során szempontként szerepelt az is, hogy a múzeum mennyire közönségbarát. A Ludwig Múzeum egy korszerű épületben található. Ez nagyon fontos, mert sok múzeumot az épület struktúrája tesz kevéssé látogatóbaráttá. Azt is értékelték, hogy jó szomszédságban vagyunk a Müpával, s élünk is az intézmény adta lehetőségekkel. A napközbeni foglalkozásaikat saját programjainkkal egészítjük ki. A Müpába váltott belépőjeggyel ingyen látogathatóak a kiállításaink, akár este nyolcig is.

A szakma mellett a látogatók is értékelték a múzeumot?

Tavaly 110 ezer vendégünk volt, most a karantén miatt nyilván alacsonyabb ez a szám. A BarabásiLab: Rejtett mintázatok. A hálózati gondolkodás nyelve című kiállításunkat kifejezetten sokan látogatják.

150 évnyi tudomány hálózata

Kapcsolódó

150 évnyi tudomány hálózata

Barabási Albert-László hálózatkutató több mint két évtizedes munkássága alatt számos különleges feladattal találkozott. Az egyik legmeglepőbb felkérés a Nature magazintól érkezett 2019-ben, amikor az újság szerkesztősége a lap alapításának 150 éves évfordulóját készült megünnepelni. Azzal a kéréssel keresték meg, hogy tervezze meg a magazin ünnepi számának címlapját. Mi került a címlapra, és hogyan zajlott a munka?

Mi lapul a gyapotszedők mosolya mögött? – Lakner László festményének titka a Ludwig Múzeum kiállításán

Kapcsolódó

Mi lapul a gyapotszedők mosolya mögött? – Lakner László festményének titka a Ludwig Múzeum kiállításán

A Ludwig Múzeum gyűjteményének több mint száz művét bemutató Időgép című kiállításon sokféle alkotással találkozhatunk, amelyek között számos festmény is helyet kapott. Lakner László képén mosolygó gyapotszedő munkások láthatók. Vajon mennyire őszinte ez a mosoly, és mi lapul mögötte?

A KULT50 bemutatja: Fabényi Júlia

A KULT50 bemutatja: Fabényi Júlia

Immár negyedik esztendeje dolgozik a Ludwig Múzeum élén, a hazai kortárs művészet legjelentősebb állami intézményének vezetőjeként. Fabényi Júlia portréja a Fidelio gondozásában megjelent KULT50 kiadványból.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

VeszprémFest 2023: jön Alvaro Soler, Mariza, Anna Netrebko, Joss Stone, Norah Jones és Rost Andrea

2023-ban 20 éves a VeszprémFest. A kétévtizedes prémium zenei fesztivál július 12. és 16. között a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program kiemelt zenei rendezvényeként fennállásának egyik legváltozatosabb programjával ünnepel.
Tánc

„Könnyeken átívelő nevetés” – interjú Boris Eifmannal

Ritka és egyedülálló balett érkezik Budapestre június 10-től: a világhírű koreográfus, Boris Eifman 2019-es premierje, A Pygmalion-hatás. A művészt arról kérdeztük, mi a kötődése a komikumhoz, a groteszkhez, és milyen lesz a 21. század táncnyelve.
Zenés színház

Fiatal tehetségek gálakoncertjével köszöntik a nyolcvanéves Marton Évát

Egykori és jelenlegi növendékei, valamint a Marton Éva Nemzetközi Énekverseny díjazottjainak fellépésével köszönti születésnapja alkalmából az énekesnőt a Magyar Állami Operaház.
Tánc

Összművészeti ünnepi esttel zárul a 10. Színházi Olimpia

Június 24-én nívós zenei kísérettel megvalósuló táncelőadásokkal és Szent Iván éji mulatsággal zárul az idei év legnagyobb színházi eseménye, a 10. Színházi Olimpia. A színpadi produkcióknak és az azokat követő rendhagyó programoknak a Margitszigeti Színház ad otthont.
Vizuál

Elhunyt a Petrocellit alakító Barry Newman

A 92 éves Newman május 11-én természetes halállal hunyt el egy New York-i kórházban – közölte a hírt a színész felesége a Hollywood Reporterrel, vette észre a HVG.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál hír

Retrospektív vetítéssorozattal tisztelegnek Tarr Béla előtt Los Angelesben

Június 6. és 10. között a Kossuth-díjas magyar rendező hét felejthetetlen alkotását láthatja az amerikai közönség, méghozzá felújított formában.
Vizuál hír

Ami a fa mögött szárazon marad – Fusz Mátyás a 2023-as Leopold Bloom Képzőművészeti Díj nyertese

Hetedik alkalommal adták át a Leopold Bloom Képzőművészeti Díjat, amit az alapító ír házaspár azzal a céllal hozott létre, hogy a kortárs magyar képzőművészeket támogassa és jelenlétüket erősítse a nemzetközi művészeti színtéren.
Vizuál gyász

Elhunyt a Petrocellit alakító Barry Newman

A 92 éves Newman május 11-én természetes halállal hunyt el egy New York-i kórházban – közölte a hírt a színész felesége a Hollywood Reporterrel, vette észre a HVG.
Vizuál magazin

KÉP-regény: A punk mókamester

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal a Green Day együttes kissé őrült énekeséről nosztalgiázott, egy friss sztori kapcsán. 
Vizuál ajánló

Év végén érkezik a magyar mozikba Justine Triet Arany Pálma-díjas filmje

A Mozinet a közeljövőben négy, a cannes-i filmfesztiválon bemutatott alkotást is elhoz Magyarországra, köztük a szemle idei fődíjas krimijét is. Mutatjuk, mikor láthatja a filmeket a hazai közönség.