Vizuál

Modern testek – újra látható Leonardo híres Vitruvius-tanulmánya Velencében

2025.06.06. 11:50
Ajánlom
Velence nemcsak a múltba révedésre ad alkalmat, hanem eleven párbeszédbe is lép a jelennel: a Galleria dell’Accademia Corpi moderni című időszaki kiállítása megmutatja, hogyan gondolkodtak az elmúlt évszázadokban az emberi testről, amelyen keresztül magunkat is új fénytörésben láthatjuk meg. A tárlat szenzációja Leonardo da Vinci híres vázlata, az 1490 körül, tükörírással készült Vitruvius-tanulmány, amelyet annak sérülékenysége miatt csak kivételes alkalmakkor láthat a közönség.

Velence, a lagúnák városa, mindig is híres volt arról, ahogy ódon sikátorai közt barangolva magunk körül érezzük a város időkapszulaként megőrződött, felbecsülhetetlen történelmi rétegeit, melyek sajátosan kapcsolják össze szemünk előtt a múltat a jelennel. Az egyik kihagyhatatlan múzeum, amit minden ide látógatónak figyelmébe ajánlunk, a Galleria dell’Accademia, amelynek idén tavasszal megnyílt Corpi moderni (Modern testek) című kiállítása ennek a művészettörténeti barangolásnak kiváló példája: a tárlat az emberi test ábrázolásának fejlődését bemutatva tárja elénk, milyen kulturális, tudományos és művészeti rétegeken keresztül értelmezhetjük újra önmagunkat a 21. században.

Leonardo da Vinci – a reneszánsz zsenialitás őstípusa

A kiállítás egyik központi eleme – mintegy szimbolikus kiindulópontja – Leonardo da Vinci 1490 körül készült Vitruvius-tanulmánya, az emberi test arányairól született rajza, amely a reneszánsz emberideál egyik legismertebb szimbólumává vált. Az ikonikus alkotás nem csupán a reneszánsz polihisztor anatómiai érdeklődésről tanúskodik, hanem arról is, hogyan gondolkodtak a 15-16. században az ember szerepéről a világegyetemben: Leonardo a testet a természet arányrendszeréhez, a geometriai formákhoz, mi több a kozmoszhoz viszonyítva értelmezte.

A híres kép most kivételes körülmények között került újra a közönség elé – nem mindennapi alkalom, hiszen a sérülékeny mű ritkán hagyja el a Galleria dell’Accademia archívumát, és csak a legmegfelelőbb klímakörülmények között állítható ki (legutóbb 2019-ben, Leonardo születésének 500. évfordulója alkalmából rendezett nagyszabású kiállítás keretében csodálhatta meg a nagyközönség a Louvre falai közt). A tárlat így már önmagában emiatt is különleges esemény, de valódi jelentőségét az adja, ahogyan a Vitruvius-tanulmány köré épülő diskurzus új értelmezési lehetőségeket kínál.

A kiállítás nem csupán historikus visszatekintés, hanem valóban összekapcsolja a múlt nagy mestereit a kortárs gondolkodással.

Olyan témákat vet fel, mint a test fragmentációja, a mesterséges intelligencia és a biotechnológia hatása az önképünkre, valamint az identitás kérdései a testkép tükrében.

Az alkotók között olyan páratlan művészek szerepelnek, mint Albrecht Dürer, Michelangelo Buonarroti, Antonello da Messina, Giacomo Balla, Giorgio de Chirico, valamint kortárs alkotók, akik a test fogalmát nemcsak esztétikai, de társadalmi, pszichológiai és politikai szempontból is újraértelmezik.

A kiállítás kurátori víziója

A kurátorok, Michela Scolaro és Roberta Battaglia a Corpi modernit nem csupán kiállításként, hanem élő, gondolkodásra és párbeszédre ösztönző térként álmodták meg. A céljuk az volt, hogy az emberi testet ne csupán biológiai entitásként, hanem társadalmi, kulturális és filozófiai „tükörként” mutassák be – amely egyszerre képes megjeleníteni a múlt embereszményét, miközben reflektálni tud a jelenkor dilemmáira. A kiállított anyagok között helyet kapnak anatómiai rajzok, kortárs fotográfiák, 20–21. századi festmények, valamint digitális installációk, amelyek új fényt vetnek a testábrázolás fogalmára.

A képre kattintva galéria nyílik:

A kiállításban idő- és fogalmi rend szerint is végigjárhatjuk a testábrázolás útját – az ókori idealizmustól a középkori spiritualizmuson át a reneszánsz humanizmusig, majd onnan napjaink szorongásokkal teli testképéig. Amennyiben 2025 nyarán egyetlen velencei kiállítást szeretnénk felkeresni, ez az, amit nem érdemes kihagyni!

A kiállítás 2025. július 27-ig tekinthető meg.

További kincsek az Accademiában

Ha már ellátogatunk a Galleria dell’Accademiába, érdemes egy pillantást vetni két további, nemrég bemutatott különlegességre is. Mindkét mű az elmúlt év restaurálási munkálatai révén vált újra a közönség számára hozzáférhetővé – és mindkettő saját korának művészeti csúcsát képviseli.

Paolo Veneziano: Santa Chiara poliptichonja

A 14. századi velencei festészet egyik legjelentősebb alakja, Paolo Veneziano A Szent Szűz megkoronázása-poliptichonján ötvözi a bizánci hagyományokat a korai itáliai gótika elemeivel. Az aprólékosan megmunkált táblaképek nemcsak vallási funkciójuk miatt jelentősek, hanem stílustörténeti mérföldkövek is – a restaurálásnak köszönhetően most új színekben, lenyűgöző részletességgel láthatjuk őket.

IMG_8989-124718.jpeg

Paolo Veneziano: A Szent Szűz megkoronázása-poliptichon, 14. század (Fotó/Forrás: Kiss Dániel Áron)

Giorgio Vasari velencei remekműve

Giorgio Vasari neve sokak számára elsősorban mint művészettörténeti és önéletrajzíró író ismert, ám életműve festőként is rendkívül gazdag. A lepantói csata (La Battaglia di Lepanto) című, allegorikus falfestménye, amely eredetileg udvari reprezentációs célra készülhetett, most egy átfogó restaurálási projekt lezárultával eredeti fényében tekinthető meg. A festmény nem csupán Velence egy jelentős történelmi eseményét ábrázolja, hanem szimbolikus jelentéssel is bír, értelmezhető a kereszténység győzelmeként az iszlámmal szemben.

IMG_8987-124718.jpeg

Giorgio Vasari: A lepantói csata allegóriája, 16. század (Fotó/Forrás: Kiss Dániel Áron)

Fejléckép: Leonardo da Vinci: Vitruvius-tanulmány, 1490-1497, részlet (fotó/forrás: Galleria dell’Accademia)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Sztárvendégekkel és fiatal tehetségekkel tér vissza a Budavári Palotakoncert

Több év kihagyás után, augusztus 1-én és 2-án ismét megrendezik a Budavári Palotakoncertet. A Budai Vár Oroszlános udvarának festői környezetében a hazai és az egyetemes operettirodalom legnépszerűbb dallamai csendülnek fel.
Jazz/World

Vissza a gyökerekhez – a Benczúr Kertben köszönti húszéves jubileumát a Jazzation

Az idén 20 éves Jazzation, Magyarország legismertebb jazz a cappella együttese számtalan sikeres nemzetközi turné után június 18-án ünnepi hangulatú esttel várja régi és új közönségét a Benczúr Kertben.
Vizuál

Francia film kapta a fődíjat az Annecy Filmfesztiválon

A világhírű animációs szemlén az Arco című alkotás hódította el az Annecy Kristályt. A fesztiválon idén díszvendégországként ünnepelték hazánkat, a hat nap során csaknem nyolcvan magyar filmet vetítettek teltházzal.
Vizuál

Átadták a Libri irodalmi díjakat

Náray Tamás, Bibók Bea, Borbás Marcsi, Bartos Erika, Karády Anna, Bán Mór, Emeran Mayer és Edith Eva Eger – mások mellett ők vehették át idén a Libri irodalmi díjakat. A könyvkereskedő 2024 legsikeresebb köteteit jutalmazta az olvasók döntése alapján.
Tánc

Szűnni nem akaró vastaps a végzős modern évfolyam vizsgakoncertjén

A Nemzeti Táncszínházban került sor a Táncművész szak Moderntánc szakirány végzős évfolyamának vizsgakoncertjére. Az est hatalmas sikert aratott, nem véletlenül. A fiatal táncművészek hihetetlenül sokszínű, stílszerűen nagyon modern és izgalmas programot táncoltak.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál hír

Átadták a Libri irodalmi díjakat

Náray Tamás, Bibók Bea, Borbás Marcsi, Bartos Erika, Karády Anna, Bán Mór, Emeran Mayer és Edith Eva Eger – mások mellett ők vehették át idén a Libri irodalmi díjakat. A könyvkereskedő 2024 legsikeresebb köteteit jutalmazta az olvasók döntése alapján.
Vizuál hír

Francia film kapta a fődíjat az Annecy Filmfesztiválon

A világhírű animációs szemlén az Arco című alkotás hódította el az Annecy Kristályt. A fesztiválon idén díszvendégországként ünnepelték hazánkat, a hat nap során csaknem nyolcvan magyar filmet vetítettek teltházzal.
Vizuál magazin

KÉP-regény: Tarvágás

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal egy sajnálatos aktualitás kapcsán ír arról, hogyan alakult át teljesen a Holdvilág-árok és környezete. 
Vizuál hír

Új filmet forgat Pedro Almodóvar

Az Oscar-díjas spanyol rendező Keserű karácsony című filmje a gyász feldolgozásáról szól, valamint arról, hogy az élet és a fikció néha elválaszthatatlanul összekapcsolódik.
Vizuál ajánló

Feszült drámának ígérkezik François Ozon új filmje

Június 26-tól láthatja a hazai közönség a francia kultrendező legújabb, Ha megérkezik az ősz című alkotását, amelynek főhőse egy nagymama, aki véletlenül megmérgezi a lányát és az unokáját. Cikkünkben megtekinthető a film előzetese.