Morgan Freeman a Tennessee állambeli Memphisben született 1937 június 1-én. Nyolc évesen állt először színpadon egy iskolai darab főszerepében. Tizenkét évesen megnyert egy állami drámaversenyt, a középiskola alatt pedig egy rádióműsorban dolgozott. Innen egyenes út is vezethetne a színészet felé, de Freeman 1955-ben a színi ösztöndíj helyett az Egyesült Államok Légierejét választotta. A hatvanas évek elején költözött Los Angelesbe, majd lakott New Yorkban, San Fransiscóban is. A színpadtól sem szakadt el volt táncos, több társulat tagja is volt, de sokáig egyáltalán nem volt biztos abban, hogy színész akar lenni.
Első filmszerepét 1971-ben kapta a Who Says I Can't Ride a Rainbow? című filmben, a nagy áttörést a ’80-as évek hozta meg, amikor is egyre jelentősebb mellékszerepeket kapott.
Az első Oscar jelölését ötven évesen az 1987-es Hamis riportét kapta. A világ pedig a 1989-ben készült Miss Daisy sőförje filmmel ismerte és szerette meg.
1991-ben dolgozott először együtt Clint Estwood-dal a legendás Nincs bocsánat című filmben. Ezt követte a Remény rabjai, amely a megjelenés idejében egyáltalán nem számított sikernek - sokak szerint a film eredeti címe (The Shawshank Redemption) volt túl semmit mondó. A film az első vetítések alapján megbukott, ennek ellenére 7 Oscar jelölést is kapott és újra bekerült a mozikba, de az igazi felfutást az jelentette, amikor a film megjelent – akkor még – videokazettán. A Remény rabjai kultfilm lett és mai napig az IMDB felhasználók szerint ez minden idők legjobb filmje.
A Remény Rabjai a harmadik Oscar-jelölést jelentette Freeman-nek és innentől kezdve senki sem kérdőjelezte meg sztárstátuszát. Szerepelt a szintén mára kultfilmmé vált Hetedikben és olyan siker mozikban, mint az Amistad, a Deep Impact. És már senki sem csodálkozott azon, hogy A minden6óban ő játszotta Istent.
2005-ben a negyedik Oscar-jelölését válthatta szoborra, Clint Eastwood Millió dolláros bébi című filmjében nyújtott alakításáért. 2007 végén került a mozikba Rob Reiner A bakancslista című rendezése, melyben Freeman Jack Nicholsonnal játszik együtt. 2008 nyarán két képregény alapján készült filmben is láthatják a nézők: elsőként a Wanted című akciófilmben, majd az újabb Batman-moziban.
2009. február 2-án újra Oscar-díjra jelölték a Nelson Mandela életét feldolgozó Invictus című, Clint Eastwood rendezte filmben nyújtott alakításáért. A magyar mozikban utoljára a tavaly bemutatott A diótörő és a négy birodalom című filmben láthatták a nézők.
Morgan Freemant nem afro-amerikai filmszerepei tették rangos művésszé, és mindig hangsúlyozta, hogy a rasszizmus felszámolásának egyetlen módja, ha nem tesszük állandóan beszédtémává a bőrszín kérdését. Egy interjúban azt mondta a Mike Wallace-nak: "Nem nevezem többé fehér férfinek, s arra kérem, hogy Ön se nevezzen engem többet fekete férfinek." Egyedi orgánumának köszönhetően gyakran vállal narrátori feladatokat. 2005-ben két sikerfilmben, a Világok harcában és az Oscar-díjas Pingvinek vándorlása című dokumentumfilmben is hallható volt hangja. 2016-ban mutatták be a National Geographic Channel-lel forgatott, három évados dokumentum film sorozatát az Isten nyomában-t.
A jelenleg is aktív Freeman legutoljára azzal került be a hírekbe, hogy hatalmas méhfarmmá alakította birtokát. A méheket azonban nem a mézükért, hanem ökológiai fontosságukért tartja. 26 kaptárt telepített át mississippi-i birtokára, ahol zavartalanul élhetnek.
(Fejléckép: Morgan Freeman 2016-ban, Forrás: Wikipedia)