Fidelio: Mit hoz a jó idő Aquincumban? Mire készülnek nyáron?
Lengyelné Kurucz Katalin: A múzeumban a nyári szezon már áprilisban elindult, ekkor nyitottuk meg a teljes romkertet, és ekkortól látogatható az összes tárlatunk. Az idei év is gazdag programot kínál a látogatóknak. A szezont egy kiállítás megnyitásával kezdtük Spakli, ecset, lézekszkennel címmel, ahol a régészettudomány új technológiai eszközeit mutatjuk be. Május 16-17-én tartottuk a Floraliát, a tavasz ünnepét. Ez egy római kori majális, amit huszonhat éve minden évben megrendezünk. Második éve veszünk részt a Magyar Régészet Napja programsorozatban, május 29-30-án e tudományt próbáljuk közelebb hozni a múzeumi élet iránt érdeklődők számára. Június 14-én, a vakáció első napján csatlakozunk az Óbudai Korok Napjához az óbudai Fő téren. Mi természetesen a római részt adjuk a programhoz, ahol a középkor, a barokk kor és új kor is megelevenedik majd. A szünidő alatt öt különböző egyhetes nyári tábort indítunk, lesz közte régészeti, ókori és gladiátorképző is. A nyár nem telhet el a Múzeumok Éjszakája programsorozat nélkül, amihez szintén csatlakozunk június 20-án. Idén nem az ókort, hanem a 19. századot és a századfordulót, az aquincumi ásatások hőskorát elevenítjük fel. Ebben az éven is helyet adunk a romkerti színházi estéknek. Július elején Oroszlánok Aquincumban címmel Jékely Zoltán ókorban játszódó, de napjainkban is aktuális darabját játsszuk. Augusztusban a Sziget Fesztivál múzeumi negyedében igyekszünk felhívni a figyelmet Aquincumra.
F: Milyen gyakran fordulnak meg osztálykiránduló csoportok önöknél?
LKK: Épp most éljük a kiránduló csapatok látogatásának dömpingjét, amely május elejétől június közepéig tart. Évről-évre nő a diák látogatóink száma. Az elmúlt három évben számos fiataloknak szóló Európai Unió által támogatott fejlesztésbe fogtunk, Pannonia Provincia Program címmel. Ennek keretén belül létesült a mitológia játszótér, a virtuális élménytér, az kronoszkóp domb és felépült egy római módra berendezett lakóház is, a Festőház.
F: A kutatóknak, régészeknek mennyire aktív terepe most a múzeum területe?
LKK: A múzeum területén jelenleg nem folyik régészeti feltárás. Az idei évben visszaszorult a romkerten kívüli ásatások száma is. A régészeti feldolgozómunka ellenben egész évben zajlik. Aktuális megoldandó feladat régészeti raktárunk kiköltöztetése az Óbudai Gázgyári Művelődési Ház épületéből. Azoknak, akiket érdekel a régészet tudománya, május 29-én és 30-án a Magyar Régészet Napja programsorozatunkkal várjuk az Aquincumi Múzeumban.
F: Az új technikákat, ötleteket innovatívan alkalmazzák: ki lehet próbálni virtuális játékokat és QR-kóddal is lehívhatók információs tartalmak.
LKK: Korszerű múzeum ma már nem létezhet eleven honlap, gyors reagálású Facebook-oldal nélkül. A látogatói csoportok informálása és a marketingtevékenység nálunk is ezen alapul. De ennek alapján működik a saját fejlesztésű eszközünk, a kronoszkóp is.
F: Ha belenézünk ebbe a forgatható távcsőbe, feltűnik előttünk az egész ókori város. Mennyi lehetőségük van újjáépíteni épületeket, mint ahogy a Festőház is elkészült már?
LKK: A következő épület, amit visszaépítünk, a Festőház melletti Mithras szentély lesz. A tervezés már folyik, reméljük, 2017-re befejeződik az építkezés is.
F: Vannak esetleg más ilyen terveik is?
LKK: Szeretnénk a múzeum terültét körülvevő kerítést átalakítani és korszerűsíteni a régészeti parkot. A látogatóknak szánt programok során folytatjuk a római hagyományőrző ünnepek felelevenítését. Őszre borünnepet, Dionüsziát tervezünk, télen a már hagyománnyá vált Saturniával ünnepeljük a karácsonyt. Részt veszünk a nagy, országos kampányokban, köztük a Múzeumok Éjszakáján, a Kulturális Örökség Napjain és a Múzeumok Őszi Fesztiválján. Emellett különböző látogatói célcsoportoknak ajánlunk programokat: gyerekeknek 17 féle múzeumpedagógiai foglalkozásunk van, kismamáknak Baba Mama Klubot, nyugdíjasoknak Antic Cafét és Hozd magaddal a nagyit! nevű programot tartunk. A foglalkozások számát és repertoárját szeretnénk tovább növelni.