Vizuál

Nagy Dénes nyitja meg a Verzió Filmfesztivált

2021.10.29. 12:20
Ajánlom
A Dívák című dokumentumfilm premiere előtt Nagy Dénes filmrendező nyitja meg az emberi jogi dokumentumfilmeket bemutató fesztivált november 9-én. A filmeket követő pódiumbeszélgetéseken kívül számos kerekasztal-beszélgetés biztosítja idén is a fesztiválhangulatot.

November 9-én a Trafóban indul el a Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál idei két hete. A fesztivált Nagy Dénes filmrendező nyitja meg, akinek korábban több filmjét is bemutatta a Verzió, valamint idén első játékfilmjéért (Természetes fény) megkapta a legjobb rendezésért járó Ezüst Medve-díjat a 71. Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon. Az idei nyitófilm a Dívák, ami Magyarországon a Verzión lesz először látható. A vetítést követően Gyárfás Dorka, újságíró beszélget a film rendezőjével, Kőrösi Mátéval. 

A Szarajevói Nemzetközi Filmfesztiválon nagy sikerrel vetített Dívákat már most dicsérik a kritikusok. A ScreenDaily cikke kiemeli, hogy „igazi közönségkedvenc, intelligens és nagy szíve van” illetve „nagyon kedves kis film, tele humorral, empátiával és éleslátással”. A Cineuropa kritikusa szerint „a vágás gyors és nagyon mozgékony, az egyes jelenetek vagy felvételek gyakran csak néhány másodpercig tartanak, tudatosan utalva a YouTube vagy a TikTok videók esztétikájára.” A dokumentumfilm az HBO Magyarország gyártásában készült, november 9-től a Verzió fesztiválon, november 18-tól pedig az HBO GO és az HBO kínálatában látható.

Az idei fesztivállal kapcsolatban Sarkisova Oxana, a fesztivál igazgatója elmondta: „A megpróbáltatásokkal teli elmúlt év fényében óvatos optimizmussal vágunk neki az idei fesztiválnak. Bár nagy örömmel tölt el minket, hogy idén a Verzió visszatér a mozikba, annak is tudatában vagyunk, hogy a pandémia még nem múlt el, ezért rugalmasnak és óvatosnak kell lennünk. Vállalkozásunkhoz erőt és bátorságot a legfrissebb dokumentumfilmek és készítőik – a valóságot megszállottan megragadni akaró kutatók és művészek – adnak.

A nagy műgonddal leforgatott és megvágott történetek – szóljanak az ifjúság küzdelmeiről vagy optimista százévesekről – hitelességük okán rendkívüliek. E filmek az élet bonyolultságát, sokarcúságát és kiszámíthatatlanságát tárják fel előttünk”.

A fesztivál során nem csak a filmek utáni beszélgetéseket érdemes majd követni, hiszen idén tematikus kerekasztal-beszélgetéseket is tartanak majd, melyeket a fesztivál filmjei ihlettek. November 13-án a Blinken OSA-ban Jogi akadályok és eszközök a szexuális erőszak áldozatainak jogérvényesítésében címmel a Patent és NANE nőjogi szervezetek képviselői arról fognak beszélni, hogy milyen akadályai vannak a szexuális erőszakban és visszaélésekben érintett nők és gyerekek jogérvényesítésének ma Magyarországon, és hogyan lehetne javítani a helyzeten állami és intézményes szinten. A Verzió Antropocén szekció filmjei ihlették A klímaváltozás hatása a sérülékeny társadalmi csoportokra című beszélgetést. A fesztivál egyik idei szekciója a “Parrhesia: Az igazság ideje” filmjeivel összhangban szerveződött A félelemnélküli beszéd: A független média és a civil szervezetek viszonya című beszélgetés, melynek során civil szervezetek kommunikációs szakemberei, valamint az online médiumok szerkesztői cserélnek tapasztalatot arról, hol és hogyan tud találkozni egy civil szervezet ügye a sajtószabadsághoz ragaszkodó médiával.

A fesztiválra több mint 60 nemzetközi és hazai vendég érkezik, akikkel a filmek utáni beszélgetések alkalmával, a Verzió szakmai eseményein, valamint online lehet találkozni.

Így érkezik idén Budapestre Annabel Verbeke belga filmrendező (Négy évszak egy nap alatt), zsűritagként Julie Nederkoorn (Movies that Matter Filmfesztivál), Arica című filmjével William Johansson, a film társrendezője és a film producere Andreas Rocksén, Julia Vishnevets a Beiskolázva című film rendezője, valamint Tel-Avivból a Gyerekek film rendezője Ada Ushpiz. Ritka, hogy a filmek főszereplői is el tudnak jönni a fesztiválra, idén viszont a Minden, ami én vagyok című film főszereplője, Emilie Dahl és a film rendezője, Tone Grøttjord-Glenne is jönnek a Verzióra. Ugyanígy Christine Hanberggel, A bátyám története film rendezőjével és egyben főszereplőjével is találkozhatnak a nézők. Online is számos szakember fog bejelentkezni, így Molnár-Szakács Hajnal is, a Sundance Dokumentumfilm Alap magyar származású igazgatója.

18. VERZIÓ Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál

2021. november 9-21.
Trafó, Toldi, Művész, Kino mozi
www.verzio.org

 

Fejléckép: jelenet a Dívák c. filmből / Fotó: HBO

A megfejthetetlen ember - Nagy Dénes rendező, a Természetes fényről

Kapcsolódó

A megfejthetetlen ember - Nagy Dénes rendező, a Természetes fényről

Sárban úszó táj, sebhelyes kezek, feszítő csend és kiismerhetetlen vidék. Egy magyar honvéd gyalogosegység a mocsaras vidéket járva, eldugott orosz falvakban szovjet partizánokat keres. A Magyar Mozgókép Fesztiválon mutatkozik be Nagy Dénes első filmje, az Ezüst medve-díjas Természetes fény.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.
Klasszikus

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Vizuál

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.
Színház

Kazári András: „Még nem találtunk föl a színháznál jobbat”

Kazári András már kamaszként közel került a színházhoz, rajong a szakmájáért a mai napig. Az Újszínház művészét legfrissebb bemutatójuk, A hóhér kötele kapcsán a szerep kihívásairól, egy mesekastélyszerű színházépületről és a TikTok-generációról kérdeztük.
Vizuál

Egy éjszakán át tartó rémálom – David Lynch-maraton a Bem Moziban

Március 29-én este a januárban elhunyt filmrendező három remekművét élheti át újra nagyvásznon a közönség a Bem Moziban A Nagy Lynchelés elnevezésű eseményen.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál kritika

Mindenki bűnhődik, de nem a saját bűnei miatt

Sós Bálint Dániel első nagyjátékfilmje megdöbbentően érett rendezői debütálás, amely bonyolult morális kérdéseket vet fel, célja mégsem az, hogy moralizáljon. A rendkívül feszült és jól megírt történetet a bravúros technikai megoldások teszik igazán teljessé.
Vizuál magazin

KÉP-regény: A Filmszemle félrelép

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal az újból megrendezett Magyar Filmszemle kapcsán mondja el a véleményét a filmfesztiválokról és a magyar filmgyártásról.
Vizuál ajánló

Színház, képzőművészeti nézőpontból – megnyílt Katkó Tamás kiállítása

Egyszer volt, színház volt… címmel nyílik Katkó Tamás fotóművész kiállítása a Műcsarnokban. A tárlat az alkotó eddigi életművéből válogat: színházi kötődésű, autonóm fotográfiai munkásságát foglalja össze az 1980-as évektől a 2010-es évekig.
Vizuál hír

Tőkés Anna animációs filmje is versenyez Annecyban 

Élsport, ambíció, feszültség, extrém lelki és fizikális terhelés – ezeket a témákat dolgozza fel Tőkés Anna Az utolsó dobás című filmje, amelyet beválogattak a világ egyik legrangosabb animációs szemléje, az Annecy Nemzetközi Animációs Fesztivál diplomafilmes versenyprogramjába.
Vizuál interjú

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.