Szaddám Huszein egykori palotája Irak délkeleti részén, Bászrában található, amelyet most múzeummá alakítottak; egy, a területről származó antik gyűjteményt állítottak ki, melynek bizonyos részei egészen az i. e. 400-ig nyúlnak vissza.
A palotát egy ideig a brit hadsereg használta kantinként az amerikaiak Irak elleni 2003-as inváziója után. Qahtan al-Obaid, a Bászrai Múzeum igazgatója azóta próbálta megnyerni magának, és persze egy új múzeum alapításának a központi kormányzatot, mely végül 2010-ben zöld utat adott a kezdeményezésnek. Újabb hat évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy most, 2016-ban végre megnyílhasson az új múzeum.
Az igazgató az AP hírügynökségnek nyilatkozva elmondta; reméli, hogy a helyszínválasztás segít majd a civilizációt és emberséget a diktatúra és zsarnokság helyére állítani.
Busztin György, az ENSZ-főtitkár helyettes iraki különmegbízottja elmondta; „a múzeum megnyitása rávilágít a kulturális örökségek megőrzésének fontosságára egy olyan gyorsan fejlődő városban, mint Bászra, valamint az egyensúlyra, melyet meg kell teremteni múlt, jelen és jövő között.”
Az Art Newspaper szerint a múzeum szeptember 27-i megnyitója egy kicsit hektikusra sikeredett; a gyűjtemény nagy része még egy héttel a megnyitó előtt is Bagdadban volt, és csak egy termet nyitottak meg, mert kifogytak a pénzből. A hozzávetőleges költség egyébként 750.000 dollár volt.
Az első szekció Bászra történelmét meséli el i. e. 300-tól a 19. századig. Az intézmény az elkövetkező években még három szekciót szeretne nyitni Sumerról, Babilonról és Asszíriáról, melyek mind a mai Irak területén helyezkedtek el. A múzeum még 585.0000 dollárral tervez.
A kormány eredetileg 3 millió dollárt jelölt ki a projektre, amiből aztán nem lett semmi. Végül a Bászra Múzeum Brit barátai ( UK's Friends of Basrah Museum) alapítvány gyűjtötte össze a múzeum megnyitásához szükséges pénz legnagyobb részét, melyet többek között a BP olajcég adományozott. A British Museum szintén támogatta a projektet; az anyagiak mellett 2008-tól kurátori támogatással is segítenek az új múzeumnak.
Bászra nagy reményeket fűz a múzeumhoz, az országban tapasztalható káosz ellenére is. A város előző múzeumát az 1991-es öbölháború során kifosztották, majd 2003-ban ismét megrongálták. A békétlenség tovább folytatódott, amikor Mudhar Abd Alhayt, az előző igazgatót 2005-ben megölték.
Al-Obaid szerint a térség most viszonylag biztonságos, és az ISIS-től sem kell tartani a régióban. Mindezek ellenére azért fokozott biztonsági intézkedések vannak érvényben, a múzeumot acél kapukkal és megerősített ablakokkal védik.
„A közelmúltban Irak gazdag kulturális öröksége sokat szenvedett” – tette hozzá Busztin. „De ma azért vagyunk itt, hogy ünnepeljük az irakiak és a nemzetközi kulturális közösség bátorságát és erőfeszítését, hogy egységet alkottak ennek a különleges és egyedi örökségnek a megvédése érdekében”.