Vizuál

Műtárgyai eladásával menti magát egy múzeum

2018.04.23. 10:55
Ajánlom
Legértékesebb festményeit is kénytelen áruba bocsátani az amerikai intézmény – a kritikusok és múzeumigazgatók feldühödve estek neki.

Botrány! Felháborító! – reagáltak az emberek, amikor tavaly júniusban az amerikai Massachusettsben található Pittsfield városka múzeuma úgy határozott, aukcióra bocsájtja néhány tárgyát.

A The Berkshire Musem több mint 40 ezres, művészeti, történelmi és tudományos gyűjteményéből 40 tételt szeretett volna aukcióra Bocsátani, hogy megoldják súlyos pénzügyi gondjaikat.

A tervezett tételek között olyan festmények is szerepeltek, mint például Norman Rockwell két képe, a Shuffleton's Barbershop és a The Shaftsbury Blacksmith Shop. A múzeum 40-50 millió dollár bevételben reménykedett, ebből szerették volna renoválni az épületet, felszerelni a kiállításokat 21. századi technológiával és biztosítani az intézmény jövőjét.

A Berkshire Museum (forrás: Wikipedia)

A Berkshire Museum (forrás: Wikipedia)

A közbizalom súlyos megsértése!

- nyilatkozta róluk a Peabody Essey Museum igazgatója.

Ne adják el a műalkotásokat! Inkább zárják be a múzeumot!

- kommentálta a Los Angeles Times műkritikusa.

A Berkshire Museum viszont nem akart úgy járni, mint két éve az Amerikai Textilltörténeti Múzeum Lowellben. Ők bezárták kapuikat, gyűjteményük pedig Amerikaszerte szétszóródott, így nem maradt szinte semmi az eredeti városkában.

Norman Rockwell Shuffleton's Barbershop című képe (forrás: Wikipedia)

Norman Rockwell Shuffleton's Barbershop című képe (forrás: Wikipedia)

Végül a múzeum ügye jogi útra terelődött, a Legfelsőbb Bíróság pedig zöld utat adott a 115 éves intézménynek. Az államban található múzeumokért is felelős ügyész kompromisszumos megoldást dolgozott ki: a legértékesebb áruba bocsátott tárgyat, Norman Rockwell egyik képét egy Los Angeles-i múzeum vásárolta meg, amely azonban rögtön kölcsönadta a festményt a massachusetts-i  Norman Rockwell Múzeumnak, így a műalkotás legalább államon belül maradt. A maradék 39 tárgyat a Sotheby's értékesíti majd következő, New York-i árverésén.

A múzeum körüli hatalmas viták szerencsére nem csak indulatokat szültek: adakozásokból máris 22 ezer dollár folyt be, így megkezdődhet az épület felújítása.

A művészet szentsége mellett ágálók viszont továbbra is dühöngnek.

A Williams College művészeti professzora nyílt levélben ítélte el a múzeum döntéshozóit, és kilátásba helyezte, hogy ezek után senki nem fogja látogatni az intézményt. Valaki a helyi újságban egyoldalas hirdetést jelentetett meg, amiben elítélte a Berskhire igazgatóját, aki szerinte egyszerűen kiárusította a pótolhatatlan műtárgyakat. A Boston Globe újságírója azonban máshogy látja: szerinte a múzeum hosszú szenvedés után végre megmenekült.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Rost Andrea beadta pályázatát a Magyar Állami Operaház főigazgatói posztjára

Az énekesnő közösségi oldalán erősítette meg a hírt: indul a Magyar Állami Operaház főigazgatói pályázatán, amelynek március 28-án jár le a határideje.
Zenés színház

„El kell kezdeni az Operaház értékének visszaállítását” – Miklósa Erika is beadta pályázatát az Opera élére

Március 28-án van a Magyar Állami Operaház főigazgatói tisztségére kiírt pályázat beadási határideje. Miklósa Erika opera-énekesnő a közösségi médiában tette közzé, hogy indul a pályázaton.
Klasszikus

Keller András pályázik a Zeneakadémia rektori posztjára

Az idei évben jár le Dr. Vigh Andrea, a Zeneakadémia rektorának megbízatása. Keller András hegedűművész, karmester, a Concerto Budapest zeneigazgatója egy interjúban megerősítette: ő is indul a pályázaton.
Színház

Üt, mint egy Pintér Béla-i óraszerkezet – kritika a Szutyok stuttgarti bemutatójáról

Pintér Béla színdarabjai között vannak olyanok, amelyek mindeddig „házon belül” maradtak. Másokat színre vittek határon innen és túl, magyarul és idegen nyelven. Bár a Szutyok annak idején talán „csak itt, csak most” jellegű drámaszövegnek tűnhetett, az élet nem ezt igazolta, hanem az ellenkezőjét.
Zenés színház

Alpaslan Ertüngealp zongoraművész-karmester is pályázik az Opera élére

A Magyarországon élő, törökországi görög származású művész a közösségi oldalán osztott meg egy fényképet a Magyar Állami Operaház főigazgatói posztjára beadott pályázatáról.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál gyász

Elhunyt Ragályi Elemér, Kossuth-díjas operatőr

A 83 esztendős filmes szakember halálának hírét a család közölte a Telexszel.
Vizuál gyász

Elhunyt Pál Mihály szobrászművész

A Munkácsy-díjas szobrászművész nyolcvanhét éves volt. Halálhírét családja jelentette be – adta hírül az Index.
Vizuál ajánló

Kerítéskiállítással ünnepel a százéves Rákospalota

A XV. kerületi városrész elmúlt száz esztendeje elevenedik meg a március 29-én megnyíló kiállításon.
Vizuál hír

Beethoven és Harcsa Veronika szól az új Kolodko-szoborból

Ezúttal a Művészetek Palotája elé helyezett miniszobrot Kolodko Mihály: A Füles című alkotás egy fejhallgatót mintáz, és zene szól belőle.
Vizuál ajánló

Visszatérő témák és számadás – Szemadám György munkái a Pesti Vigadóban

Április 30-ig látható a 75 éves művész kiállítása, amely az alkotó elmúlt öt évben keletkezett munkáit mutatja be.