Caesar keze
Alkotás: Jens Kloppmann: Hands
Ár: 800 euró (kb. 248.000 forint)
A berlini galéria fókuszában a kortárs művészet áll. Az Art Market Budapestre többek között a német fővárosban alkotó konceptuális művész, Jens Kloppmann (1969) a Kezek című installációjának néhány darabját hozták el. A falból kiálló fehér kézfejek első ránézésre a Facebook-kultúrából lehetnének ismerősek, ám valójában a római Colosseum világát idézi, ahol kezével jelezte az uralkodó, megkegyelmez-e a legyőzöttnek, vagy sem. A különleges alkotás darabonként is megvásárolható.
Űrbéli tájak
Alkotás: Klaus Grape: Tremendously beautiful why did we
Ár: 2.800 euró (880.000 forint)
A homburgi galéria nem egy konkrét művészeti irányzatra koncentrál, kiállításaik a kortárs művészeti élet szinte minden szeletét lefedik. A Budapestre elhozott művek között találjuk Klaus Grape (1961) űrbéli táj felszínét idéző alkotásait, amelyek nemcsak különleges, tiszta pigmentek felhasználásával létrehozott színezésével, hanem a festékrétegek egymásra halmozásából eredő kidomborodásaival is magukra vonják a figyelmet. A képzeletbeli tájképeken kráterek és kontinensek vonalai rajzolódnak ki, mintha csak egy műhold felvételeit látnánk.
Ismeretlen katona
Alkotás: Mati Elmaliach: Untitled (Portraitm of an anonymus soldier)
Ár: 7.000 euró (kb. 2.163.000 forint)
A Tel Avivban működő P8 közösségi galéria központi alapelve az együttműködés. Az Art Market Budapesten felállított standjukon szerepel Mati Elmaliach (1979) izraeli művész több alkotása. Rendkívül figyelemfelkeltő az ismeretlen fiatal katonát ábrázoló nyomat, amelybe (és a kép mögötti gipszfalba) a szemünk láttára vert be kalapáccsal több száz fekete rajzszögeket az alkotó. Kérdésünkre Mati Elmaliach elmondta, hogy a képet bekeretezve, a bevert szögekkel együtt vásárolhatjuk meg, de ha szeretnénk, szívesen ellátogat a vásárló otthonába, hogy maga verje be a szögeket a képbe.
Nem eladó
Alkotás: Daniele Sigalot: Not for sale
Ár: 4.800 euró (kb. 1.483.200 forint)
A berlini művészeti ügynökség folyamatosan keresi a 21. századi kortárs művészet átformálásának lehetséges módozatait. Az Art Market Budapesten kiállított művészek között szerepel a Berlinben élő, olasz származású képzőművész, Daniele Sigalot (1976) is, aki több nagyméretű alkotásával van jelen. Az egyik egy hatalmas post-it (meglepő, de nem papírból, hanem alumíniumból, amelyről csak tapintás után tudunk megbizonyosodni, annyira megtévesztő), amelyen a Not for sale (edition of 5) felirat olvasható, ami egyenesen „duchampi zavart” okoz a szemlélőben – egyszerre vicces és elgondolkodtató.
Fotógömb
Alkotás: Eri Hirachi: Osaka city central public hall
Ár: 170 euró (kb. 52.530 forint)
A Systema az egyetlen olyan japán galéria, amely azon művészek népszerűsítésére fókuszál, akik a hagyományos és kortárs japán alkotói technikákkal egyaránt foglalkoznak. A most kiállított alkotások között találjuk a japán Eri Hirachi fotóit, amelyeknek szokatlan megjelenést kölcsönöz a gömb alakú keretezés. A különleges – labdára, illetve tojásra emlékeztető – tárgyak gombok segítségével villódzó fényeket és furcsa hangokat produkálnak – további érdekesség, hogy a műalkotást akár erősítőhöz is köthetjük, ami a zenével foglalkozók számára is új utakat jelenthet.
Asszonyok a nagybaniról
Alkotás: Korniss Péter: Autóbusz-pályaudvaron
Ár: kb. 700.000 forint
A Várfok Galéria standja az idén 80. születésnapját ünneplő fotográfus, Korniss Péter előtt tiszteleg. A kiállított képek között a több évtizedes életmű több emblematikus darabja megtalálható, köztük az elmúlt három évben készült legutóbbi sorozat, amelyen azok a Budapesten munkát vállaló erdélyi asszonyok jelennek meg, akiket Korniss fél évszázaddal korábban táncházakban, falusi eseményeken örökített meg. A személyes hangvételű képek a Magyar Nemzeti Galéria időszaki kiállításán is megtekinthetők.
Kapcsolódó
Korniss Péter legújabb munkái megkoronázzák az életmű-kiállítást
A Magyar Nemzeti Galéria Folyamatos emlékezet című kiállítása a kortárs magyar fotográfia egyik legfontosabb alkotójának azokra a sorozataira koncentrál, amelyek az életmű legfontosabb szellemi ívét adják. Az utolsó teremben látható képek önmagukban is kötelezővé tennék a tárlat megtekintését.
Felnőtt tartalom
Alkotás: Ujj Zsuzsi: Trónusos
Ár: 250.000 forint
A budapesti galéria 27 éves múltra tekint vissza, kétszáz kiállítás és mintegy negyven könyv és katalógus fűződik a nevükhöz. Az Art Photo Budapest keretében kiállított alkotások között találjuk Ujj Zsuzsi (1959) több korabeli előhívását és nagyítását, valamint egy 2017-es újranyomást. Az 1986-ban készült Trónusos című, a londoni Tate Modernt is megjárt fotón a művésznő maga szerepel egyszemélyes, mini performasza keretében. Egy vele készült interjúból kiderül, hogy ez a kép – és a sorozat többi tagja – szerelmének szánt kísérletek, amelyek saját nőiségének felmutatását és a férfi figyelmének felkeltését célozták.
Magyar realizmust otthonra
Alkotás: Weiler Péter: Békülőfánk / Tengerillatú fürdőben a felejtés
Ár: 550.000 forint
A művek árát az alkotó ismertsége, pillanatnyi felkapottsága is befolyásolja. A Brody Collection - amely a szobáit kortárs alkotóknak szentelő Brody Házat is üzemelteti - Weiler Péter (1974) alkotásaival érkezett. A művész az utóbbi időben többször szerepelt a sajtóban Üdvözlet Aligáról című kiállítása és a Puncs.hu kapcsán, amelynek ügyvezetője. Realisztikus képeit, amelyek közül a Békülőfánkot vagy a Tengerillatú fürdőben a felejtés címűt is hazaviheti az új tulajdonos.
Falnyi Éden
Alkotás: Magyarósi Éva: Éden
Ár: 50-100.000 forint
A hazai progresszív képzőművészetet képviselő, feltörekvő és középgenerációs művészekkel foglalkozó galéria standján két falat is betöltenek Magyarósi Éva (1981) saját univerzumot alkotó apró szobrai, amelyek között csillagok, házak, mesés lények és tájképtöredékek is felbukkannak. Az alkotó Éden című tíz részes videósorozatának sztilljeit fogalmazta át ideigenes installációvá. A mű szabadon változtatható, akár egy, akár több darabja megvásárolható belőle.
Szétcsúszva
Alkotás: Nemes Márton: Temporary Edges
Ár: 750.000 forint
A fiatal alkotó, Nemes Márton (1986) hatalmas, töredezett kőtömbre emlékeztető alkotása – amit egy heveder fog össze – egy hétrészes sorozat darabja. A művész fa lemezeket vágott össze, majd újra összeillesztette őket, de nem az eredeti formájukban. Nemest a világ szétesése foglalkoztatja, illetve az, hogyan rakjunk össze magunknak újra a világot már létező elemekből. A galéria szerint nagyon jó befektetés a pályája elején álló alkotótól vásárolni.
Ketyeg, perceg, csilingel
Alkotás: ifj. Szlávics László: Nemzettudat generátor
Ár: 2.500.000 millió forint
A Várban található Kiskép Galéria a festmények mellett Budapesten egyedüliként foglalkozik üvegművekkel. Az Art Marketre kifejezetten ifj. Szlávics László (1959) művei miatt érkeztek. Az eredetileg éremművészettel foglalkozó alkotó 2007-ben készítette első, órákból álló szobrát. A régi időmérők és fogaskerekek garmadájából épített alkotások a tenyérnyitől a mikrohullámú sütő méretű dobozig váltakoznak. Ez utóbbi, belsejében fogaskerekek hadát rejtő, steampunk-hatású alkotás működik is: ketyeg, perceg, ciripel és csilingel.
Tiszta lappal
Alkotás: Zalavári József: A négyzet képzete
Ár: 5.000 euró (kb. 1.545.000 forint)
A galéria másik alkotójának munkái tiszta fehér és fekete felületeikkel, minimalizmusukkal épp ellentétei a részletgazdag steampunk-műveknek. Zalavári József (1955) képzőművész, elismert dizájner, nemzetközileg is ismert alkotó. A kiállításon szereplő legnagyobb műve egy négybe hajtott, fekete fotókartonra emlékeztet – valójában azonban a síkplasztika, ami szinterezett fémből készült.
Marja a szemet
Alkotás: Várnai Gyula: Egy történet margójára
Ár: 4.000-10.000 euró (kb. 1.236.000-3.090.000 forint) – a sáv Várnai munkáira vonatkozik általában
A galéria küldetése a kortárs- és magyar neoavantgard művészet hazai és nemzetközi képviselete. A sóval töltött úszószemüveg az idei Velencei Képzőművészeti Biennálén is szereplő Várnai Gyula (1956) alkotása. A sokat sejtető, Egy történet margójára című alkotása asszociációk egész sorát indította bennünk a közelmúlt úszósporttal kapcsolatos botrányairól, a tárgy mögötti történet sokkal régebbi és személyesebb. A művész és barátja gyerekkorukban menzai sótartóból barkácsoltak búvárszemüveget, ennek inverzét alkotta meg a szoborban.
Falja a könyv(eket)
Alkotás: Szalay Péter: Holt tárgyak 4.
Ár: 1.000 eurótól (kb. 309.000 forinttól)
A legártalmatlanabbnak tűnő tárgy volt az egyetlen, ami halálra rémítette kollégánkat. Az öreg, vászonkötéses könyv mellett álldogálva egyszer csak arra lettünk figyelmesek, hogy a kötet lassan kidugja a könyvjelzőjét, és kvázi megnyalja a száját. Miután megbizonyosodtunk róla, hogy a jelenséget más is észlelte, a galéria munkatársai megnyugtattak minket, hogy a dolog üzemszerű: a talált tárgyat mechanikus szoborrá alakította Szalay Péter (1981).
Geometrikus illúziók
Alkotás: Orosz István: Deszkametria
Ár: 5.000 euró (kb. 1.545.000 forint)
A török galéria évek óta állandó szereplője az Art Market Budapestnek. Tavaly török alkotókkal érkeztek, idén azonban magyar művészek szerepelnek a repertoárjukban. Orosz István (1951) fából készült, optikai illúziót keltő geometrikus alkotásai uralják a standot. A dimenziókkal és perspektív játszó, lehetetlen művek különböző lépcsőkből és szintekből épülnek fel. A Kőnig Frigyes és Orosz István alkotásai nagyon kedveltek a török gyűjtők között, utóbbit főleg diplomaták vásárolják.
További fotókat nézegethet az Art Market Budapestről galériánkban, a cikkben szereplő képekre kattintva.