Vizuál

Minden idők legátfogóbb Deim-tárlata nyílik a Virág Judit Galériában – KÉPEK

2023.02.06. 15:10
Ajánlom
A Virág Judit Galéria fogadja be és bővíti ki a szentendrei Ferenczy Múzeumi Centrum Deim Pál: Csendek című életműkiállítását, amelyet február 3. és március 17. között ingyen tekinthet meg a közönség. A tárlat a Kossuth-díjas Deim Pál mintegy 150 művét vonultatja fel, és ezzel átfogó képet ad a művész munkásságáról.

Különleges együttműködést hozott tető alá a Ferenczy Múzeumi Centrum és a Virág Judit Galéria. A szentendrei intézmény kiállítóhelye, a MűvészetMalom a megnövekedett költségek miatt a téli időszakban ugyan bezárásra kényszerült, azonban Deim Pál: Csendek című hiánypótló tárlatát a közönség – kibővített formában – továbbra is megtekintheti a belvárosi Virág Judit Galériában.

A for-profit és a non-profit művészeti szektor ilyen szintű kooperációjára ritkán adódik példa.

Deim Pál (1932-2016) a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas festőművész, a 60-as években induló magyar neoavantgárd képzőművészet kiemelkedő alakja. Néhány jellegzetes motívumra épülő, emberközpontú művészetére a geometrikus és érzelmes kifejezésmód közötti egyensúlykeresés jellemző. Szemléletmódját meghatározta az a szellemi közeg, amelynek magját Bak Imre, Hortobágyi Endre, Molnár Sándor és Nádler István képezte, valamint Szentendre festészeti hagyománya, elsősorban Barcsay Jenő és Vajda Lajos művészete. Munkásságának elemi rendezőelve a csend, amelynek különböző aspektusai áthatják korai műveinek légkörét, érett alkotói korszakának „térszervező” módszerét, emlékműterveit és időskori műveit. A tárlat e fogalom fényében, a legfontosabb korszakokat és fordulatokat bemutatva az életmű friss szempontú áttekintésére vállalkozik.

A kiállítást eredetileg a művész szülővárosában, Szentendrén, a MűvészetMalomban láthatta a közönség. A tárlat februárban még nagyobb területre költözik, és az eredetinél is több – mintegy 150 – műalkotást immáron a Virág Judit Galéria mutatja be.

Március 17-ig nemcsak Deim Pál művészetét tekinthetik meg az érdeklődők eddig soha nem látott teljességében,

hanem rengeteg kísérőprogram – tárlatvezetések, múzeumpedagógiai foglalkozások – is várják majd a látogatókat a nyitvatartás hetei alatt. A kiállítás kurátora és koncepciójának kialakítója a művész unokája, Deim Réka művészettörténész.

,,Köztudott, hogy Szentendre kiemelkedő művésze volt Deim Pál, épp ezért tavaly, születésének 90. évfordulója alkalmából több fontos esemény is történt a városban. A múzeum részéről életműkiállítással tisztelegtünk 2022 októberében a város emblematikus alkotója előtt, Szentendre városa teret nevezett el a művészről, ahol idén tavasszal, közösségi összefogással Deim Pál köztéri szobrát tervezzük felállítani. Nagy öröm számunkra, hogy

a nagy sikerű, de csak rövid ideig látható tárlat Budapesten, újabb művekkel gazdagodva nyílhat meg az együttműködés révén.

A kiállításhoz kapcsolódva igényes katalógust adtunk ki, amely Deim Pál életének legfontosabb állomásait, művészi és emberi gondolkodásmódját mutatja be. A kötet a Virág Judit Galériában szintén elérhető lesz" – mondta el a Ferenczy Múzeumi Centrum igazgatója,  Prosek Zoltán.

„Ez minden idők talán legátfogóbb Deim tárlata: múzeumoktól, magángyűjtőktől és a családtól, a művész örökségéből is kaptunk műveket. Példamutató az a fajta összeállás, amely most létrejött egy múzeum, valamint galériánk között. Örülünk, hogy ez a tárlat ilyen nagyszerű körülmények között tovább él, és ez alkalommal a fővárosi publikum számára is könnyen elérhetővé válik” – mondta el a Virág Judit Galéria művészeti igazgatója és a közös kiállítás ötletgazdája, Bársony Balázs.

„Galériánk 25 éve fáradhatatlanul dolgozik azon, hogy a kortárs magyar festőművészek elfoglalják méltó helyüket a művészet palettáján.

A Deim Pál-kiállítás hiánypótló, színvonala kiemelkedő, nem foszthatjuk meg a közönséget a művek élvezetétől.

Két világ találkozik ebben a kulturális projektben, a végső nyertes pedig a műértő közönség, valamint a magyar festészet. Büszkék vagyunk arra, hogy mi adhatunk helyet a Csendek – Az életmű új rétegei című kiállításnak, amely elfoglalja hatalmas galériánk összes belső terét” – mondta el a Virág Judit Galéria vezető művészettörténésze, Kelen Anna.

Deim Pál: Csendek – Az életmű új rétegei

Bővített retrospektív kiállítás a Ferenczy Múzeumi Centrum és a Virág Judit Galéria együttműködésében

Helyszín: Virág Judit Galéria, 1055 Budapest, Falk Miksa utca 30. 

Időpont: február 3. – március 17.

Fejléckép: Deim Pál kiállítás a Virág Judit Galériában (Fotó/Forrás: Gordon Eszter)

Közösségi összefogással állítanának szobrot Deim Pál tiszteletére

Kapcsolódó

Közösségi összefogással állítanának szobrot Deim Pál tiszteletére

Deim Pál születésének 90. évfordulója alkalmából a Ferenczy Múzeumi Centrum, Szentendre Város Önkormányzata és a Deim Pál Archívum közreműködésével, egy köztéri szobor felállítását tervezi a Deim Pál téren. A gesztussal a magyar neoavantgárd képzőművészet egyik kiemelkedő alakja, Szentendre szülötte előtt tisztelegnek.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Elhunyt Ferenc pápa

A római katolikus egyház első latin-amerikai vezetőjét 88 éves korában, húsvéthétfőn, április 21-én reggel 7 óra 35 perckor érte a halál.
Színház

Még háromszor látható A vágy villamosa Budaörsön

Blanche DuBois még három alkalommal kér bebocsátást a húga, Stella otthonába és életébe a Budaörsi Latinovits Színházban. Tennessee Williams klasszikusa, az Ördög Tamás által rendezett A vágy villamosa – amit a 2024. februári bemutató óta közel háromezren láttak – május 30-án búcsúzik Budaörstől.
Könyv

„A humor és a mosoly a létezés kovásza” – olvasson bele Ferenc pápa közelmúltban megjelent memoárjába!

Februárban jelent meg magyarul Remény című önéletrajza, az első memoár, amelyet hivatalban lévő pápa adott közre. A közelmúltban elhunyt egyházfő exkluzív fényképekkel színesített könyvében elmeséli családja és saját életútját, valamint reflektál korunk legégetőbb társadalmi kérdéseire is.
Vizuál

David Lynch, Stanley Kubrick és Mijazaki Hajao filmjei is szerepelnek az Artmozik éjszakáján

Mindössze két mozijegy áráért hetven film közül válogathatunk az egész éjszakán át tartó Artmozik éjszakáján, amely során az elmúlt év legkiválóbb darabjait láthatja a közönség a fővárosi művészmozikban. A programban klasszikus alkotások is szerepelnek. 
Vizuál

15 sor film: Csongor és Tünde

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a Csongor és Tünde animációs filmről szól. 15 sor film.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál hír

Koltai Lajos és Rudolf Péter veheti át a Savaria Filmszemle életműdíját

A 12. Savaria Filmszemlére minden korábbinál több nevezés érkezett, a vetítések mellett könyvbemutatóval, szakmai beszélgetésekkel, valamint Törőcsik Mari hagyatékából összeállított kiállítással is várják az érdeklődőket. 
Vizuál ajánló

Mátyássy Áron filmjével folytatódik a Filmrendezők klubja

Április 28-án 19 órától a Művész Mozi Bunuel termében láthatja a közönség a 2009-es Utolsó idők című filmet a Magyar Játékfilmrendezők Egyesülete eseményén. A vetítést követően a rendező mesterkurzust tart a résztvevőknek.
Vizuál kritika

15 sor film: Csongor és Tünde

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a Csongor és Tünde animációs filmről szól. 15 sor film.
Vizuál ajánló

David Lynch, Stanley Kubrick és Mijazaki Hajao filmjei is szerepelnek az Artmozik éjszakáján

Mindössze két mozijegy áráért hetven film közül válogathatunk az egész éjszakán át tartó Artmozik éjszakáján, amely során az elmúlt év legkiválóbb darabjait láthatja a közönség a fővárosi művészmozikban. A programban klasszikus alkotások is szerepelnek. 
Vizuál magazin

KÉP-regény: A teremtés bukása

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal azt a kérdést teszi fel, emlékszik-e még valaki Ray Wilsonra? Egyúttal azt is megválaszolja, miért érthető, ha a kérdésre a válasz: nem.