Vizuál

Minden, ami a film mögött van – Beszámoló a Magyar Mozgókép Fesztiválról

2022.06.14. 10:10
Ajánlom
Bár a veszprémi vár barokk főterét felújítás miatt csak távolabbról csodálhattuk, a magyar film legnagyobb éves seregszemléjének idén is elsőrangú helyszínt nyújtott Veszprém gyönyörű belvárosa, Füred és Almádi vízparti hangulata. Szubjektív beszámoló a II. Magyar Mozgókép Fesztiválról. 

A fesztivál élő, friss, modern filmek sokaságát kínálta mindenféle és -fajta műfajban, így aztán tovább reménykedhetünk abban, hogy folytatódhat a magyar film megújulása. Ahogy tavaly, úgy idén is fájóan hiányoztak a középgeneráció nagy rendezőinek munkái, ott voltak azonban a fiatalok, és újra elsőfilmes rendező nyerte el a legjobb film díját (sőt, a legjobb elsőfilm díját is), Kis Hajni Külön falkája ezúttal is mindenkit lenyűgözött. 

Premierek

A százas nagyságrendben beválogatott mozgóképek között idén mindössze három premierre került sor Veszprémben, mindhárom méltó felvezetéssel, nagy érdeklődés mellett futott, mi is ott voltunk A játszma, a Szia életem! és a Bereményi kalapja bemutatóin. A játszma megnyitó díszelőadásával kezdődött a filmünnep, másnap a könnyű szórakoztató vígjáték, a Szia, életem! töltötte meg a Hangvilla nagytermét, a közönség imádta, és vette a poénokat, szombat este pedig a Bereményi Gézáról készült portréfilmmel lélegezhettünk együtt – és lehettünk szemtanúi egy elveszettnek hitt kalap visszatérésének is.

Hiába, az alkotók jelenlétében és a közös mozizás erejében válik újra átélhetővé a film, mindegy, milyen a műfaja, egyszerűen befogadóbbakká válunk ezeken a kivételes alkalmakon. Tényleg érdemes visszatalálni a mozikba, a filmklubokba.

mmfszia-082351.jpg

A Szia, életem! bemutatója (Fotó/Forrás: Magyar Mozgókép Fesztivál)

Minden, ami a film mögött van

A Veszprémben töltött napok alatt szerencsére jutott idő a szakmai beszélgetések meghallgatására is. Fontos és okos gondolatokat hallhattunk a filmipar expanziójáról és a stúdiófejlesztésekről, a filmes oktatás, a szakmai képzések helyzetéről, és megérkezett az első nemzetközi vendég is, Bernd Buder, a Cottbusi Filmfesztivál igazgatója személyében. Bemutatkozott a hungarikumnak beillő Inkubátor Program (olyan filmek bölcsője, mint például a Külön falka, a Természetes fény vagy az Egy nap), és újra beszélgetést rendeztek a dokumentumfilmesek, igaz, Lajos Tamás producer sajnos lemondta a részvételét.

Kétség nem fér hozzá, a filmek a fő attrakciók, mégis ezek a háttérbeszélgetések mélyítik el a fesztiválélményt,

és mutatnak rá arra a sokszor feledésbe merülő tényre, hogy milyen összetett és szövevényes is ez a műfaj, hogy milyen komplex szellemi és technológiai infrastruktúra mozgatja – és mozgatta már a kezdetektől – a filmezést. És jó belegondolni abba is, hogy milyen gazdagok vagyunk a tehetséges szakemberekben, jó példa erre a nemrégiben Oscar-díjjal elismert Sipos Zsuzsanna, a Dűne díszletberendezőjének sikere.

mmffilmipar-082352.jpg

Filmipari beszélgetés, Deák Dániel, Káel Csaba, Taba Miklós és Balika Gergő (Fotó/Forrás: Magyar Mozgókép Fesztivál)

Janovics Jenő és Kertész Mihály

Az Óváros téren hallgattuk meg a fesztivál legérdekesebb kerekasztal-beszélgetését két korszakos zseniről, a 150 éve született Janovics Jenőről, és egyik felfedezettjéről, Kertész Mihályról.

A magyar film egyik aranykorát köszönhetjük Janovics Jenőnek, a kolozsvári színigazgatónak és filmproducernek, akit aztán méltatlanul elfeledtünk, és csak mostanában fedezünk fel újra.

KM-090157.jpg

Kertész Mihály (Fotó/Forrás: Líra Könyváruház)

Többek között Korda Sándor (Sir Alexander Korda) és Kertész Mihály (Michael Curtiz) is nála kezdtek – és ez csak a jéghegy csúcsa. Zágoni Bálint rendező, filmtörténész készített róla portréfilmet, aki természetesen részt vett a beszélgetésben is, Lukácsy György, a Magyar Mozgókép Fesztivál fesztiváligazgatója, Muszatics Péter programigazgató, Ráduly György, az NFI – Filmarchívum igazgatója, Kurucz Márton filmtörténész és a moderátor Kolozsi László mellett.

Janovics Jenő sorsa és karrierje a monarchia széthullásának is a metaforája lehetne, nem csoda, hogy állítólag Szabó István szeretne filmet készíteni róla.

Ráduly György bejelentette, hogy a washingtoni kongresszusi könyvtárban megtalálták Janovics Jenő 1916-os némafilmjének három felvonását, és keresik a negyediket is.

A gyónás szentsége külön érdekessége – a témája mellett –, hogy az egyik főhőst, az elhivatott papot, maga Janovics alakítja.

Alan K. Rode nemrég megjelent Kertész Mihály-monográfiája kapcsán Kertész szédítő karrierje és életútja volt a beszélgetés másik iránya. A könyvbemutatónak is elsőrangú sztorizgatás során kiderült, hogy a szeptemberi Budapesti Klasszikus Film Maratonon Kertész Mihály filmjei kerülnek középpontba, és Budapestre látogat a könyv szerzője is.

Memory Project

Óriási sikere volt szombat délelőtt a Hangvilla nagytermében a Memory Project 1956/2021 című dokumentumfilmnek, Pigniczky Réka és Andrea Lauer Rice alkotásának. A film egy 2015-ben útjára indított online archívum, a Memory Project interjúiból ad válogatást, személyes visszaemlékezések formájában dolgozza fel az 1956-os forradalom leverését követő emigráció történetét.

A megrázó vallomásrészletek vetítését követően záporoztak a kérdések a közönség soraiból a rendező felé.

Pignitzky Réka elmondta, hogy mostanában ukrán menekült gyerekekkel foglalkozik, és számára is megindító, hogy milyen hasonlóak az 1956-os és a mai traumák.  

Memory Project 1956/2021 (Rövid, Magyar) from Réka Pigniczky on Vimeo.

Nem beszéltünk még a gyerek- és gasztroprogramokról, a nagyszerű koncertekről, az éjszakai véget nem érő beszélgetésekről, törzshelyeink, a Fricska és a Papírkutya közötti vándorlásokról, a Pekedli szatócsbolt zsíros kenyeréről és a Zirci Apátság söréről. Bár a viharos időjárás elmosott néhány szabadtéri vetítést, összességében elmondható, hogy a II. Magyar Mozgókép Fesztivál teljesítette vállalását: igazi találkozóhelyet jelentett a szakmának és a közönségnek, körvonalazódni látszanak saját hagyományai, és megpróbálja továbbvinni az egykori budapesti, pécsi, sőt veszprémi filmszemlék örökségét. Bízzunk benne, hogy jövőre, amikor Veszprém Európa egyik kulturális fővárosa lesz, még nagyobb lehetőséget kap a fesztivál, és a 120 éves magyar film még inkább a nemzetközi érdeklődés figyelmébe kerülhet. És abban is bízzunk, hogy jövőre nem az Ünnepi Könyvhéttel egy időben rendezik meg. 

Fejléckép forrása: Magyar Mozgókép Fesztivál

Átadták a Magyar Mozgókép Díjakat

Kapcsolódó

Átadták a Magyar Mozgókép Díjakat

Kis Hajni Külön falka című filmje kapta a legjobb nagyjátékfilmnek járó elismerést a Magyar Mozgókép Fesztivál zárógáláján, ahol mások mellett Kulka János, Hámori Gabriella, Enyedi Ildikó és Rév Marcell is díjat vehetett át.

Udvaros Dorottya és Rófusz Ferenc is életműdíjat kap a filmakadémiától

Udvaros Dorottya és Rófusz Ferenc is életműdíjat kap a filmakadémiától

Idén öt művész kiemelkedő pályáját méltatja a Magyar Filmakadémia a június 9-én kezdődő Magyar Mozgókép Fesztiválon. Hildebrand István életművét posztumusz díjjal ismerik el. A filmes seregszemlén a legfrissebb magyar alkotások mellett klasszikusokkal is találkozhatnak a résztvevők.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Kiderült, mi lesz a Tompos Kátyának szánt adományok sorsa

A tavasszal elhunyt színművész kezelésére összegyűlt adományok nem maradhatnak az örökösöknél, azok felhasználásáról az adományozóknak kell nyilatkozatot tenni. 
Színház

Gubás Gabi: „Ha megtalálod azt, aki passzol hozzád, akkor a csillagokat is le tudod hozni az égről”

Jason és Phoebe egy zseniális írópáros két tagja, sikeres darabokat írnak együtt, de a saját szerelmi életüket képtelenek megfejteni. A Thália Színház friss bemutatójában Allisont, az elismert darabszerző feleségét alakító Gubás Gabit kérdeztük.
Vizuál

Megvannak a Golden Globe-díj idei jelöltjei

Az Európai Filmdíjak után a tengerentúlon is tarolhat Jacques Audiard legújabb filmje, amely összesen tíz jelöléssel várhatja a januári gálát. A díjra mások mellett Hugh Grant, Demi Moore, Kate Winslet és Angelina Jolie is esélyes.
Könyv

„Ez mennyiben saját út?” – Grecsó Krisztián a Lírástudók vendége

Az Apám üzent című regény nyomozás a családi múlt után, ami során feltárulnak az előző generációk férfimintái. Grecsó Krisztiánt az autofikció divatjáról és saját történeteiről kérdezte Grisnik Petra.
Klasszikus

Újabb fesztivállal bővül a tizedik alkalommal megrendezett Fesztivál Akadémia Budapest programja

Koncertek, mesterkurzusok, zenei versenyek, határokat feszegető események Budapesten és az ország számos pontján – ez a sokszínűség jellemzi a Fesztivál Akadémia Budapestet, amely tavasszal már az Őrségben is várja a művészetbarátokat.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

KÉP-regény: „szúkelzsemel”

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal a kairói tevepiacon tett, örkényien groteszk látogatását idézi fel. 
Vizuál hír

Több mint háromszáz filmet neveztek a 44. Magyar Filmszemlére

„Örömteli ez a nagy érdeklődés, mert azt mutatja, hogy minden filmes műfajban születnek új alkotások és bíztató, hogy sok a jelentkezők között a pályakezdő filmes” – fogalmazott a szemle igazgatója a rekordszámú nevezés kapcsán. 
Vizuál ajánló

„Benned is rejlik egy film” – üzeni nekünk Cserhalmi György a BIDF plakátján

Január 25. és február 2. között rendezik meg a 11. Budapest Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivált (BIDF), amely során tizenegy városban hatvan filmmel és csaknem kétszáz vetítéssel várják az érdeklődőket.
Vizuál hír

Megvannak a Golden Globe-díj idei jelöltjei

Az Európai Filmdíjak után a tengerentúlon is tarolhat Jacques Audiard legújabb filmje, amely összesen tíz jelöléssel várhatja a januári gálát. A díjra mások mellett Hugh Grant, Demi Moore, Kate Winslet és Angelina Jolie is esélyes.
Vizuál ajánló

Gazdag Gyula klasszikusával folytatódik a Filmrendezők Klubja

December 16-án a Hol volt, hol nem volt című 1986-os film kerül terítékre a Magyar Játékfilmrendezők Egyesületének mesterkurzusán. A vetítést követően a közönség ezúttal is beszélgetést hallgathat meg a rendezővel a Művész Moziban.