A díjat többek között a súlyos környezetszennyezést okozó fűtési nyomorról, a sportról mint az integráció eszközéről és a hortobágyi gulyásokról készített munkájáért ítélte oda Mónus Mártonnak a kuratórium. Az indoklás kitér rá, hogy a fotóriporter, aki már 2018-ban és 2019-ben is finalista volt a 35 év alatti magyar fotográfusok versenyében, sorozatait nagy körültekintéssel állítja össze.
Mónus Márton 1990-ben született, eredetileg biológusnak és fizikatanárnak tanult az ELTE-n. Már egyetemi évei alatt foglalkoztatta a fotózás gondolata,
a HVG gyakornokaként szerzett tapasztalatot, miközben elvégezte a MÚOSZ Bálint György Akadémia fotóriporter szakát.
A HVG után az MTI külsős fotóriportere lett, fotóit külföldön is ismerik. A See.Me The Exposure Award pályázaton indult képét kiállították a párizsi Louvre-ban, de rendszeresen vesz részt nemzetközi masterclassokon és workshopokon is.
Munkásságát már számos hazai díjjal is jutalmazták, többször nyert a Magyar Sajtófotó Pályázaton, köztük az André Kertész-nagydíjat és az Escher Károly-díjat, valamint háromszor a Szalay Zoltán-díjat.
A napi fotóriporteri munkái mellett más fotós projekteken is dolgozik. Ezek legtöbbször emberközpontúak, személyek vagy társadalmi csoportok problémáit próbálja feltárni a fotográfia segítségével.
Fejléckép: Mónus Márton (forrás: Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ / MTI)