Vizuál

Művészet a művészetről - előadja: Cate Blanchett

2018.02.04. 15:45
Ajánlom
A Manifesztum-ban a művészettörténet legjelentősebb kiáltványai elevenednek meg napjaink egyik legjobb színésznőjének előadásában.

Cate Blanchett mint vezérigazgató, Cate Blanchett mint hajléktalan, Cate Blanchett mint tetovált punk. Azt eddig is tudtuk, hogy a színésznő lényegében bármit el tud játszani - akár Bob Dylant is -, és hogy őt még akkor is élvezet nézni, ha arisztokratikusan gördülő orrhangjával a telefonkönyvet olvassa fel. Tudta ezt Julian Rosefeldt német művész is, akinek installációit a MoMA-tól a Saatchi-ig több előkelő múzeumban kiállították már. Kettejük közös munkája, a Manifesztum rendhagyó módon nem egy galériában, hanem a moziban látható.

A Manifesztum eredetileg egy többképernyős vizuális installáció, amelyet Rosefeldt és Blanchett 2014 decemberében 12 nap alatt rögzítettek.

Ebben a színésznő 13 szerepben tűnik fel, a különböző helyzetekben pedig az adott kontextushoz illő politikai vagy művészeti manifesztumokból citál részleteket.

A szituacionizmust például egy hajléktalanként, Alexander Rodchenko, Lucio Fontana, a New York-i John Reed Club, Constant Nieuwenhuys és Guy Debord manifesztumait szavalva jeleníti meg. A pop art pedig egy Claes Oldenburg-ot (I Am for an Art..., 1961) szavaló konzervatív családanya képében kel életre. Az installáció először a berlini Museum für Gegenwart-ban debütált. Az ebből készült 90 perces filmet pedig tavaly januárban mutatták be a Sundance Filmfesztiválon.

forrás: Cirko Film

forrás: Cirko Film

A moziváltozat  13, egyenként 10 és fél perces részletet gyúrt egybe. Egymást követve hallhatjuk tehát Tristan Tzara Dadaista kiáltványát, Malevics szuprematista manifesztóját, vagy épp Lars von Trier és Thomas Vinterberg Dogme 95 írását, ami a dogma filmkészítés szabályait foglalja össze. A rendező-forgatókönyvíró Rosefeldt azzal kezdte a munkát, hogy

összegyűjtötte és feldolgozta a legjelentősebb, legnagyobb hatású manifesztumokat Marx és Engels 1848-as Kommunista kiáltványától Jim Jarmusch 2002-es, a Filmkészítés aranyszablyairól szóló gondolataiig.

 60 írást válogatott ki, amit a leggyümölcsözőbbnek és leglebilincselőbbnek tartott - ezt szűkítette tovább 12-re.

A projekt során Rosefeld fontosnak tartotta, hogy a szövegeket nő adja elő. Blanchettel egy német színházi rendezőn, Thomas Ostermeier-en keresztül találkozott. Együtt megtervezték az egyes jeleneteket, és a szövegek dinamikáját is. Különösen érdekes mai szemmel visszatekinteni a múlt évszázad művészeti és politikai kiáltványaira, amelyek szinte mind azzal a céllal születtek, hogy megváltoztassák a világot, felkavarják az állóvizet. Összefoglalják a múltat, tele vannak vágyakkal, reménnyel, haraggal, bizonytalansággal - meséltek a készítők a film alapanyagairól az Evening Standard-nak.

forrás: Cirko Film

forrás: Cirko Film

Vajon ma, a blogok korában lenne helye a művészi manifesztumoknak? Ma már vég nélkül kommunikáljuk, hogy érzünk vagy mi bánt minket. De tenni valójában nem teszünk semmit. Ezek a művészek viszont cselekedtek, még mielőtt leírták gondolataikat - és a modern művészet egyes szakaszainak hihetetlenül befolyásos pilléreivé váltak. De nem közöltek manifesztumokat minden egyes szerdán

- elmélkedett Blanchett, megemlítve a Snapchat-et, mint napjaink közösségi médiumát, ami segít kibújni az embereknek a felelősség alól: bármit tehetünk vagy mondhatunk, az nemsokára eltűnik, így nem kell felelnünk érte. A rendezővel együtt a filmben idézett szövegek legfontosabb tulajdonságának azt tartotta, hogy inspirálóan hatottak, új ötleteket ihlettek. Ez az, ami talán a leginkább hiányzik a mai művészetből. 

"Semmi sem eredeti!- írja Jim Jarmusch a filmben is idézett 2002-es művében. "Ez nem jelenti azt, hogy nem is kell próbálkoznunk!" - válaszolja erre Rosenfeld. 

A film megkérdőjelezi a művész szerepét napjaink társadalmában

- nyilatkozta a készítő, aki művét a manifesztumok manifesztumának tartja. Hogy mennyire hat majd inspirálóan a művészetre, azt az idő eldönti. A film jó kritikákat kapott, és most már itthon is látható, a Cirko Film forgalmazásában.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

„Milyen jövőt építünk így?” – erős videóban áll ki a gyermekekért és az oktatásért a Radnóti Színház

A videóban megjelenik Erdős Virág József Attila-díjas költő, író is, akinek Szóljatok című, ikonikus versét mondják el a művészek.
Klasszikus

Elhunyt Kelemen Pál gordonkaművész

Kelemen Pál 1970-től 1999-ig a Liszt Ferenc Kamarazenekar csellistája volt, az együttessel több mint száz lemezfelvételt készített, emellett az ő nevéhez fűződik Magyarország első magán koncertközvetítő irodája is. A művész hetvenkilenc éves volt.
Zenés színház

Öt fiatal művésszel elindult a Marton Éva Nemzetközi OperaStúdió

Négy magyar és egy osztrák énekes részvételével megkezdte első félévét a Magyar Állami Operaház kétéves szakmai továbbképzése, amelynek fővédnöki tisztségét a világhírű drámai szoprán látja el.
Színház

A Hippolyt, a lakájjal indítja új évadát a dunaújvárosi Bartók Színház

A társulat hét új bemutatót tart, klasszikus és kortárs művek, valamint családi és gyerekelőadások egyaránt színre kerülnek a 2024/2025-ös szezonban.
Klasszikus

Nemcsak koncerteznek, mesterkurzust is tartanak idén a Concerto Budapest sztárfellépői

Mesteriskola, világsztárok, A Hegedű Ünnepe, tematikus napok – a Concerto Budapest a 2024/25-ös évadban is izgalmas, sokrétű programkínálattal várja a közönséget a Zeneakadémián és a Müpában.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál hír

Borbély Alexandra filmjét nevezi Szlovákia az Oscarra

Az Emma és a halálfejes lepke című szlovák-magyar-cseh koprodukcióban készült történelmi filmben Borbély Alexandra egy özvegy nőt alakít, aki egy zsidó fiút rejteget a második világháború idején.
Vizuál ajánló

Elek Judit filmjével indul a Filmrendezők klubja új évada

Hosszú idő után ismét nagyvásznon láthatjuk a Kossuth-díjas rendező Majd holnap című alkotását. A vetítést követően Till Attila beszélget Elek Judittal a Művész Moziban.
Vizuál ajánló

Egymillió euró értékben érkeznek műalkotások a Budapest Contemporaryre

A kortárs seregszemle nemzetközi standján 12 galéria 21 művészének 42 alkotása lesz látható és megvásárolható mintegy 1 millió euró értékben. Az idei BCT-t szeptember 26–29. között tartják a Bálnában.
Vizuál hír

Norvég film nyerte a CineFest fődíját

Lilja Ingolfsdottir Szerethető című alkotása a Pressburger Imre-díj mellett további két elismerést is bezsebelt Miskolcon. A szemle gáláján életműdíjat vehetett át Kardos Sándor.
Vizuál hír

Harminchárom napig forog Freund Ádám taxis hiénákról szóló filmje

Várhatóan 2025 végére készül el a rendező első nagyjátékfilmje, a Hiénák, amelynek stábja a következő időszakban Budapest több helyszínén is felbukkan majd. Az alkotók sok humorral átszőtt filmdrámát ígérnek a nézőknek.