Örök vita, hogy 5-én este vagy 6-án reggel, esetleg 6-án este kell kikészíteni a csizmákat az ablakba, mikor is érkezik a Mikulás - és a csomagok. Egyáltalán, mit is hoz: virgácsot persze, de csak csokit vagy ajándékot is? 1979-ben például az alábbi termékek közül válogathattak a Télapók:
A galériából nem maradhattak ki a krampuszok sem. Állítólag a magyarországi, december 6-hoz kötődő népszokásokban sokkal nagyobb szerepük volt a 18. század végéig. Ekkor még egy feketére mázolt arcú figura ijesztgette az embereket láncait csörgetve, az utcára merészkedőket pedig meg is verte velük. A Mikulás mostani alakja és az ajándékosztás szokása a 19. században bukkant fel először a városokban és lassan összemosódott Miklós püspök alakjával. Ekkor alakult ki a csizmák és cipők ablakba helyezése is.
Mítoszok a Mikulásról
Sokak szerint a december 6-i ünnep főszereplőjének hagyományos elnevezése Mikulás, azonban ez a kifejezés is csak az 1870-es évek végén bukkant fel itthon, alig negyven-ötven évvel idősebb, mint a "Télapó" elnevezés előtt. A Mikulás egyébként a Miklós szlovák változata, ami
Ha már Télapó: szemben a közkeletű vélekedéssel, hogy a kommunizmus vallásellenessége meg akart szabadulni a jó püspöktől és emiatt az orosz Fagyapó tükörfordítását erőltették az állami iskolai és óvodai rendezvényeken. Az MTA Nyelvtudományi Intézete szerint
Olyannyira magyar, hogy Arany János használta először - igaz még különírva - 1850-es Téli versében, de találkozhatunk vele Mikszáth Kálmán vagy Gyulai Pál írásaiban is.