Botrány! Felháborító! – reagáltak az emberek, amikor tavaly júniusban az amerikai Massachusettsben található Pittsfield városka múzeuma úgy határozott, aukcióra bocsájtja néhány tárgyát.
A The Berkshire Musem több mint 40 ezres, művészeti, történelmi és tudományos gyűjteményéből 40 tételt szeretett volna aukcióra Bocsátani, hogy megoldják súlyos pénzügyi gondjaikat.
A tervezett tételek között olyan festmények is szerepeltek, mint például Norman Rockwell két képe, a Shuffleton's Barbershop és a The Shaftsbury Blacksmith Shop. A múzeum 40-50 millió dollár bevételben reménykedett, ebből szerették volna renoválni az épületet, felszerelni a kiállításokat 21. századi technológiával és biztosítani az intézmény jövőjét.
A közbizalom súlyos megsértése!
- nyilatkozta róluk a Peabody Essey Museum igazgatója.
Ne adják el a műalkotásokat! Inkább zárják be a múzeumot!
- kommentálta a Los Angeles Times műkritikusa.
A Berkshire Museum viszont nem akart úgy járni, mint két éve az Amerikai Textilltörténeti Múzeum Lowellben. Ők bezárták kapuikat, gyűjteményük pedig Amerikaszerte szétszóródott, így nem maradt szinte semmi az eredeti városkában.
Végül a múzeum ügye jogi útra terelődött, a Legfelsőbb Bíróság pedig zöld utat adott a 115 éves intézménynek. Az államban található múzeumokért is felelős ügyész kompromisszumos megoldást dolgozott ki: a legértékesebb áruba bocsátott tárgyat, Norman Rockwell egyik képét egy Los Angeles-i múzeum vásárolta meg, amely azonban rögtön kölcsönadta a festményt a massachusetts-i Norman Rockwell Múzeumnak, így a műalkotás legalább államon belül maradt. A maradék 39 tárgyat a Sotheby's értékesíti majd következő, New York-i árverésén.
A múzeum körüli hatalmas viták szerencsére nem csak indulatokat szültek: adakozásokból máris 22 ezer dollár folyt be, így megkezdődhet az épület felújítása.
A művészet szentsége mellett ágálók viszont továbbra is dühöngnek.
A Williams College művészeti professzora nyílt levélben ítélte el a múzeum döntéshozóit, és kilátásba helyezte, hogy ezek után senki nem fogja látogatni az intézményt. Valaki a helyi újságban egyoldalas hirdetést jelentetett meg, amiben elítélte a Berskhire igazgatóját, aki szerinte egyszerűen kiárusította a pótolhatatlan műtárgyakat. A Boston Globe újságírója azonban máshogy látja: szerinte a múzeum hosszú szenvedés után végre megmenekült.